Results 1 to 2 of 2

Thread: Problema sunet frecare peug.307 1.6hdi 110cai

Vizitator

Problema sunet frecare peug.307 1.6hdi 110cai

Peugeot 307. 1.6 hdi 110c. La turatie 250+ se aude un sunet frecare in timp ce turez sau daca e scoasa din viteza dar cu ambreajul lasat frana de motor...
    Placutele au fost schimbate brembo dar eu cred ca trebuia daca era de la placute tot timpu cea ce la mine nu e cazul..
    Oricum astept parerile voastre.
    LINK VIDEO YOUT cu sunetul frecare:
    https://youtu.be/lwx8vn-DRaw
    Multumesc mult anticipat!

Vizitator
    Părerea mea este că se aude din cutia de viteze . Relativ acceleași zgomote le-am sesizat ca fiind produse de cutia de viteze a unui golf 4 1.6 16v . Mârâitul creștea ca intensitate în frână de motor .La o pre autopsie, toate pinionaele aveau joc mărit pe trenuri. Pinionul de a 5a care ar fi trebuit să fie fix pe canelurile axului,.avea joc enorm . Uleiul nu avea pilitură,probabil a fost colectată de magnetul intern.
    Posibil să fie și un rulment de la roată uzat ,sau planetară . Înainte să se apuce cineva de desfăcut ,cere părerea mai multor specialiști . Cazut pe care l-am prezentat eu , a fost verificat de un așa zis mecanic , a mers 2 km în mașină fără să folosească frâna de motor,dintre care o porțiune pe drum pietruit . Tot ăla a schimba cutia,după ce i-am dus-o noi știind câ e defectă ,deși el spunea că nu e.
    Compară zgomotele tale cu cele din clipul ăsta de aici . .. https://www.youtube.com/watch?v=e1Cgcm7oo3Q

Amuzamentul cel mai mare a fost când am mers la dezmembrări să căutam cutie bună, .toate cutiile de acolo erau praf ,unele lipite cu poxipol . Într-un final am găsit o cutie bună în altă parte .

Bookmarks