Results 1 to 9 of 9

Thread: Dauna Euroins

SaW's Avatar

Dauna Euroins

Salutare dragilor!

In decembrie am avut o experienta neplacuta cu masina in urma careia am ramas cu ceva avarii si trebuie sa o repar pe RCAul vinovatului, care este la Euroins.

Problema cea mai mare este ca Euroins nu imi acorda toata despagubirea, doar jumatate, acordand culpa comuna la incident care s-a petrecut in felul urmator:

Eu ieseam cu masina de pe o strada cu cedeaza trecerea (intr-o intersectie nesemaforizata) si voiam sa virez la stanga.
    Din stanga si din dreapta nu venea nici o masina, asa ca am efectuat virajul.
    Pe partea dreapta era o masina stationata, care in momentul cand eu am virat la stanga a dat brusc cu spatele oprindu-se in mine.
    Acum, cei de la asigurari vor sa acorde culpa comuna, ca eu nu m-am asigurat la efectuarea virajului, si nici cel care a dat cu spatele nu s-a asigurat, dar eu cand am virat, masina era stationata pe dreapta, din ambele sensuri nu venea nimic, si trecusem cu masina de centrul drumului (banda discontinua).
    V-am atasat si o poza din asigurarea amiabila si una cu masina.

Eu am capota motor julita, mi-au dat-o de revopsit, farul julit si suportul rupt, proiectorul spart, si bara fata julita/fisurata, toate reperele au fost trecute de inlocuit...

Nu stiu ce sa fac in situatia asta... Sa accept culpa comuna sau sa fac o reclamatie la ASF?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_2304.jpg   Amiabila.jpeg  

Vizitator
    Pai si nu este bine? Din ce vad eu in poza aia si din ce spui tu, tot ce este plastic se inlocuieste iar capota se revopseste (nu vad in poza decat o mica julitura pe "motul" capotei dintre far si grila), ar fi ilogic ca doar pentru atat sa-ti dea inlocuire.
    Sau de deranjeaza ca zice ca este culpa comuna?
    Din experienta mea cu ASF si asiguratori (la mine a fost defuncta Astra), zic sa nu-ti bati capul, pentru ca am apelat si eu la ei la un moment dat si m-au trimis la instanta.

Vizitator
    Pardon, acum am vazut ca ai scris mai sus ca nu-ti acorda toata despagubirea, ca urmare a culpei comune....cred ca trebuie sa te duci la politie, care este singurul organism care poate stabili vinovatia in caz de accidente auto.

Baby Lion albert.arifovici's Avatar
    Fa reclamație la ASF si la fondul de garantare dacă e.Am avut si eu o problema cu Euroins in trecut,dar am cunoscut pe cineva la ASF si m-a ajutat pana la urma...
    2019 Peugeot 3008 1.6 PureTech 180 cp

SaW's Avatar
    @nmoxx - Despre asta era vorba, ca imi acorda jumatate din evaluarea serviceului unde voi face reparatia... Capota este usor julita, nu ma asteptam sa imi dea inlocuire, si nici nu ma deranjeaza, ramane cu ce a venit din fabrica revopsit.

@albert.arifovici - cred ca asta va fi urmatorul pas...

Multumesc de sugestii.

Vizitator
    In cazul meu am fost lovit de o automacara, in timp ce se deplasa pe drumul public si cei de la Astra au refuzat despagubirea facand referire la:
    1.o excludere care facea referire la daunele provocate de autoutilaje, inclusiv automacaraua cu pricina, ce stipula ca nu sunt acoperite daunele provocate de acestea in timpul operatiilor specifice (gen incarcare/descarcare)
    2. accidentul a avut loc pe timp de iarna, pe o straduta unde se formasera sleauri de la zapada si cand am mers la asigurator evident ca punctele de contact la impact nu mai corespundeau, fiind teren plat si fara zapada.

Zic ca ASF-ul este o pierdere de vreme pentru ca atunci le-am scris iar ei m-au trimis la instanta sa-mi rezolv problema direct cu vinovatul. Imi pare rau ca intre timp am vandut masina si nici nu mai am raspunsul lor.

De atunci nu am mai avut incidente dar in cazuri de genul acesta, in care nu este clar ca vaca cine e de vina, eu personal ma voi duce la politie....

Evident ca decizia este a ta ce vei face in continuare, sper sa iasa bine si tine-ne la curent cu evolutia cazului.

Vizitator
    PS: vezi ca mai nou exista optiunea de regres la RCA, daca nu ai/nu vrei sa-ti faci CASCO. Pentru ca prefer Groupama, mi-am facut RCA cu regres la ei. CASCO era exagerat de scump, iar pe regres am platit vreo 200 lei in plus.

Asta ca idee, pe viitor....

SaW's Avatar
    Maine voi ajunge la service pt. o reconstatare, dat bara jos, vazut daca mai este ceva afectat pe dedesubt, si retrimis la aprobare la Euroins costul reparatiei, din care imi vor deconta jumatate...

@NMOXX - dupa sugestia ta cu regresul, m-am uitat pe asigurarea RCA ca stiam ca optasem pt. ceva de genul, dar nu am optiunea cu regres, am un fel de casco - chiar asa se numeste - casco perfect cover - am incheiat-o o data cu RCAul, este un fel de casco dar cu un grad mai mic de acoperire al riscului.
    Maine ma interesez cum sta treaba cu ea, daca sigur se aplica la dauna mea, si daca pot acoperi cealalta jumatate de costuri cu ea.

Ca fapt divers, cand am incheiat RCAul pe 12 luni am platit in jur de 800 lei cu tot cu "casco perfect cover" inclus.

lowprofile's Avatar
    Probabil ca ai o suma maxima cu care esti despagubit, gen 10-15.000 euro. Asta se mai numeste si casco economic.

Bookmarks