Results 1 to 1 of 1

Thread: Problema ulei, abur din capota

Vizitator

Problema ulei, abur din capota

Salut prieteni, locuiesc in anglia, sunt posesor nou de peugeot...iar forumul vostru poate ma ajuta. Pana acum am avut doar opeluri...asa ca habar nu am cu ce se mananca aceasta marca..sper sa nu fiti prea rai cu mine.

Am achizitionat aseara un peugeot 307 xsi, 1.6 diesel, 83000 km din 2004 la 1000 (ceea ce pt anglia este f mult..la banii astia gaseam astra 2008 si multe altele) si primul lucru pe care l am observat a fost sa simt un miros neplacut la caldura cand i am dat drumul..ba chiar foarte innecacios dar a disparut dupa 10 minute....
    Al doilea lucru, dupa ce am adus masina la mine in oras (dupa un drum de 90km) am observat la semafor ca iesea abur.. am deschis imediat capota si mirosea a incins. Mentionez totusi ca apa mai are tendinte de a trece peste 90 de grade (cam 92-95 grade) dar scade imediat la 90. Dar in anglia temperatura de aseara a fost intre 5-10 grade celsius.
    Al 3-lea fiind ca in momentul in care pun contactul mi se aprinde cheita si imi scrie 1400, dupa care dispare, apare nivelul uleiului (care este minim si va rog sa mi recomandati un ulei) si km..ideea este ca acea cheita ma anunta ca trebuie schimbata distributia sau mai am 1000+ km pana atunci?
    Si ce ulei,antigel si filtre imi recomandati..dar va rog sa mi ziceti marca exacta ca sa pot cauta pt ca gasesc zeci de mii de modele..shell, triple qx,etc....

Va multumesc frumos si va rog sa ma scuzati de deranj dar cand am vazut ca iese abur si ca apa trece de 90 de grade m am panicat..la modul ca am dat destul de mult pe ea ca sa o duc la fier vechi plus ca am nevoie de masina... Stiti cum este in afara...."sclavi pe plantatie" si credeti ma ca m am chinuit mult pana am strans acesti bani.
    Multumesc inca o data...
    Last edited by AlexXplo; 22-09-2018 at 09:14 AM.

Bookmarks