Page 1 of 7 12345 ... LastLast
Results 1 to 15 of 95

Thread: Probleme cu maneta de semnalizare

silence2000's Avatar

Probleme cu maneta de semnalizare

Cand semnalizez dreapta, face "click", si ramane blocat pe dreapta, ceva normal, cand ies din viraj, ar trebui sa revina la punctul neutru, insa mie imi sare pe semnalizare stanga. Cand semnalizez stanga, nu face "click", prin urmare nu ramane blocat pe semnalizare stanga.

A mai patit cineva asta?

Undo's Avatar
    este un defect des intalnit la 406 si nu numai, cred ca este si recunoscut de fabricant, daca vrei sa inlocuiesti maneta te costa o carca de bani eu unu nu am intrebat cat costa dar am auzit pe aici niste sume fabuloase ca cica se inlocuiesc amandoau si aia de la stergatoare, am mai auzit tot pe aici ca ar fi cineva care le repara pt vreo 2 milioane. Eu unu merg cu ea asa ca m-am obisnuit si nu am chef sa scap de atatia bani iar in ala care le repara nu am incredere.
    307 SW 2.0 HDI 90 CP
    406 2.0 HDI 110 CP

silence2000's Avatar
    cu alte cuvinte, raman cu el asa?! hmmmm, mi-e ca de nervi odata o sa'l rup

alxb's Avatar
    si la mine face la fel...dar m-am obisnuit, nu merita banii...cat o fi...

Eu am inlocuit maneta de semnalizare ca ajunsesem cu nervii la limita, renuntasem chiar sa mai semnalizez. Operatia de inlocuire a fost surprinzator de simpla fata de ce ma asteptam si a durat doar 10 minute. Ca si costuri: 350Ron achizitia piesei si 10Ron manopera. Oricum, piesa in sine nu-ti lasa deloc impresia unui lucru bine facut. Acum, cat o tine... D-zeu cu mila.

Dozer's Avatar
    350 RON? Eu auzisem de preturi mult mai fabuloase (nu am intrebat personal, dar din ce am citit pe aici pe forum). La pretul asta mi se pare destul de ok. De unde ai luat`o? Unde ai inlocuit`o? ...si eventual da un cod al piesei

Piesa am luat-o de la un magazin de piese auto din Tg-Jiu iar montajul l-am facut la primul service intalnit. Nu stiu nici furnizorul nici codul dar cred ca la orice magazin de piese care se respecta pe sin si mai ales clientii poti fi servit.
    Eu am dat banii si pe piesa si pe montaj pentru ca m-au speriat niste amici cum ca pentru schimbarea piesei trebuie decuplat senzorul de la airbag, dat jos volanu`, etc. iar daca vrei sa te apuci sa o repari, in momentul cand desfaci piesa, sar 1000 de arculete pe care va trebui sa le pui la loc in urmatorii 5 ani. Nici pomeneala de asa ceva la masina mea (HDI 2l 2001).
    Piesa cea veche am desfacut-o pana la urma. Cineva care se pricepe o poate repara foarte usor. Nu am reusit sa-mi dau seama exact ce avea dar am ramas cu impresia ca piesa necesita o ungere atenta a componentelor si ar mai fi functionat ceva timp.
    Nu sfatuiesc pe nimeni sa se apuce sa dea jos piesa si sa o desfaca pentru a o repara dar poate fi o solutie care salveaza situatia pentru destul timp.

