Results 1 to 8 of 8

Thread: Recomandare spalatorie auto ...?

SaW's Avatar

Question Recomandare spalatorie auto ...?

Salutare dragilor!

Am o intrebare pt. voi, unde va spalati masina si cat de multumiti sunteti de felul in care este spalata?

Va intreb asta deoarece in ultimele luni am spalat masina la mai multe spalatorii din Zona Berceni / Vitan si am fost foarte dezamagit de felul in care masina a fost spalata.

Problemele constatate de mine au fost urmatoarele:

1. se da direct cu spuma pe masina, dupa jet de apa, si direct la sters... nu mai face nimeni prespalare inainte de spuma, care din punctul meu de vedere este foarte necesara pt. o curatare cat mai buna a masinii, si pt a indeparta nisipul si praful care de cele mai multe ori este intins pe vopsea cu laveta de piele, si aia curatata de la o masina la alta cu jetul pe ciment...
    2. cand aspira masina, bara din spate si pargurile raman zgariate de la furtunul de aspirator tras fara pic de atentie peste aceastea.
    3. parbrizul / geamurile sterse precar si de regula uitau de luneta...
    4. navigatia si ceasurile de bord sterse cu acelasi prosop umed cu care sterg bordul si cand se usuca raman patate.
    5. sters doar la atentionare apa care se scurgea de la oglinzi si manerele de la usi pe caroserie.

Are cineva o recomandare pt o spalatorie auto cu servicii premium?
    Decat sa dau 25/30 lei pt. o spalare de mantuiala care in timp afecteaza starea masinii (vopsea, lac, plastice la interior, ceasuri bord etc), prefer sa dau 50/70 lei pt. un interior/exterior dar sa fie profi.
    Multumesc
    Last edited by SaW; 23-01-2019 at 01:33 PM.

Baby Lion albert.arifovici's Avatar
    Sincer,și eu am aceeași problema.Nu prea am găsit ceva care sa ma mulțumească.Toti sunt cam la fel.La următoarea spălare am zis ca ma duc la Diamond Car Wash la Mall Vitan.E 40 de lei.Sunt tare curios sa ii vad și pe ei cum se descurca.
    2019 Peugeot 3008 1.6 PureTech 180 cp

CGDBZ's Avatar
    Nu recomand spalatoriile deoarece majoritatea angajatilor din aceste spalatorii habarnau cum se spala o masina. Doua greseli facute de ei, dau cu jetul de foarte aproape, pentru a curata mai bine iar asta duce la deteriorarea lacului, mai ales in zona zgarieturilor. Si a doua, dau pe faruri cu jetul puternic, pe faruri nu se da cu jetul puternic deoarece se deterioreaza lacul de protectie si din aceasta cauza se matuiesc .
    Peugeot 307 2.0 HDI 90 cp 2004

Bun,am īnțeles,dar tu unde īți speli masina?

CGDBZ's Avatar
    O spal eu.

SaW's Avatar
    @albert.arifovici - La Diamond nu am incercat pana acum, chiar o sa ma duc sa vad daca e altceva.

@CGDBZ - Este si asta o varianta, sa o speli singur... daca stai la curte sau ai un garaj... la bloc nu prea ai cum...

Eu imi spal masina cam la 2 saptamani, si d-asta nu m-ar deranja sa platesc dublu la spalatorie, dar sa o curete profi.

Si am incercat si sa-l "omenesc" de la inceput, nu la final pe cel care se ocupa de masina, dar tot acelasi lucru il face... daca esti obisnuit sau invatat cu un stil de lucru, nu ti-l schimbi ca iti da unu 10 lei la inceput sa fii mai atent cum speli...

Eu nu am posibilitatea sa mi-o spăl singur.Stau la bloc si din cāte știți,e imposibil...

CGDBZ's Avatar
    Prin capitala nu sunt spalatorii cu fise unde sa-ti speli singur masina ?

Bookmarks