Results 1 to 3 of 3

Thread: Schimbare falsa de treapta cutie automata EAT6, normal ?

Baby Lion qalex21's Avatar

Schimbare falsa de treapta cutie automata EAT6, normal ?

Salut,

Detin un C3 1.2 Puretech 110 echipat cu o cutie automata EAT6. Mentionez ca nu am DELOC experienta cu transmisiile automate.

Initial cand am luat masina nu am sesizat nimic iesit din comun, insa dupa aproximativ 100km (in prezent are 5000km), am inceput sa observ ca in treapta 2 la fix 23 km\h, turatia cade un pic si se simte o schimbare de treapta, insa treapta nu se schimba. Am citit pe diverse forumuri, la alte cutii ca ar fi vorba de convertizorul de cuplu care se decupleaza, insa nimic concret in situatia de fata. Ati observat si voi acest comportament ? o sa incerc sa pun si un filmulet.

Multumesc anticipat !
    2020 Peugeot e-208

salex's Avatar
    Quote Originally Posted by qalex21 View Post
    Am citit pe diverse forumuri, la alte cutii ca ar fi vorba de convertizorul de cuplu care se decupleaza
    E tocmai pe dos. Convertizorul se blocheaza dupa o treapta oarecare (depinde de cutie) in sus, si confera cateva avantaje.
    Pana atunci cutia automata are pierderi hidraulice. Dupa cuplare (lockup) e normal sa scada turatia motorului fiindca nu mai exista aceste pierderi in convertizor.
    Experienta e proportionala cu numarul lucrurilor stricate. Eu am destula experienta...

Baby Lion qalex21's Avatar
    Ai dreptate, am gresit. Era vorba intradevar de lockup-ul convertizourlui de cuplu, nu decuplare. Deci sa inteleg ca acel fenomen care se intampla mereu in treapta a 2 a la 23/km este normal ? De fapt, turatia nu scade permanent, ci cade 100-200 RPM, apoi revine imediat la cat era initial. Se simte ca o schimbare de treapta si nu pare a fi un impediment in accelerarea efectiva a masinii.

Multumesc pentru raspuns !
    2020 Peugeot e-208

Bookmarks