Foreigner's Avatar
    Quote Originally Posted by Dozer
    350 RON? Eu auzisem de preturi mult mai fabuloase (nu am intrebat personal, dar din ce am citit pe aici pe forum). La pretul asta mi se pare destul de ok. De unde ai luat`o? Unde ai inlocuit`o? ...si eventual da un cod al piesei
    "Preturi fabuloase" sunt valabile pentru 307, mai alesa daca e vorba si de senzori de ploaie si lumina in configuratie...ajunge in jur de 1200 RON :wallbash:. Repet, pentru 307. La 406 e mult mai ieftina afacerea si, daca nu ma insel, se schimba doar blocul de lumini, nu ca la 307 unde se schimba cu tot cu comanda pt stergatoare. Si eu am gasit pe cineva care mi-ar repara-o contra 200 RON (desi initial a zis 150), dar inca ma mai gandesc si s-ar putea sa ajung la concluzia ca meita...fata de 1200 RON + manopera.

turbojack's Avatar
    Quote Originally Posted by George75
    ....dar inca ma mai gandesc si s-ar putea sa ajung la concluzia ca meita...fata de 1200 RON + manopera.

Apelati la piesele "concurentei";uneori sint mai durabile decit cele originale,chiar daca nu la fel de aspectuoase.

Quote Originally Posted by George75
    "Preturi fabuloase" sunt valabile pentru 307, mai alesa daca e vorba si de senzori de ploaie si lumina in configuratie...ajunge in jur de 1200 RON :wallbash:. Repet, pentru 307. La 406 e mult mai ieftina afacerea si, daca nu ma insel, se schimba doar blocul de lumini, nu ca la 307 unde se schimba cu tot cu comanda pt stergatoare. Si eu am gasit pe cineva care mi-ar repara-o contra 200 RON (desi initial a zis 150), dar inca ma mai gandesc si s-ar putea sa ajung la concluzia ca meita...fata de 1200 RON + manopera.

Blocul de lumini la 406 cu ESP costa 1900 RON fara TVA + plus manopera. Codul este 6242H6.

Dozer's Avatar
    Quote Originally Posted by turbojack
    Apelati la piesele "concurentei";uneori sint mai durabile decit cele originale,chiar daca nu la fel de aspectuoase.
    Adica....

si eu am aceeasi problema dar m-am obisnuit cu ea

Foreigner's Avatar
    Quote Originally Posted by opiumm
    Blocul de lumini la 406 cu ESP costa 1900 RON fara TVA + plus manopera. Codul este 6242H6.
    Imi vine foarte greu sa cred ca un bloc de lumini ar putea costa 1900 RON...si fara TVA... Si, in plus de asta, nu vad legatura intre ESP si blocul de lumini. Poate faci confuzie si e vorba de 407...

MS 21 SZA's Avatar
    Am si eu o problema cu blocul de lumini, nu-mi pot dezactiva ''AUTO LIGHTS'' pentru ca se activeaza singur in cateva sec. dupa dezactivare. din acest fapt nu-mi pot folosi faza scurta si cea lunga ziua ca se sting.
    daca nu folosesc semnalizarea spre stanga atunci dupa vreo dou trei dezactivari a AUTO LIGHTS nu se sting lumine dar la prima semnalizare sau atingere a manetei se sting. Noaptea e putin mai usor fiinca atunci faza scurta nu se stinge chiar daca trece pe AUTO. Imi spuneti ceva solutii?

mielu''s Avatar
    Draga ,,silence2000'' si eu am aceeasi problema ca si tine si ca si altii. Semnalizez dreapta si cand dau sa indrept volanul imi sare pe semnalizare stanga si trebuie sa o dau eu cu mana inapoi in pozitia oprit. Eu asa am cumparat masina ; cu aceasta defectiune dar credema ca nici macar nu m-am deranjat nici sa lansez un thread nici sa ma interesez macar cat ar costa pentru ca mi se pare o chilotzarie. Intr-adevar e deranjant dar daca eu am avut de la inceput chestia asta m-am obisnuit cu ea. Am vazut pe aici pe la baieti ca ar costa 350 RON. Mi se pare o carca de bani. Pai cu banii astia iti pui pilot automat ca tot atat costa si crede-ma ca e mult mai util decat acesta defectiune.
    PEUGEOT 508 SW GT 2.2 HDi 204 cp

Page 1 of 7 12345 ... LastLast

Bookmarks