Salut!
Sunt posesorul (fericit, in unele momente ) ) unui peugeot 407 2.0 HDi 136 cp, ce imi scoate peri albi in ultima luna cu o problema ce apare aleator, si careia nu ii gasesc o rezolvare. Am fost la 2 service-uri pentru a imi spune ca masina nu da nici o eroare pe tester si ca nu au ce sa ii faca. Am dat telefon si la reprezentanta si m-ar fi programat undeva in decembrie. Problema de care ma lovesc apare complet pe neasteptate, nu are legatura cu temperatura motorului, viteza de deplasare, vremea de afara, sau mai stiu eu ce, adica nu am cum sa recreez problema cu un mecanic langa mine. Deci, ralantiul devine instabil, scade undeva pe la 5-600 iar apoi se simte cum masina "isi da o pedala" pentru a-l ridica la valoarea normala. Lucru care nu se intampla, acesta scazand iar in 5-600 rpm si tot asa, pana cand isi revine singura. Insa, din pacate, aceasta problema isi lasa amprenta si in timp ce merge masina, prin faptul ca nu mai pot tine masina constant din pedala la o anumita viteza. Cand accelerez se simte normal, dar cand tin piciorul constant merge extrem de sacadat, smuceste in ultimul hal. Se comporta ca si cum as ridica si as pune piciorul pe acceleratie, doar ca are un feeling mult mai violent. Masina are in jur de 159 de mii de km. Orice fel de ajutor sau sfat este binevenit deoarece eu incep sa-mi pierd speranta legata de posibilitatea rezolvarii acestei probleme...

Multumesc!