Page 2 of 7 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 16 to 30 of 95

Thread: Probleme cu maneta de semnalizare

silence2000's Avatar
    Draga "mielu'", nu vad care e problema ta ca am deschis un thread cu aceasta problema, sunt multe alte thread-uri cu subiecte mai tampite decat asta, si daca te-a deranjat asa de mult, ai fi putut pur si simplu sa-l ignori.
    E o problema care pe mine ma deranjeaza si am deschis thread-ul asta ca sa aflu cum se poate rezolva problema.

multa bafta

Quote Originally Posted by George75
    Imi vine foarte greu sa cred ca un bloc de lumini ar putea costa 1900 RON...si fara TVA... Si, in plus de asta, nu vad legatura intre ESP si blocul de lumini. Poate faci confuzie si e vorba de 407...
    Asa am zis eu cind cei de la pejo Timisoara mi-au zis asta. Mi s-a defectat ESP-ul si la un test de diagnoza asta a fost raspunsul lor: inlocuit bloc de lumini. Dupa cautari si documentari pe net am ajuns la concluzia ca se poate sa fie asa fiindca acesta (blocul) contine un senzor unghi volan care masoara unghiul de inclinare al volanului. So, si atunci aceasta piesa cu codul pe care l-am scris mai sus, atita costa. Am gasit-o in Franta la 470 de euro.

[. Am vazut pe aici pe la baieti ca ar costa 350 RON. Mi se pare o carca de bani. Pai cu banii astia iti pui pilot automat ca tot atat costa si crede-ma ca e mult mai util decat acesta defectiune.[/QUOTE]

Ma intereseaza unde se poate monta pilot automat si cit costa

Eu am aceeasi problema cu semnalizatorul, da nu se schimba separat ci cu stergatoare si pilot automat cu totul, iar pretul dat de cei de la reprezentanta este peste 1000 RON. (
    Eu l-as duce in service dar am auzit la un service ca ar fi capsate, si nu se pot repara decat schimba cu totul. E adevarat sau nu?
    Peugeot 406 2.0 HDI 110cp, 2002

Dozer's Avatar
    @opiumm: este adevarat. Blocul de lumini are si senzor pentru unghiul volanului pt ESP. Acuma ca in cazul tau e intr-adevar defect acel senzor sau nu.. e alta treaba
    @cturcu2004: se pot desface, dar in functie de tipul de bloc se pot repara sau nu.

cerbu's Avatar
    aceeasi problema AM avut-o si eu. dar cu un pic de indemanare, blocul de lumini e ca nou acum... si la mine problema se prezenta atat la lumini, cat si la computerul de bord. acum totul e ok... daca intereseaza pe cineva in detaliu, postez...

Chiar te rog sa ne dai ceva detalii. La mine trece foarte usor semnalizatorul de pe o pozitie pe alta, si ajung sa semnalizez haotic. Zi-mi si mie cateva detalii despre cum ai reusit, si ce tip de bord ai (al meu are senzori de ploaie si de lumini, si pilot automat, fara ESP, ca am inteles ca sunt toate legate intre ele).
    Astept detaliile cu nerabdare.
    Peugeot 406 2.0 HDI 110cp, 2002

mielu''s Avatar
    Si eu am aceeasi problema ca si voi numai ca mi-e cam frica sa ma apuc sa desfac p-acolo.
    Masina mea este 2003, cu manetele mai groase de semnalizare si a stergatorului de parbriz. Practic ce s-a dus acolo ? Vreo clema, vreun arc, sau ce ?
    Eu asa am cumparat masina acum 2 ani, deci era stricata. Cinstit sa fiu nu ma deranjaza foarte tare dar nici bine nu este.
    PEUGEOT 508 SW GT 2.2 HDi 204 cp

