Results 1 to 6 of 6

Thread: Infiltrare apa grila parbriz la 308

Vizitator

Infiltrare apa grila parbriz la 308

Salut , am si eu un 308, 1.6 Benzina 88KW, si am descoperit ca imi ploua pe langa chederu de la grila din fata la parbriz, si imi mucegaiesc complet scuturile alea de carton de peste filtru de polen...

Ce pot sa fac? pare doar sa se fi deplasat un pic grilul acela... dar se poate aseza la loc? Oare se deformeaza in timp? sau trebuie schimbat? Daca da... se poate gasi piesa pe net? sau doar la piese auto?

sm_sm's Avatar
    Ce spui tu, este un paragraf din capitolul "asa face la toate". Incearca sa cureti foarte, foarte bine de praf/depuneri spatiul dintre cheder si parbriz, cu o laveta umezita. Dupa ce se usuca complet, injecteaza acolo silicon transparent sau negru dar nu foarte mult. Introdu ceva intre capota si cheder care sa mentina chederul apasat pe parbriz min 12 ore. Dupa uscarea siliconului curata surplusul: decupezi pe langa cheder cu un cutit apoi cureti prin frecare cu degetul.
    Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj.

Vizitator
    Ms fain, exact asa am facut , desi a trebuit sa lipesc cu adeziv special si lamelele care vin direct pe geam, in care face click suportul respectiv si apoi am pus siliconul. E singura solutie.
    Se pare ca de la efectul inghet dezghet cauciucul de la acel ornament se deformeaza si astfel nu mai tine etans.... acum e super ok

24krl's Avatar
    Eu am pățit una si mai si ...
    Apa infiltrata prin coltul din stanga jos al parbrizului a ajuns la bsi.
    Nu mi-am dat seama ani de zile de ce ma paraseau diverse comenzi care isi reveneau dupa aia. De exemplu închiderea centralizată nu mai mergea uneori in zile ploioase. Comenzile geamurilor la fel.
    Pana dupa o ploaie cand nu se mai închidea nici macar din cheie.
    Mecanicii superficiali au zis ca e incuietoarea. Am comandat una originală si surpriza ... tot nu se închidea.
    Luând tot circuitul au constat ca bsi-ului era oxidat rau.
    L-au curățat si tot degeaba.
    Am schimbat bsi-ul cu unul second-hand gasit foarte greu.
    In concluzie ... atentie mare la apa de acolo.
    Eu am crezut ca se va rezolva schimbând parbrizul fisurat.
    Am pus parbrizul de 2 zile si azi la ploaie ... iar e umed coltul ala 😕
    Maine cred ca bag silicon la grila care vine pe parbriz. A mea este super-rascoapta de la soare. Doar sa caut la dezmemebrari vreuna dar imi e greu sa cred ca nu e si aia rascoapta. Inteleg din postari ca alta solutie nu este decat siliconul.

24krl's Avatar
    Cred ca am descoperit sursa de apa mai ales ca azi ploua. Desi masina mea e 307 e posibil ca si alte modele sa aibă aceeasi problemă.
    Am pus silicon la grila si cumva cred ca e doar pentru aspect ce am facut eu. Scriu in continuare de ce.
    Am dat jos masca de pe stalpul din stanga de langa parbriz pentru ca mi se aduna mereu apa in coltul ala. Totul părea ok. Azi la ploaie parca era izvor. Picura de zor de undeva dintre parbriz si stâlp. Culmea e ca am schimbat parbrizul acum 2 zile. Am cerut si cheder la montaj si tot intra apa. Dupa ce se usucă voi baga silicon si pe exterior si pe interior.
    Ma gândesc la faptul ca parbrizul e un pic mai mic decat cel original ... sau stalpul meu a fost îndoit si refăcut 😆 ... Nu sunt primul proprietar.
    Aici sunt pozele cu interior exterior. La prima vedere ai zice ca nu are pe unde sa intre apa.
    https://ibb.co/kQzB1o
    https://ibb.co/feJRZ8
    https://ibb.co/g82W1o
    Long live the Lion King!!!

Vizitator
    Din ce vad eu in poza iti lipseste cheder pe exterior intre parbriz si stalp, nu are parbrizu sau stalpu nimic, ci pur si simplu lipseste chederu

Bookmarks