Results 1 to 13 of 13

Thread: Schimb distributie Peugeot 508 180 cp

Vizitator 508 Feline 180 cp's Avatar

Schimb distributie Peugeot 508 180 cp

Buna , trebuie sa schimb distributia + pompa de apa la Peugeot 508 180cp , as dori niste recomandari unde pot efectua aceasta ''operatie'' in Romania, in partea de vest a tari , Timisoara,Arad,Oradea chiar si in Cluj , cei care ati efectuat aceasta ''operatie'' puteti sa-mi recomandati un service anume ?
    Va multumesc.
    Toate cele bune & km fara probleme

manu144x's Avatar
    Eu de obicei le fac la reprezentanţă, sau la un mecanic local foarte bun specializat doar pe PSA, până acum n-am avut probleme cu nici unii.

Vizitator
    Salut,
    Sunt de acord cu manu144x. In acest moment, service-ul la reprezentanta este comparabil ca si pret cu un service "multimarca". Insa din experienta mea calitatea pieselor este buna, lucru care este unul pozitiv.
    Bella gerant alii, tu, felix Austria, nube.

Vizitator
    Eu pe data de 8 sunt programat la schimb distribuție. Tot la reprezentanță. Am ales reprezentanta în detrimentul altor service-uri în principal datorita faptului ca au asigurare, iar în cazul în care ți se rupe cureaua și se face praf motorul, ti-l repara pe banii lor. Dacă alegeam aftermarket as fi mers pe conti+inna. Diferențe prea mari la piese nu sunt fata de alea de origine, ce as fi economisit ar fi fost manopera

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

Buna , multumesc pentru pareri , deci schimbul il voi face in reprezentanta pentru garantie ) ramane de vazut unde ) Timisoara sau Oradea , va trebui sa-mi fac o programare daca se poate in decembrie intre sarbatori daca s-ar putea )
    Oricum mai astept pareri , vad ca la Oradea e ok )

gabi_1050's Avatar
    Eu mi-am facut distributia in reprezentanta cu kit original, cere oferta si de la Peugeot Deva .
    Poti alege intre kit OEM si aftermarket . Diferenta este la pret si la garantie in numar de km. La original e 180.000km + o limita de timp de 1 an.
    Multumiti si placut surprinsi au fost clienti din Cluj si Timisoara .
    Spor.
    Last edited by gabi_1050; 06-11-2018 at 01:04 PM.
    ”Nu spune putin in vorbe multe,ci mult in vorbe putine .”-Pitagora

Vizitator
    si eu tot la reprezentanta din Oradea am facut distributia la Leutul meu, foarte multumit de servicii cit si de calitatea pieselor, a fost cu 150 de lei mai scump ca la un service multimarca dar eu zic ca a meritat. (schimbat kit distributie + pompa de apa + revizie de 15.000km)

Buna , in mare parte de sarbatori , defapt intre ele eu voi fii la Oradea sau Timisoara , voi trimite un e-mail la Timisoara & Oradea sa vedem ce oferta au si daca pot intre sarbatori sa schimbe )
    Bine spus , obligatoriu kit original ) OEM
    Oricum multumesc pentru sugesti & pareri.
    Va tin la curent cu ofertele primite )

Vizitator
    Azi a avut loc marea schimbare! 1138 lei, kit distribuție, curea alternator și antigel + manopera. Garanție 1 an. Durata de utilizare 180k km sau 10 ani, dar recomandarea lor este sa o schimb iar la 150k km.

Totul a decurs elegant, iar prețul mi se pare decent pentru o reprezentanta.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

Seara buna , deci revin cu ofertele , am cerut la Timisoara , Oradea , Deva..... au raspuns doar primele doua foarte repede , am asteptat oferta de la Deva 3 zile .

................................................ Timisoara..............................Oradea

Kit distributie + pompa apa ............1066.................................. .1016
    Antigel........................................... 194.....................................100

TOTAL .........................................1260..... ...............................1116

Cei de la Oradea recomanda si schimbarea urmatoarelor piese :

Rola fixa alternator .........................420...................... ................400
    Rola intindere accesorii ...................432............................ ...........411
    Curea accesorii...............................150....... ................................143

TOTAL GENERAL fara MANOPERA.....2262................................. .....2070

In plus tot cei de la Oradea au oferta care cu tot cu manopera este sub pretul dela Timisoara fara manopera.
    Deci 99% voi efectua lucrarea la Oradea intre sarbatoriile de iarna , i-am intrebat si au spus ca se poate .
    Oferta e la piese originale

Buna , deci revin cu ofertele primite , am trimits e-mail la Timisoara , Oradea , Deva................primele doua au raspuns foarte repede de la DEVA nimic pana in ziua de azi ( am trimis in 09.11.2018 ) la Deva, in fine.....atasez o poza cu ce am primit , mentionez ca la ORADEA o pot schimba si intre sarbatori cum doresc eu si au o oferta cu tot cu manopera nu depasesc pretul fara manapera de la Timisoara
    99% voi efectua lucrarea la Oradea
    Piesele sunt OEM

Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20181114_215759.jpg  

manu144x's Avatar
    Personal recomand la Oradea, sunt foarte ok, n-am avut niciodată probleme cu ei, din contră.

Buna , deci astazi sa rezolvat cu schimbul de distributie la Oradea , am achitat un avans cu ajutorul unui nepot urmad ca in decembrie sa ajung la ei
    Va voi tine la curent cum va decurge lucrarea cu bune & rele , sper sa fie numai de bine )
    Merci pentru pareri )

Bookmarks