Results 1 to 5 of 5

Thread: Eurial cluj - cum m-au lasat fara frane pt o schimbare de bara

Vizitator

Eurial cluj - cum m-au lasat fara frane pt o schimbare de bara

Am tot amanat postarea, dar e cazul.

Dupa ce am avut noroc de 3 tamponari (nici una din cauza mea), am zis ca daca tot fac pe asigurare reparatiile, o fac la reprezentanta, ca nu stiam nici un tinichigiu ok.

Prima problema, imi spun ca pt bara fata, e nevoie de reconstatare, pt ca constatarea de la asigurator nu a fost ok (nu au vrut sa inlocuiasca bara, pt ca prezenta urme de reparatie anterioara - faptul ca eu am prins-o cu sarma, dupa accident, sa pot circula).

I-am intrebat daca ma costa ceva reconstatarea, m-au asigurat ca nu. Am precizat ca nu sunt sigur daca o sa fac bara fata la ei, daca trebuie sa o platesc eu, m-au asigurat ca nici in cazul asta nu trebuie platita reconstatarea.

Dupa ce i-am anuntat ca nu o sa fac bara fata la ei, mi-au spus ca trebuie platit 250 de lei reconstatarea, + ca cica au comandat deja piesele, mi s-a spus ca "desigur, asa-s romanii, cand e de platit se dau la o parte", si alte chestii de genu. Desigur, 10 minute mai tarziu, mi-au spus ca pot sa imi caut eu bara la dezmembrari daca e, doar sa fac la ei reparatia (dintr-o data nu mai erau comandate piesele).
    Am renuntat la certuri, ca aveam nevoie rapid de masina, asa ca am zis ca o sa platesc ce e nevoie, si imi repar tot la ei.

Aici macar au fost de treaba, ca s-au tinut de promisiune - dupa ~3 luni - si mi-au dat o masina de schimb cat timp a durat reparatia.
    Pe final, am mai fost taxat pentru niste suporti si ornamente, partea "interesanta" a fost cand am fost rugat "sa las 50 de lei pt baetii de la garaj, ca ei mi-au gasit ornamentele pe undeva, si nu le-au pus pe factura", care mi s-au cerut undeva "sa nu ne vada camerele".

Dupa niste certuri cu EuroIns, care nu au trimis avizul de plata nici dupa o saptamana, mi-am recuperat masina. Reparatile au fost facute destul de ok, nici o problema majora.

Totul bine si frumos vre'o cateva zile, 100 de km, cand, dintr-o data, raman fara frana, fix in fata unei treceri de pietoni. Noroc ca nu am avut viteza, si am putut oprii cu frana de mana.
    Am ajuns la mecanic, unde se vedea foarte frumos, un furtun de la pompa de vid pt frana (sper ca bine am inteles) era rupt, si lipit cu superglue..... Ceea ce sigur nu era prezent inainte, aveam poze cu motorul din diferite unghiuri, am verificat, si mi-a confirmat si mecanicul, ca ultima data cand s-a umblat la motor, furtunul respectiv era intact.

Mi-au "petecit" cu superglue franele, si nici macar nu m-au anuntat, sau sa le repare sa tina cat de cat, la urma urmei era vorba de inlocuirea unui furtun, nu de costuri exorbitante....

Nici nu vreau sa imi imaginez ce se intampla daca aveam cumva viteza....

Au mai fost si alte probleme minore, in cele ~4 luni de "distractie" pt a schimba doua bari, dar nici nu se compara cu ce-au facut la frane...

Deci da, asta a fost experienta mea cu eurial, unde o sa fac tot posibilu sa nu mai intru vre-odata. Nu imi pot imagina cum isi justifica ei actiunile, cum dorm noaptea, stiind ca pun vieti in pericol pt cateva zeci de lei...

Evitatii ca ciuma, cel putin pe cei de la Eurial CJ.

Vizitator
    hehehe ... mie mi-au vandut o masina "nelovita" ... lovita de doua ori )) ... masina cu garantie care defapt nu acoperea nimik ... si o gramada de problem si nervi ... subscriu ... evitati Eurial Cluj

Baby Lion cielo99's Avatar
    Tocmai ma pregateam sa fac distributia la ei. Asta e. Oricum intra luni la indreptat la service. Vorbesc cu cei ce fac vopsitoria sa schimbe si distributia sa nu mai bag o data masina in service.
    Dar totusi .. pretul e tot pe acolo si Eurial da 180.000 km garantie in timp ce restul dau doar 60.000.
    RHY 2.0 HDI 90CP

Vizitator
    si eu am avut garantie, si de toate, dar nu m-a ajutat cu nimic cand eram pe republicii in jos si am ramas fara frane.... Plus ca sunt alti n clienti care au cumparat masini de la ei, masini in stare mai rea decat de la cei mai nesimtiti samsari, si garantia era o bataie de joc care nu acoperea nimic.

Poate ai noroc si nu patesti faze ca noi

Axel7's Avatar
    La treaba cu franele trebuia mers la ANPC, neaparat! Nu se poate sa iti puna viata in pericol un Dorel dintr-un service si sa scape. E inadmisibil ceea ce s-a intamplat, nu stiu cum de ti-ai pastrat calmul.
    Daca mergeai cu ANPC-ul peste ei, ii terminai, ii puteai da si in judecata. Cu siguranta aveam nevoie de un astfel de precedent, sa le fie frica pe viitor sa mai faca asa ceva, pentru ca ar fi umblat vorba si pe la alte service-uri.
    Oricum nu e timpul pierdut, inca mai poti merge la ANPC, daca ai poze ca dovada.

Bookmarks