Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32

Thread: Achizitie cu peripetii :)

UtilizatorX's Avatar
    Da, chiar si din denumirea topicului, achizitia ta e chiar cu perepetii )))

Sa zic in gluma ca mai asteptam istorii interesante

Sindrom_CHR's Avatar
    Stai linistit, eu am lovit masina la o luna dupa ce am cumparat-o. Mi-a luat 5 luni s-o fac la loc, dar macar trecuse vacanta.
    ISTORIA VORBESTE AICI Peugeot 206 - 2.0hdi

SaW's Avatar
    Am rezolvat cu montarea foliei pe luneta, foarte profi si ok de data asta, daca doriti o recomandare, va pot da in privat.

Sper sa nu mai am alte perpipetii, si de acum totul sa fie ok

O sa plec o saptamana in concediu si cand ma intorc am zis sa ii fac un detailing interior/exterior. A implinit 5 ani/150.000 km si vreau sa ii fac o reimprospatare la vopsea si la interior. Daca aveti vre-o recomandare ok ca pret/calitate va rog sa imi lasati un mesaj in privat, sa nu se considere reclama.

Sa ne auzim de bine
    Last edited by SaW; 08-08-2018 at 04:08 PM.

Vizitator
    Am eu una, o sa merg si eu acolo vinerea viitoare. L-am urmarit pe facebook, e un tip care face o treaba extraordinara - l-am si cunoscut ieri cand am dus masina sa o vada, e un om care nu promite nimic, dar rezultatele se vad in pozele cu lucrarile facute pentru altii.

Probabil 6-700 lei pe interior si tot cam atat pe exterior, ți-ar lua.

SaW's Avatar
    Sa fiu sincer, buget as avea 1000 lei interior exterior, dar daca omul lucreaza bine, suplimentam

Daca ajungi sa o faci poate pui niste poze sa vedem cum a iesit.

Multumesc!

Vizitator

SaW's Avatar
    Acum arunc un ochi.

Multumesc!

SaW's Avatar
    Am facut 12.000 km de cand am luat masina, si lasand deoparte micile ghinioane de la inceput, s-a dovedit a fi o alegere foarte buna.

Ca o comparatie cu fosta - 407 2.0hdi 2008 - pot spune ca, desi la baza este acelasi motor, mi se pare mult mai vioi, consuma cu cca. 1l mai putin in oras si cu 0.5-0.7l mai putin la drum intins, si este mult mai confortabila, in special la drumurile lungi.

Dupa ce am mers si cu una automata, 2.0hdi 163cai - nu hibrid, urmatoare sigur nu va mai fi manuala

Ma batea un gand sa-i fac revizia pana in iarna, cu toate ca aveam de gand sa o fac la 15.000 km. Voi ce ziceti? Este mai ok sa o fac acum sau in primavara...?
    Attached Images Attached Images

SaW's Avatar

Cool

Dupa ce in ultima luna am avut la dispozitie, pe langa 508ul meu, un Opel Vectra GTS 2008 1.9 cdti 2008 150cp automat, care mi-a intarit tot mai mult dorinta de a conduce o automata in Bucurestiul nostru' cel de doate zilele mult prea aglomerat...

Iau decizia de a vinde in perioada urmatoare al meu 508 - achizitionat cu peripetiile despre care toti ati cititit...

Motivul pt. care am hotarat sa il schimb, dupa mai bine un an de convietuire, este o cutie automata, foarte necesara pt. cine strabate mai mult de 50 km pe zi in Bucuresti, cum este cazul meu, alergat intre 2 job-uri, plus copil de luat de la gradi

Deci, cine doreste un 508 07.2013, echipat decent, motor 2.0hdi 140 cp cutie manuala 6+1, 164.000km REALI, poate cauta anuntul in sectiunea de vanzari auto.

Dupa o sesiune de poze recente urmeaza sa postez anuntul de vanzare in sectiunea de VANZARI AUTO.

V I N : VF38DRHF8DL034193
    Last edited by SaW; 23-03-2019 at 03:06 AM.

