Results 1 to 8 of 8

Thread: Peugeot benzina se balbaie la cald

Vizitator

Peugeot benzina se balbaie la cald

Salut,
    am un Peugeot 307 , 1,6 , 16v din 2004(pre facelift).

Problema: Da rateuri cand temperatura apei ajunge la 80 grade. De fapt da rateuri si cand e rece dar ceva mai mici si le am pus pe seama faptului ca are 220k km.

Pana acum am incercat:-schimbat bobina si bujii
    - curatat clapeta acceleratie
    - schimbat senzor temperatura apa (cel de pe termostat)
    - schimbat ceva senzor de presiune aer de dupa clapeta
    - schimbat senzor volanta ( nu am gasit nici un senzor axe cu came)
    - am scos sonda lambda ( atat mufa cat si fizic ca sa observ catalizatorul, pare sa functioneze ok)

Pe tester da erori sonda lambda 1 si 2.

Va rog ajutati ma cu ceva idei deoarece eu mi am terminat sacul de cunostinte.

Vizitator
    Acum am verificat și distribuția și nu este sărită de la punct

Vizitator
    Nu am gasit buton de editare postare asa ca sunt nevoit sa mai fac un reply.

Am observat ca rateurile devin mult mai pronuntate la fix 80 grade drept urmare as vrea sa intreb daca stie cineva exact ce se activeaza la aceasta temperatura.
    Am scos ambele sonde de apa (mufele lor) si in mod ciudat in bord tot inregistra ceva temperatura.
    Mentionez ca am instalatie de gpl si o sa incerc sa scot si mufa cititorului de temperatura de la instalatia de gpl.

Vizitator
    Când ai schimbat sondele lambda ultima oară ? Mă îndoiesc că cele originale țin și cu gpl 220k km . Faptul că are gpl de mult timp poate conduce spre deteriorarea injectoarelor de benzină .(stau inchise timp îndelungat și nu se răcesc,ung ) .Injectoarele de gpl au nevoie de revizie periodică (la 30k /km sau ceva similar) .
    Catalizatorul la km ăștia cred că este aproape mort .

În teorie ,rateurile sunt date de amestect incorect/ aprindere incorectă /compresie deficitară .
    Mâ gândesc că anterior ce ai rateu,motorul se scutură ,tremură , face ca toate alea . Dacă nu aș rezolva nimic prin inlocuirea sondelor lambda(funcționare doar pe benzină pentru test) ,aș face un test de compresie . Dacă există diferență de presiune mai mare de 3 bari între cilindri , apar problemele cu scuturatul .

Vizitator
    Am făcut test compresie, are 12.7 pe fiecare cilindru.Am decuplat sondele Lambda și avea exact aceleași simptome. Am încercat și o clapeta de acceleratie de pe alta mașina și face exact la fel. Am remarcat ca la 80 grade temperatura apa se Închide clapeta de acceleratie și o lasă fără aer.
    Simptomele sunt agravate dacă o trec pe gpl.
    Dar nu știu ce comanda își da la 80 de grade.

Vizitator
    Sondele lambda măsoară gazele emise de motor ,în funcție de continutul amestecului detectat și temperatură ,accetea își modifică valorile .Valorile respective sunt măsurate de către calculatoare ,prin intermediu lor se ajustează parametrii clapetei ,aprinderi,și injectia de benzină . Asta cu scosul mufelor nu rezolva problema . Mergi la un service care repară doar peugeot și vor repara problema (acum astea țigănite cu gpl ,traforate și para traforate de diverși sunt mai greu de reparat ) . Acum depinde și ce tester ai. Contează dacă ai o interfață de 10000 de euro, sau una de 100 de lei prin bluthut .

Vizitator
    Pana acum pentru diagnosticare au fost folosite 3 aparate. Unul Delphi , unul portabil (nu știu ce firma) și al treilea era lexia și fiind mașina veche intra interfața de pp2000 . Am înțeles ca dacă scoți mufa de la Lambda trece pe o harta standard .

Ce am mai observat e ca dacă scot mufa de la senzorul de detonatie nu mai bâlbâie la 80 de grade ci la 90 de grade ( poate doar e mai cald afara și de asta face altfel). Oricum o sa schimb și senzorul de detonatie ca sa văd dacă se rezolva așa.

Cât despre service de Peugeot chiar nu știu nici unul , dacă m ai putea îndruma ți as fi recunoscător .

- - - Updated - - -

Instalația de gpl am scos o din ecuație deoarece i am scos siguranța calculatorului de gpl și face la fel și oricum problema o face pe benzina și pe gpl.

Comerciant topsmartauto's Avatar
    Quote Originally Posted by catcher_silviu View Post
    Pana acum pentru diagnosticare au fost folosite 3 aparate. Unul Delphi , unul portabil (nu știu ce firma) și al treilea era lexia și fiind mașina veche intra interfața de pp2000 . Am înțeles ca dacă scoți mufa de la Lambda trece pe o harta standard .

Ce am mai observat e ca dacă scot mufa de la senzorul de detonatie nu mai bâlbâie la 80 de grade ci la 90 de grade ( poate doar e mai cald afara și de asta face altfel). Oricum o sa schimb și senzorul de detonatie ca sa văd dacă se rezolva așa.

Cât despre service de Peugeot chiar nu știu nici unul , dacă m ai putea îndruma ți as fi recunoscător .

- - - Updated - - -

Instalația de gpl am scos o din ecuație deoarece i am scos siguranța calculatorului de gpl și face la fel și oricum problema o face pe benzina și pe gpl.
    Salut. Treci pe la noi, te putem ajuta.
    Adrian: 0722625747
    Service specializat Peugeot & Citroen. Service multimarca si furnizor piese de schimb. Mecanica, climatizare, electrica, revizii, distributii. Contact direct - Adrian: 0722.625.747

Bookmarks