Results 1 to 10 of 10

Thread: Antigel ptr 508, 1.6 e-hdi

codrut_5's Avatar

Antigel ptr 508, 1.6 e-hdi

Salutare. Dupa indelungi cautari am gasit ce tip de antigel ar trebui ptr 508 1.6 e-hdi, un G30. Fabricantul presupun ca ar fi Total. Specificatiile le-am gasit aici, desi nu e Total.
    Acum intrebarea e....de cati litri e nevoie ptr schimbarea lui?
    http://www.caarparts.co.uk/Lubricant...012/Parts.aspx

codrut_5's Avatar
    De fapt am gasit azi bidonul de 2L de antigel original la reprezentanta la 35 lei. Cea mai sigura varianta.

Baby Lion
    Salut, tot un 508 1,6 e-hdi 2011 am si eu - as vrea sa ii schimb antigelul.

culoarea antigelului este roz-galbuie. posibil sa fie antigelul vechi ?( nu are ulei in el, nu scade nivelul. pana acum am facut peste 2000km. masina e cumparata recent)

la masina anterioara am avut G12 si era roz frumos.

rog sa imi mai confirme un posesor de 508 1,6 e-hdi ce antigel a folosit si ce culoare.

mersi

Baby Lion
    Culoare nu este o calitate la antigel. Antigelul concentrat trebuie sa fie pe baza de monoetilenglicol in proportie de minim 98%, cu un punct de fierbere dupa dilutie 1:1 de minim 109 grade Celsius, sa respecte norma VW G12, cu 3 pachete de aditivi, inhibitori de coroziune carboxilici cca.4%. Sa nu contina silicati, nitriti, nitrati, amine de fosfati.
    Sau, ca sa nu te complici cautand toate aceste informatii, folosesti TOTAL GLACELF AUTO SUPRA impreuna cu apa demineralizata ( a nu se confunda cu apa distilata - apa din Jiu a 50 de bani litrul....)

Baby Lion
    La mine s-a folosit cel original de la reprezentanta, care este de culoare verde-albastui, vine in bidon de 2 litri si pe el scrie PRO cu portocaliu si are sigla Peugeot/Citroen.

Baby Lion
    multumesc pentru informatii. o sa cumpar TOTAL GLACELF AUTO SUPRA. am gasit pe online 24lei litrul.

cati litri de lichid intra la 508 1,6 e-hdi?

Multumesc inca odata.

Baby Lion
    pana la urma am schimbat antigelul odata cu distributia in preprezentanta. Antigel verde-galbui PSA. bidon 4 litri nu scrie nici o norma pe bidon gen G12, etc. scrie doar ca e pt Peugeot. pret 130-140lei 4 litri

Vizitator
    Am schimbat distributia cu tot cu pompa de apa in reprezentanta. Mi-au schimbat si antigelul, pe factura am 2 litri de antigel si 3 de apa distilata. Dupa cateva zeci de kilometri parcursi am observat ca nu mai aveam deloc antigel in recipient (se mai vedea doar 1 cm in partea de jos a recipientului, acolo unde se Óngusteaza pentru a se prinde tubulatura). Am sunat la reprezentanta si mi s-a spus ca asa se intampla dupa schimbul distributiei (probabil nu au facut aerisirea corespunzator). Am intrebat cu ce antigel sa completez pentru a fi acelasi cu ce au folosit ei si mi s-a spus: Antigel TOTAL G12.

Baby Lion
    Pe scurt, ti au luat banii degeaba pe antigel si apa distilata... Am patit si eu asa mai demult cu alta masina cand am facut distributia la un service de cartier. Antigelul oeiginal e galbui psa. Daca au pus g12, poti pune ca si completare tot g12 cum ti-au zis.

sorin407's Avatar
    Acesta este antigelul (in fotografii) care se pune acum la service-urile Peugeot. Nu are o denumire specifica si nici un cod (de tip G-??) ca toate antigelurile din comert. Are culoare verde, poate cu o foarte usoara tenta de albastru. Am platit 39 de lei pe 2 litri. Lichidul este gata preparat, nu in forma concentrata.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Antigel Peugeot 1.jpg   Antigel Peugeot 2.jpg  
    407 - 1.8 Benzinar + GPL

Bookmarks