Results 1 to 12 of 12

Thread: Brațe punte 206 sw

Vizitator

Brațe punte 206 sw

Buna seara,

Nu am mai găsit vreo discuție pe acest forum despre montarea acelor bari de torsiune de pe 206 sw pe un 206 normal.

Am cumpărat suportul și barile și vreau să le pun pe un 206 hatchback doar că trebuie să dau cate 3 gauri cu filet pe fiecare parte.

Acum cteva luni am rectificat puntea, cu fusuri și rulmenți noi, doar că n brațul dreapta tot am un pic de joc și sper cu această modificare să mai atenueze acel joc.
    Cel care a schimbat puntea mi-a spus că din cauza că s-a mers mult cu ea uzata, brațul din dreapta s-a lărgit și de asta are joc acum și că nu are ce să i facă , e adevărat?

Acum ntrebarea este dacă dau gauri in brațele alea, există vreo posibilitate sa ii slăbesc structura de rezistenta?
    Mă gndesc că dacă sw-urile vin cu găurile alea din fabrică, nu ar trebui sa ii slăbesc rezistenta dacă fac eu gauri exact ca la cele care vin direct cu brațele alea.

Va pun poze să vedeți despre ce brațe este vorba, pentru cine nu știe și poza cu locul unde trebuie să fac gaură.

Ce spuneți, oare mă ajută cu ceva această modificare??
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20171113_195840.jpg   IMG_20171113_200117.jpg  
    Last edited by alexandru.t; 13-11-2017 at 09:05 PM.

Vizitator
    Chiar nimeni nu știe??

Baby Lion
    De ce vrei sa pui bari de sw ? Oricum au aceeasi problema si 206 normal si sw-ul , deci... doar prelungesti putin timpul de reparatie

Mai simplu era sa iti cumperi punte de SW si o reconditionai pe aia

Vizitator
    Pai puntea de sw este fix aceasi din cate știu, doar că are n plus brațele astea.
    Am căutat astăzi bucsi pentru brațele alea, că cele vechi erau uzate 120 toate 4.
    Trebuie modificat un pic traseul la țeava de eșapament , date găurile alea și montat brațul asta oscilant.

Stiu cum e, ce te-am sfatuit eu a fost solutia mea, am luat direct de SW si modificat evacuarea.

Baby Lion
    Scuze de off , intreb si eu , daca puntea nu da semne de oboseala , si nici rotile n-au acel unghi specific (din ce am vazut pe aici) , trebuie sa imi fac griji de ceva? Masina are 165k km , nu stiu daca s-a umblat sau nu la punte pana acum ( am luat-o sh , la 150k )

Calm si keep walking Daca nu face nici un zgomot, rotile sunt ok nu ai dc sa iti faci griji. Cel mai bine se vede la geometrie.

Vizitator
    geompj
    simti vreo diferenta cu barile alea in plus ?
    crede-ma ca daca imi trecea asta prin cap inainte sa fac puntea, nu mai dadeam 900 lei degeaba.
    Acum nu pot sa cumpar si alta punte, sa o fac si pe aia, masina nu mai valoreaza multi bani avand in vedere anul.

Depinde ce faci cu masina si ce motor ai in dotare spatele tot fuge la un moment dat in curbe

Vizitator
    Pe un 1.6 16v. Sa nțeleg că se simte diferența n curbe. Rotile stau mai drepte?

Vizitator
    Teoretic nu ar afecta rezistența ,doar că mai degrabă ai schimba brațul uzat cu altul neuzat . Bara de torsiune se află n punte ,ea crează efectul de arc . Barele suplimentare reprezintă altceva,sunt tiranți sau bare de rigidizare .ngreunarea nu este o soluție ,dacă nu ai ce face, da, fă-o .

Bookmarks