Results 1 to 5 of 5

Thread: Se ncălzește firul ventilatorului din habitaclu

Vizitator

Se ncălzește firul ventilatorului din habitaclu

Buna ziua! Am un 307 1.6 hdi din 2005 și am observat ca se ncălzește firul care alimentează ventilatorul din habitaclu. Recent am schimbat mufa pt ca cealaltă nu făcea contact bine. De la ce ar putea fi problema și dacă exista vreo rezolvare. Mulțumesc!

Un consum mare implica o degajare de caldura din conductor mai mare. Cauza poate fi ventilatorul care poate fi gripat si trage un curent mult mai mare.

salex's Avatar
    Daca se incalzeste doar in apropierea unei mufe atunci e de la contact slab. Ar trebui ca si mufa sa fie calda sau partial topita.
    Daca e cald intreg firul atunci e un consum mare, dat de un consumator defect (motor, electronica de reglaj) sau de un scurtcircuit.
    Experienta e proportionala cu numarul lucrurilor stricate. Eu am destula experienta...

Vizitator
    Se ncălzește doar firul ce alimentează ventilatorul.

Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

Vizitator
    Quote Originally Posted by salex View Post
    Daca se incalzeste doar in apropierea unei mufe atunci e de la contact slab. Ar trebui ca si mufa sa fie calda sau partial topita.
    Daca e cald intreg firul atunci e un consum mare, dat de un consumator defect (motor, electronica de reglaj) sau de un scurtcircuit.
    ntr-adevăr mufa era un pic topita am schimbat-o dar tot se ncălzește. Probabil e ventilatorul care are probleme

Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

Bookmarks