Results 1 to 4 of 4

Thread: Achizitie cu peripetii :)

SaW's Avatar

Achizitie cu peripetii :)

Salutare!

In februarie anul acesta am decis ca este cazul sa fac un up-grade de la 407 2.0hdi 2008 - care a fost o masina de incredere in decursul ultimilor 8 ani si 150.000km petrecuti impreuna, fara incidente.
    407-le era de ceva timp la vanzare, si primind in mare parte oferte de schimb, numai cu ce nu-mi doream, sau pret cu mult sub valoarea masinii, am decis sa o vand prin intermediul unui parc auto, si tot cei de la parc sa imi gaseasca urmatoarea masina.

Fiind fan Peugeot, dupa un 406, un 407 1.8 benzina, si altul 2.0 hdi, logic urmatoarea masina nu avea sa fie decat 508.

Zis si facut, dupa aprox. 2 luni mi-au gasit un cumparator pt. 407 la un pret rezonabil, si impreuna cu ei am gasit un Peugeot 508.

Cei de la parcul auto aduc masini doar de pe LeasePlan, care din ce am inteles de la ei, la ora actuala este una din cele mai mari companii de leasing operational la nivel european, iar masinile sunt ok, cu reviziile la zi, si cu inspectie tehnica inainte de vanzare.

Masina se afla la sediul LeasePlan din Madrid, cei de la parc au licitat pt. ea, si dupa 2 zile eram fericitul posesor al unui 508.

Cateva detalii despre masina:

Este echiparea Business Line, cei mai multi probabil ca sunteti familiarizati cu echiparile Active, Allure, GT, dar aceasta echipare a fost special pt. segmentul de leasing operational, si in plus fata de echiparea de baza are, navigatie, senzori parcare spate, si jantele pe 16 din aliaj care vin standard.

Motorul este 2.0 140cp., cutie cu 6 trepte manuala, euro 5 – care din punctul meu de vedere este mult mai rafinat si mai placut de condus decat 2.0hdi 136cp care era pe 407le meu din 2008.

Din momentul in care plata a fost confirmata catre LeasePlan, si pana am ajuns in posesia masinii a durat cca. 1 saptamana, si multe peripetii care au urmat, si pe care vi le voi descrie treptat pe forum.

Mai jos am atasat 2 poze cu masina, si in postarile ce vor urma, vor fi mai multe poze cu masina si rapoartele de la LeasePlan, cum a plecat din Madrid, cum am primit-o eu, si cum au fost cele aproape 6 luni de cand o am.
    Attached Images Attached Images

andy's Avatar
    Multi km fara incidente...probabil ceva probleme au fost din moment ce ai pomenit de "peripetii"
    307 2.0 HDI 110 ,508 2.0HDI 163->193

SaW's Avatar

Continuarea...

Multumesc Andy!

Dupa cum v-am povestit mai sus, masina am achizitionat-o in urma unei licitatii pe LeasePlan si aceasta se afla in Spania.

Cand plata a fost confirmata catre acestia, a trebuit sa aranjez transportul pana in tara. LeasePlan fata de alte companii din domeniu, lucreaza doar cu transportatori autorizati, iar in momentul in care ai licitat si castigat o masina, nu te poti duce de capul tau sa o ridici, sau cel putin asa mi-au spus cei de la parcul auto prin intermediul carora am luat masina.
    Ei lucrau cu un transporatator din Alexandria, care avea saptamanal curse si aducea masini din Spania, cu trailerul, si aveau si licenta de transport, asigurare etc.

Costul transportului a fost de 700 euro, urmand ca intr-o saptamana masina sa ajunga in tara, in perfecta stare…

Din pacate nu a fost chiar asa…

In momentul in care trailerul a ajuns in tara si am fost sa ridic masina am avut o mare surpriza.
    Trailerul era unul mare si avea masinile asezate pe 2 nivele, din pacate a mea a fost “cazata” la parter, iar platforma pe care era asezata masina de deasupra mea se lasase, probabil nu a fost ridicata cat trebuie, sau avea probleme cu cilindrii hidraulici…
    Si prin faptul ca se lasase, ma refer ca platforma era sprijinita in parbriz, spargandu-l, si avariind unul din stalpii ornamentali de pe marginea acestuia.
    Va dati seama ce a fost la gura mea, mai ales cand alde dorel care descarcau masinile nu intelegeau de ce m-am suparat, ca este doar un parbriz si se va repara pe asigurare, ca ei cand le-au verificat ultima data masinile erau ok si nu stiu cum s-a intamplat.
    Adevarul e ca nu erau motive de suparare, mai ales ca dupa ce au dat-o jos de pe trailer sa inspectez masina si daunele, am constatat ca nu mai aveam nici presurile care disparusera…

Am luat legatura cu managerul de la firma de transport, care mi-a spus initial ca imi achita el inlocuirea parbrizului si stalpul in cauza, pana cand a primit o proforma destul de stufoasa, si a ramas ca o vom rezolva pe asigurare.
    Mai jos sunt cateva poze de la livrarea masinii…
    Attached Images Attached Images

Vizitator
    Mai departe, mai departe...

Bookmarks