Results 1 to 8 of 8

Thread: Consum de 12,6%

Vizitator

Consum de 12,6%

Salut sunt nou înregistrat și îmi cer scuze daca nu am nimerit categoria potrivită.
    Acum 6 luni am luat prima mea mașina , un Peugeot 307 / 2006 motor pe benzina de 1,6 16 valve. Am câteva probleme cu ea dar acum vreau sa întreb despre consum , de ce e atat de mare? In bord îmi arată eroare la catalizator , am dus-o și în reprezentată în două locuri diferite și mi-au zis că am catalizatorul îmbătrânit dar nu e neapărat asta problema consumului mare. Ei nu pot zice de unde e buba pt că pe bordul meu arata o viteza medie de 14km/h și tr sa fie de 30km/h că să poată ști de unde e problema. Am schimbat bujiile și degeaba același consum enorm , ... ce credeți că trebuie să fac? menționez că în septembrie a trecut IPT fara probleme la noxe!

(*&^%$#@!) bobovis's Avatar
    La 14 km/h viteza medie este un consum normal.
    Cele mai interesante sunt aici si aici, intrati si nu veti regreta!

Tigaia

Vizitator
    Sunteți siguri că sondele lambda sunt bune ? Benzina cât de bună este ? Descriene traseul urmat de mașină atunci când mergi cu ea,și viteza de deplasare .

Vizitator
    Quote Originally Posted by Sorin.F View Post
    Sunteți siguri că sondele lambda sunt bune ? Benzina cât de bună este ? Descriene traseul urmat de mașină atunci când mergi cu ea,și viteza de deplasare .
    Traseul e in Bucuresti, ca si viteza medie 40-60km/h si benzina bag numai de la MOL. Multumesc!

Vizitator
    Quote Originally Posted by bobovis View Post
    La 14 km/h viteza medie este un consum normal.
    Bun aveti dreptate, dar ca sa am o viteza medie de 30km/h pt a atinge un consum de 8% inseamna ca trebuie sa circul numai de la 70km/h .
    Nu pot atinge aceasta viteza in buc in permanenta, sau daca circul in oras cu 40-60km/h ar trebui sa o scot pe autostrada cateva sute bune de km la
    peste 120km/h sa iasa media de 30km/h cea ce iar e greu pt un incepator (am carnetul de o luna) , si e si costisitor sa trebuiasca sa o tot scot pe autostrada
    la o anumita perioada. Dvs ce ma sfatuiti?

(*&^%$#@!) bobovis's Avatar
    Poti merge la economie, accelerari cat mai line, o mai lasi pe liber (dar aici va interveni uzura franelor), mers batraneste in general.
    NFU-ul pe care il detii este recunoscut ca fiind un motor gurmand, eu insumi am condus un 307 ceva vreme pe distante lungi, dar in exteriorul orasului, si desi aveam o medie de 60 km/h sub 8 nu reuseam sa ma incadrez.
    Cat despre partea cu 30 km/h ca sa iti citeasca parametrii e o mica balarie din partea lor, mai mult ca sa scape de tine, acesti parametrii pot fi monitorizati in mers (tester pe genunchii mecanicului, pe scaunul din dreapta, cu laptopul cuplat la mufa OBD), la drum intins, dar cam asa sunt mai toate reprezentantele Peugeot in Romania.
    Pe parte mecanica poti merge sa schimbi ftrul de aer si bujiile, costuri minime, si vezi daca se intampla ceva. Oricum, un catalizator infundat are un rol destul de important in comportamentul general al motorului, inclusiv o mare influenta asupra consumului (nu mica, cum spun baietii veseli).
    Si, inca o data, un bocanc cat mai usor....
    Cele mai interesante sunt aici si aici, intrati si nu veti regreta!

Tigaia

lowprofile's Avatar
    Salut! Nu stiu la ce consum te asteptai atata timp cat producatorul a declarat un consum urban de 9,2l % Eu inca detin si un Peugeot 206 cu motorul de 1.6. Consumul in Bucuresti, cu o medie de 17km/h, este de 11-14%. Si tine cont de un lucru: consumul declarat de producator nu este realizat in conditii reale de trafic. Asa ca nu te mai speria, este un consum corect avand in vedere traficul din Bucuresti. Ca sa te linistesti, mai arunca un ochi si pe alte forumuri si o sa vazi ca Fiesta cu motor de 1.0 are aproape acelasi consum. Bafta!
    Peugeot 308 T9 / Peugeot 206 Starline

Vizitator
    Pai daca vechiul logan 1.4 2005 2006 luai 10 in oras ))) la peugeot 1.6 cat vrei sa iei... daca mergi mult in aglomeratie si la hdi sare consumul la 8 lejer sau 9

Bookmarks