Results 1 to 4 of 4

Thread: Martor necunoscut aprins in bord!

Vizitator

Martor necunoscut aprins in bord!

Salutare. Timp de 3 luni am cautat masina perfecta pt sotie. Dupa lungi cautari(si cateva certuri &#129315, am gasit si am luat un Peugeot 308 din decembrie 2015, 1.6 bluehdi. Timp de 2 luni de cand am achizitionat-o la cat am mers cu ea, mi se pare avion pe langa meganul meu(din 2006). Suntem foarte multumiti de alegerea facuta.
    In fine, unde vroiam sa ajung: mi-a aparut in bord un martor aprins "urea"! Iar pe display imi apare " Top up emissions aditive : Starting prevented in 2400 km".
    Am vb cu un mecanic si mi-a zis ca nu ar fi nici o problema si ca ar fi doar o atentionare. Dupa ce parcurg cei 2400 km, masina trebuie sa isi faca regenerarea si apoi dispare.
    Acum sunt curios daca ati patit vreunul asa si daca stiti ceva despre asta.

salex's Avatar
    Tot ce incepe cu "top up" inseamna completare cu ceva.
    In cazul tau trebuie sa completezi cat mai rapid cu aditivul pentru filtrul de particule.
    Experienta e proportionala cu numarul lucrurilor stricate. Eu am destula experienta...

Vizitator
    Multumesc mult. M-am mai interesat un pic si ceilalti mi-au spus la fel. Am completat cu 10 litri de adblue. Mi-a disparut si martorul din bord.

Vizitator
    Apropo de adblue: mie cei de la reprezentanta mi-au spus sa nu umplu la maxim rezervorul de adblue, deoarece este ca o punga si se poate sparge!

Bookmarks