Results 1 to 2 of 2

Thread: Problema cod P1755 (motoras schimbator viteze/ cutie semiautomata)

Vizitator

Question Problema cod P1755 (motoras schimbator viteze/ cutie semiautomata)

Astazi, dupa vreo 3/4 opriri la semafor cutia (semiautomata) indica A(auto) dar in bord era pe M(manual) si mergea pe manual, am oprit/pronit motorul nicio schimbare, nu mai intra in modul automat, in rest mergea tot. Am fugit la service, am stat vreo 30 de minute pana au pus testerul pe masina si hop, asa cum a aparut problema asa a si disparut (adica functiona modul A(auto). O singura eroare le-a dat pe tester P1755 care se pare ca este motorasul care schimba vitezele. Ati intampinat vreodata problema asta?

PS: Peugeot 508 / 1.6 / 2011

Baby Lion
    Salut StafidutZ,
    Codul de eroare mentionat de tine are descrierea: P1755 Ambreiaj blocat : Corelare, in Servicebox.
    Adica, e o necorelare intre ambreiere si schimbarea vitezei. IN cutia robotizata, schimba printr-un sistem hidraulic, care gestioneaza exact aceleasi miscari si succesiunea acestora, pe care tu le faci cand conduci o masina cu cutie clasica, manuala. Tu, in cazul cutiei tale ai un singur motoras, pe acolo, anume cel al pompei hidraulice care creeaza presiunea pt actionarea sistemului de schimb viteze, respectiv ambreiere debreiere. Dar pentru aceasta pompa codul de defect este altul.
    Cred, ca ar fi bine sa intri la Service-ul de marca, acestia fiind un pic mai in tema in acest caz.
    Bella gerant alii, tu, felix Austria, nube.

Bookmarks