Results 1 to 3 of 3

Thread: Mai primiti un leu la ,,circ,,? ;)

Vizitator

Mai primiti un leu la ,,circ,,? ;)

*** Sa traiti, mai imblanzitori de lei!
    Pana acum vreo luna, am avut un Golf 4 cu motor sfant (cod ALH) pe care l-am alergat vreo 200.000 km pe drumurile noastre.
    Vorbesc la trecut de Golf, pentru ca i s-a pus pata sotiei in urma unei plimbari in aer liber (fiind satul de plimbarile prin mall-uri) pe un Peugeot. Si cum i-a sarit in ochi masina asta, nu am mai avut loc de negocieri, discutii, palme ... 😋, asa ca am dat Golf-uletul meu batranel (2001) plus diferenta si ne-am scos cu primul Peugeot in familie.
    Masina este fabricata in dec.2013 si inmatriculata in ian.2014 in Franta. La prima vedere, arata foarte intretinuta, merge si trage destul de bine, culmea, este prina masina la care functioneaza chiar totul la ea 😄😄😄. Mint mai putin priza Aux & USB din cotiera, care a fost sutita de vreun roman destept, taindu-i cablajul.
    Am fost la reprezentanta din Constanta (Lazu) dupa priza si cablu si ,,magaroiul,, de la tejghea imi baga pe gat nu stiu ce cablu de vreo 1200 lei, nevazand in calculator nimic de priza. Deci, cu sau fara calculator, murim cu totii! Descurajant!
    Asa ca, m-am pus pe cautari si am gasit portul & cablu la 37 lire prin regat.
    Nici bine nu l-am luat, ca am facut primii pasi pentru inmatriculare (asigurare, nr. provozorii, RAR, taxe si impozite, ANAF...), i-am comandat distributia, transmisia, filtre (toate pe original), placute si discuri de franare fata Ate.
    I-am luat si un set de covoare din cauciuc si aparatori pentru noroi la roti (dedicate).
    Acum avem in plan sa tragem o fuga prin cateva tarisoare i-am luat si un set complet compus din: bare trasversale, o cutie de 450 litri si gentile de voiaj, de la Thule.

Masina are la bord aprox. 170.000 km.

PS: ce ulei sa-i bag la motor? Total, Mobil sau Motul?

Vizitator
    Daca motorul merge bine la 170000km, pune-i exact același ulei care l-a avut pana acum. Sau te uiti in cartea masinii si pui ce scrie acolo

Sindrom_CHR's Avatar
    1. Daca nu ai copii mici, n-ai nevoie de cutie pe masina. Oricum masina nu e foarte aerodinamica si cu cutie deasupra...se transforma intr-un cub, iar la distante mari se simte.
    2. Ulei bagi ce scrie in carte (ma refer la indice). Eu personal bag numai castrol fx titanium de ceva timp.
    3. Ce motor are? daca-i diesel, vezi cum e filtrul de particule inainte sa pleci. Nu de alta dar daca te lasa, e posibil sa fie destul de costisitoare reparatia prin alte tari.
    4. Pune niste poze, ca deh...asa-i regulamentul
    ISTORIA VORBESTE AICI Peugeot 206 - 2.0hdi

Bookmarks