Caut pe cineva foarte priceput pe partea electrica peugeot. toti avem cam aceleasi probleme insa din fericire pe rand astfel incat daca din experienta voastra ma puteti trimite la un electrician f bun v-ash ramane indatorat pe veci. Probleme:blocul de lumini imi joaca feste, semnalizez dreapta se aprinde faza lunga. Uneori asha cum se mai intampla semnalizez stanga shi dupa ce dau de volan nu pleaca maneta in 0 se duce in dreapta shi tot asha...
    Cand iau viraje uneori se aude un troncanit in timpul manevrei ceea ce imi da de gandit ca e ceva putred in volan. Stiu ca daca dau de un iscusit pot rezolva micile probleme care imi dau mari batai de cap. se aprinde uneori si airbag fault in bord. cand i-am schimbat bateria am sesizat cu masuratoarea ca ceva imi consuma chiar si cu motorul inchis. deci se pare ca pe partea electrica leul sufera si ash vrea sa dau de cap acestor probleme.va rog mult sa ma ajutati. majoritatea aici pe forum a avut astfel de p[robleme si poate din aproape in aproape dau de cineva care sa ma poata scoate din kk..t. de eurial nu poate fi vorba aia imi umplu devizu si imi golesc portofelul...
    Multam.

tzutzu1982's Avatar
    Am si eu problema asta cu semnalizatorul.Cand semnalizez dreapta sau stanga si indrept volanul semnalizatorul sare in sens opus(nu mai are pozitia de mijloc).M-am dus la Eurial si mi-au facut oferta de 1890 de lei.Cica daca schimba blocul de semnalizare trebuie sa schimbe odata cu el si comanda pentru cd player de la volan.Eu nu stiu ce sa zic.Nici nu m-am mai interesat pentru ca una peste alta m-am obisnuit cu problema.
    vechi posesor de peugeot 406 si ceva mai nou de skoda octavia 2 multumit mai mult de prima decat de a doua;)

Dozer's Avatar
    Da.. si odata cu aceasta comanda mai trebuie schimbat si casetofonul sa se potriveasca cu noua comanda, mai trebuie schimbate si airbagurile, scaunele fata, parbrizul, niste sigurante pe la motor care sigur sunt arse si probabil de asta nu mai sta maneta in pozitia de mijloc, un bec de pozitii care surprinzator nu stiai ca este ars.

Si uite de asta nu are ursul coada.

Niste magari, comanda de la cd-player o iei de la blocul vechi si o montezi pe blocul nou. Ea se scoate sau se monteaza exact precum ai introduce un memory stick in mufa sa USB de la PC.

Eu mi-am schimbat blocul si am platit undeva in jur de 1100-1200 lei ceea ce este "un pic" mai putin de cei 1800 si cat ti-au zis tie, dar probabil restul de 5-600 or fi pentru manopera.

mr_flm's Avatar
    off: Pai daca gandim asa cum le mai raman piese in plus la baieti si sa mai faca si ei o cioaca pe acolo? Nu fiti rai!

Eu am model din 2003 si am probleme cu maneta de semnalizare, mai exact cand am faza scurta si semnalizez dreapta imi baga faza lunga(in oras trebuie sa umblu cu pozitia+halogene ca sa evit problema). Din cate am inteles trebuie sa schimb tot (maneta semnalizare+maneta stergatoare). Stie cineva cam pe la ce pret se invarte acuma? Se merita sa cumpar second? Si eventual daca se poate pune si pilot automat?

Multumesc!

MS 21 SZA's Avatar
    Am si ieu probleme cu blocul optic dar pana acum m-am obisnuit pentru ca nu imi tinea faza scurta, dar de vreo 2 saptamani imi apare eroare la ESP/ASR (ESP/ASR NOT FUNCTIONING), am fost la tester si mi s-a spus ca e din cauza blocului de lumini in care se afla si senzorul espului. Acum astept sa gasesc pe cineva sa ma ''imprumute'' cu bloculde lumini pentru a vedea daca se remediaza problema si dupa aceea urmand sa cumpar un bloc optic nou.

mielu''s Avatar
    Cam greu sa gasesti 406 cu ESP. Sunt rare. Si nu stiu cine ar demonta blocul de lumini pentru ca e destul de greu, inclusiv airbag volan dat jos ca sa-ti dea tie sa incerci.
    PEUGEOT 508 SW GT 2.2 HDi 204 cp

Page 2 of 7 FirstFirst 123456 ... LastLast

Bookmarks