Results 1 to 4 of 4

Thread: Verificare istoric service dupa VIN

Vizitator

Verificare istoric service dupa VIN

Salutare!

Intentionez sa cumpar un 508, benzina an 2011-2012. Am identificat cateva variante pe site-uri de profil (mobile, leboncoin) dar inainte de a ma decide si a merge sa-l cumpar as vrea sa-i verific istoricul reviziilor/reparatiilor. Se poate face aceasta verificare dupa seria de caroserie? (o voi solicita vanzatorilor)

Ce alte verificari se mai pot face de la distanta (inainte de a merge in Germania/Franta/Belgia pentru a o cumpara)?

Va multumesc anticipat si scuze daca exista deja un thread cu acest subiect (nu l-am gasit)

Ionut159's Avatar
    In reprezentanta, in sectiunea de istoric, apar in general doar eventualele reparatii efectuate in perioada garantiei, inafara reviziilor. Sunt foarte putine cazurile cand reviziile s-au inregistrat in perioada garantiei, si mult mai putine cazurile in care apar interventii si dupa perioada garantiei.
    Legal in Romania, nu poti obtine aceste informatii decat cu acordul proprietarului masinii. Repet, legal. Conform legii, informatiile legate de istoric sunt date personale/confidentiale si nu pot fi divulgate de cei din reprezentante fara acordul proprietarului. Ca in realitate, se pot obtine aceste date, e alta mancare de peste.
    Nu stiu cum e cu vanzatorii de pe mobile, dar cu leboncoin am avut nenumarate interactiuni, atat cu vanzatori privati cat si parcuri auto. In 80% din cazuri vanzatorii refuza sa ofere VIN-ul telefonic/pe mail.
    Cand esti mort, nu stii ca esti mort. E greu doar pt ceilalti. La fel si cand esti prost.

Vizitator
    Multumesc pentru raspuns Ionut!

Pe leboncoin nu prea interactioneaza decat telefonic. Pe mobile am primit de la 2 oameni chiar si VIN-ul dar deocamdata nu prea am ce face cu el. In orasul din care sunt (Targu Jiu) nici nu avem reprezentanta, pentru o incercare ar trebui sa merg la reprezentanta din Craiova.

Vizitator
    Confirm cele spuse de Ionuț. Mie mi s-a spus, pana acum, la 2 reprezentante din Romānia si una din Ungaria, ca nu exista o baza de date comuna pentru interventiile efectuate in afara garanției.

Bookmarks