Vizitator Davos's Avatar
    Salut, baftă la vânzare și la achizitie. Evită cutia pilotată, să nu-ti fie dor apoi de cea manuală. Eu am pe un C4 Picasso o cutie automată Ainsin si e o încântare in București.
    Toate cele bune.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

SaW's Avatar
    @Davos - Am licitat si urmeaza sa fac plata pt. modelul cu facelift 2015 - 2.0hdi 180cp, echiparea Allure automata.

Va tin la curent cu UpDate
    Attached Images Attached Images

Te asteptam cu update-ul

Vizitator
    Quote Originally Posted by SaW View Post
    Salutare!

In februarie anul acesta am decis ca este cazul sa fac un up-grade de la 407 2.0hdi 2008 - care a fost o masina de incredere in decursul ultimilor 8 ani si 150.000km petrecuti impreuna, fara incidente.
    407-le era de ceva timp la vanzare, si primind in mare parte oferte de schimb, numai cu ce nu-mi doream, sau pret cu mult sub valoarea masinii, am decis sa o vand prin intermediul unui parc auto, si tot cei de la parc sa imi gaseasca urmatoarea masina.

Fiind fan Peugeot, dupa un 406, un 407 1.8 benzina, si altul 2.0 hdi, logic urmatoarea masina nu avea sa fie decat 508.

Zis si facut, dupa aprox. 2 luni mi-au gasit un cumparator pt. 407 la un pret rezonabil, si impreuna cu ei am gasit un Peugeot 508.

Cei de la parcul auto aduc masini doar de pe LeasePlan, care din ce am inteles de la ei, la ora actuala este una din cele mai mari companii de leasing operational la nivel european, iar masinile sunt ok, cu reviziile la zi, si cu inspectie tehnica inainte de vanzare.

Masina se afla la sediul LeasePlan din Madrid, cei de la parc au licitat pt. ea, si dupa 2 zile eram fericitul posesor al unui 508.

Cateva detalii despre masina:

Este echiparea Business Line, cei mai multi probabil ca sunteti familiarizati cu echiparile Active, Allure, GT, dar aceasta echipare a fost special pt. segmentul de leasing operational, si in plus fata de echiparea de baza are, navigatie, senzori parcare spate, si jantele pe 16 din aliaj care vin standard.

Motorul este 2.0 140cp., cutie cu 6 trepte manuala, euro 5 – care din punctul meu de vedere este mult mai rafinat si mai placut de condus decat 2.0hdi 136cp care era pe 407le meu din 2008.

Din momentul in care plata a fost confirmata catre LeasePlan, si pana am ajuns in posesia masinii a durat cca. 1 saptamana, si multe peripetii care au urmat, si pe care vi le voi descrie treptat pe forum.

Mai jos am atasat 2 poze cu masina, si in postarile ce vor urma, vor fi mai multe poze cu masina si rapoartele de la LeasePlan, cum a plecat din Madrid, cum am primit-o eu, si cum au fost cele aproape 6 luni de cand o am.
    Foarte interesanta istorie. M-ai facut sa vad ce prezinta pegeut 508. https://www.youtube.com/watch?v=i0PR1fn4ltc După așa prezentare a noului peugeot 508 il vreau si eu. ))) Am descarcat prezentarea cu safe from net in arhiva mea. Am o colectie de prezentari a masinilor pegeut. Rămine sa am o masina reala. ))

SaW's Avatar
    Salutare!

Am adus-o si am si vandut-o )

Daca de 508ul 2013 nu a intrebat nimeni... am pus si varianta facelift in paralel la vanzare sa vad ce oferte primesc, si am vandut-o a 3a zi de cand am adus-o in tara... nu ma asteptam...

Lumea vad ca este interesata de masini mai noi, automate, euro6 - chiar daca e diesel...

508ul din prezentare il am in continuare de vanzare, si ma tot uit dupa un RXH 2017/2018 2.0hdi 180cp.

Quote Originally Posted by SaW View Post
    @Davos - Am licitat si urmeaza sa fac plata pt. modelul cu facelift 2015 - 2.0hdi 180cp, echiparea Allure automata.

Va tin la curent cu UpDate

Vizitator
    La firma la care am montat eu folii pe fosta masina, AM Customs, mi-au dat jos folia veche de pe luneta cu un aparat cu abur, fara sa ramana nici un pic de adeziv. Cat te-a costat, sau cat costa montajul la cei la care ai facut tu?

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks