Results 1 to 7 of 7

Thread: Lipsa putere 1.6 hdi

radu27's Avatar

Lipsa putere 1.6 hdi

De ceva timp ma confrunt cu o problema ciudata caruia nu-i dau de cap. Motor 1.6 HDI 110 CP cu Fap off fizic si soft, KM 318 mii, comportamentul este urmatorul: are momente cand nu trage , eroare este P0299 ( presiune scazuta in turbo) . Am schimbat electrovana, furtune vaccum si verificat depresiunea vaccum, totul este in regula. Are momente cand la ralanti EGR este inchis , pe la 1300-1500 ture deschide si cand intra turbina inchide , ei atunci nu trage si e foarte lenesa ,atunci am observat ca tija de le capsula vacumatica nu este atrasa la capat de cursa si intradevar atunci depresiunea de vaccum scade. Cand trage bine motorul, EGR este deschis la ralanti, inchide atunci cand o accelerez si deschide iar cand trebuie sa intre turbina in acel moment am vazut ca tija de la capsula vaccumatica este la capat de cursa! Parametri senzori MAP sunt ok , pe MAF am debit aer 400mg fata de 239 mg cat cere motorul iar temperatura aer, tot pe MAF este undeva la 45-50 grade(asta e cam cu semnul intrebarii), am incercat cu alt debitmetru si rezultatul este acelasi. Am blindat EGR fara al scoate din soft si am scos clapeta de la dozor aer din cauza ca la deschiderea EGR imi inchidea si stangula turbina, tot de atunci am si debitul marit de aer inregistrat de MAF. Nu are treaba cu Fap-ul ca facea asa si inainte de eliminare.Pe mine ma pune pe ganduri functionarea EGR-ului pe care l-am curatat de l-am rascuratat, de ce lucreaza haotic , ce il face sa lucreze asa, fum nu da deloc, banuiesc ca gestionarea turbinei e legata de functionarea EGR-ului!

Vizitator

up

Exact acceasi problema am si eu, EGR l-am curatat si arata impecabil filtrul de particule este ok,
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails P_20180616_202610.jpg   P_20180616_210621.jpg  

Vizitator
    Cred ca am gasit problema la mine, din ce zice testerul EGR-ul este controlat de ECU cu informatii de la debitmetrul de aer. astfel, cand masina este la relanti, EGR-ul este deschis iar cand motorul accelereaza debitmetru citeste un aer aspirat mai mare, transmite la ECU si ECU inchide EGR.
    Am observat ca debitmetrul meu pana la vreo 2000 RPM citeste aceleasi valori de aer aspirat ca si la 739rpm mai exact 239g. De acolo in sus isi revine si creste la 400g dar probabil este prea tarziu si turbina apuca deja sa impinga aer pe canalul EGR si sa citeasca senzorul de la turbo ca nu este suficienta presiune de aici eroarea P0299 ( presiune scazuta in turbo).
    Azi am mers 120Km cu debitmetrul deconectat si trage fara probleme, nu a avut nici un moment de lipsa, totusi in lipsa debitmetrului am primit eroare cu Depolution system faulty, maine cumpar alt debitmetru si sper sa se rezolve.

Vizitator
    am uitat sa precizez ca lipsa debitmetrului inregistreaza valori de aprox 430g ce face ca EGR sa stea inchis permanent.

turbojack's Avatar
    Nici vorba de EGR inchis cu mufa debitmetru scoasa.

Vizitator
    testat de 100 ori si cu mufa scoasa EGR sta inchis permanent

Vizitator
    radu27 am schimbat debitmetru si aceleasi simptome, pana la urma am facut rost de cateva furtunase si am tesat returul la injectoare. Am gasit ca 2 din ele sunt uzate si returneaza in 5 min aprox 75-80 ml ceea ce este cu mult peste limita. celelalte 2 au returnat 45ml respectiv 50ml.
    Din ce am citit pe net daca injectoarele sunt duse iti pune masina in limp mode. Daca nu ai rezolvat testeaza si tu injectoarele este foarte probabil sa ai aceeasi problema.

Bookmarks