Results 1 to 3 of 3

Thread: Motor blocat 407 1.6 HDI

Vizitator

Motor blocat 407 1.6 HDI

Va salut.
    Mi s-a blocat motorul la un Peugeot 407, 1.6 HDI, de doua ori īn doua luni. Prima dată mi s-a blocat īn mers și cānd l-am desfăcut era rupta o supapa pe evacuare care a căzut īn capul pistonului(anterior īntāmplării am fost la mecanic am schimbat tacheti, am făcut planeitatea la chiuloasa, am verificat presiunea deoarece a spus mecanicul ca nu avea motorul compresie, am verificat injectoarele, schimbat toate filtrele curelele distribuie și accesorii)
    La reparat mecanicul pe cheltuiala lui, dar acum tot īn mers mi sa blocat din nou.
    Se merita sa fac motorul sau sa cumpăr unul sh?
    Pana o să-l desfac DIN NOU as vrea sa ma ajutati cu niște sfaturi care ar fi problema sau poate am greșit mecanicul.
    Mulțumesc anticipat.

Vizitator AdrianDanciu's Avatar
    Salut, ar trebui acelasi mecanic sa verifice care e problema acum apoi poti lua o decizie. Dar motorul functiona corect? Nu scotea fum? Nici cand era turat? Sunetul era corect? Nu la toate motoarele se poate rectifica chiuloasa, in unele cazuri se poate intampla ca motorul sa nu mai fie la punct in caz ca se planeaza chiuloasa. La acele motoare doar cu chiuloasa noua se poate interveni.

Vizitator

Mulțumesc pentru raspuns

Sincer nu ma mai duc la mecanicul care mi-a făcut prima și a doua oara motorul, deoarece mi s-a stricat īn alt județ și astăzi la desfăcut la un service și este aceiași problema sa rupt o supapa a căzut īn capul pistonului și a făcut ravagii. Trebuie sa schimb motorul, dar totuși ce nu a pus bine, sau de la ce se putea īntāmpla asta? Pentru ca hai prima dată a greșit dar a doua oara a cumpărat chiuloasa și piston din dezmembrări și mi-a făcut motorul, a mers aprox 300-500km și sa spart?
    Last edited by 205; 16-10-2018 at 10:11 PM.

Bookmarks