Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 42 of 42

Thread: Chiptuning Peugeot 107 / Citroen C1 / Aygo 1.0i 68CP

Imi par cuplul si liniaritatea de la Aygo just right. Nu pot sa ma plang... de la 30 la ora intr-a doua pot sa ma duc pana la 95 fara sa schimb treapta si fara sa intru pe rosu.
    Un 206, pe langa faptul ca sunt destul de dese in tara, cu motorul de 1.6 o sa consume peste 10% in oras. Iar ca performante, ar fi foarte apropiat de ce vreau eu sa fac din aygo(din cauza greutatii banuiesc). Nu imi convine sa bag benzina cu 50% mai mult si sa am aceeasi performanta. Singura masina care imi face cu ochiul acum e noul colt ralliart (CZT) 0-100 7.4 si consum ca peugeot de 120 cai, ca sa nu mai vorbim de dotari. Problema e ca deocamdata nu vreau sa o vand, mai am putin sub 2 ani de garantie. In momentul in care face 3 ani o sa ma orientez spre altceva, pana atunci...

PS: in functie de cum o sa fiu dpdv financiar si in functie de ce ocazie o sa apara, s-ar putea anul viitor sa o schimb pe ceva mult mai puternic cu 2 locuri. Dar e vorba de ceva second, asa ca o sa dureze o perioada inainte sa ma arunc.

Pai eu cred ca daca ii faci modificarile alea o sa iti cam pierzi garantia, nu ?

In plus, daca ii pui supercharger iti creste si consumul. Eu zic ca la tine e mai mult de pasiune, cum ar fi si la mine dar as avea bani, dar e mult mai usor sa iti pui de exemplu un motor mai puternic pe masina, numai ca nu mai e acelasi lucru... Colegii mei de forum de pe peugeot106uk au facut un post in care se incerca sa se aduca motorul de 1.1i de 60 de cai la 100 de cai fara turbo. Majoritatea ajung la 80 si ceva cu filtru sport, serpisori si toba si cred ca si chip, toooate verificate pe dyno.

Ar fi mult prea culmea daca nu ar fi " tru " testele de pe dyno de care ma refeream, la mai multe persoane, pe incercate.

In plus, ma gandesc ca e o diferenta foarte mare fata de 1.1 aspirat si 60 de cai si 2.0 aspirat si 200. Iti dai seama cat de mult au lucrat cei de la honda sa aduca motorul la performantele respective ? Daca cei de la Peugeot sau Renault nu au facut decat deabia vreo 170 de cai, tot pe motor aspirat ? Ce mai performante vrei sa mai bagi mai bune decat cum le-au gandit inginerii respectivi?

Fiatul avea mai demult un motor de 1.2 de 87 de cai, sau in jur de 85, disponibil pe fiat punto si fiat bravo, prin 2000.

@criskro, eu zic sa te limitezi la un filtru sport, dar de care sa ai foarte mare grija, sa fie curat, o toba sport si daca ai bani in plus si serpisori si apoi un chip. La cat de usoara e masina o sa ai un raport de putere/kg foarte competitiv, in plus, diferenta de before/after va fi foarte evidenta. Doar ca, iti pierzi garantia, se merita ?

Doc's Avatar
    Dacia Logan 1.4i cu soft modificat ajunge la 81-82CP de la 75CP, cu filtru si evacuare atinge valoarea de 85CP. Nu are nicio logica ce spui tu legat de motorul 2.0 ivtec de la Honda.
    Resoftari, chiptuning, dpf fix Peugeot si Citroen | Preturi incepand de la 250 lei. Detalii la 0751.194.100.
    Afla mai multe detalii www.obdtuning.ro / facebook: https://www.facebook.com/obdtuning.ro/

Nu am zis ca ii pun supercharger
    Se poate pune alt motor, dar exact, nu mai e aceeasi chestie...

Pai atata timp cat scot filtrul inainte de revizie si il montez pe cel stock, nu, nu se pierde. Si toba sport am deja montata, am fost la revizie si nu mi s-a zis nimic de pierdut garantie. Doar ca logic, pierd garantia la toba originala, pe care oricum nu o folosesc

Problema e de cash. Filtrul sport special pt motorul de 1.0 e aprox 800 ron, ceea ce e cam mult, si fara chip nu o sa se simta mare chestie oricum...

Pentru Doc > eu ma refeream la faptul ca inginerii Hondei au facut un motor destul de performat si e nevoie de o minte iscusita sa ii imbunatatesti puterea.

Pentru crisskro > eu ma refeream la turbo mai degraba la supercharger, nu le prea am eu cu exactitatile fine ( hihi ) , pentru ca tu ziceai de turbo. Din cate stiu eu, un turbo iti mareste consumul.

Legat de Dacia 1.4i cu filtru sport, toba sport si chip, ii lipsesc serpisorii. Ok, a avut 85 de cai cu toate astea puse, pe dyno, mai multe exemple, nu numai una. Tot asa, pot sa ma mandresc cu nebunii din Anglia care la fel, peugeot 106 1.1i, cu filtru, schimbata toata evacuarea de la serpisori ( sau manifold, nu ?), nu am gasit acum, ca si le pun la progress blog, dar aici e asta! http://www.106owners.co.uk/forums/sh...on+dyno&page=4

linkul e despre the 100bhp chalenge.

Turbo scade consumul atata timp cat regimul in care mergi ramane neschimbat. Deci da, consumul creste pentru ca ii dai mai multa talpa ca inainte.

E foarte complicat de pus turbo, iar in cazul superchargerului cred ca raman fara aer conditionat (pe langa faptul ca e enorm de scump).

In afara tarii se pot face multe, la noi e mai complicat...

Doc's Avatar
    Se pot pune si la noi in tara destul de multe, insa romanii nu au bani de investit. Asta e marea problema, sau daca au nu vor sa faca lucrarile de la a-z ci pe bucati.
    Resoftari, chiptuning, dpf fix Peugeot si Citroen | Preturi incepand de la 250 lei. Detalii la 0751.194.100.
    Afla mai multe detalii www.obdtuning.ro / facebook: https://www.facebook.com/obdtuning.ro/

cine stie ce se poate face la 307 sa se mareasca puterea

Doc's Avatar
    Tu nu ai citit deloc aceste topicuri despre tuning? Despre ce motorizare este vorba la tine?

dezent's Avatar
    Coyote ,ma intereseaza cum se comporta masina dupa tuning si la turatii mici? este mai elastic motorul ? a crescut consumul ? ma bate gandul sa-mi fac si eu....ar fi interesant sa vad cum merge a ta

Doc's Avatar
    Pentru ca aici nu a raspuns nimeni, am sa va dau eu cateva informatii. La tripleta Peugeot/Citroen/Toyota o modificare de soft aduce un plus cuprins intre 8-10% din valorile initiale de cuplu si putere pe care le are motorul stoc, prin traducere s-ar putea obtine 6-7CP. Chiar daca cresterea de putere nu este foarte mare asa cum se intampla in cazul unui model turbo diesel, modificarea asupra softului se simte prin:
    1. motor mai elastic in turatii mici si medii;
    2. raspuns mai prompt la apasarea pedalei de acceleratie;
    3. motorul urca mai repede in ture;

Un update de admise sau evacuare nu face decat sa completeze aceasta modificare de soft si sa aduca un plus de performanta in ture mari.

Vizitator
    Salut Doc,
    Ce asteptari as putea avea de la urmatoarele modificari:
    -Galerie evacuare pentru anulare catalizator
    -Backbox sport
    -Admisie aer cu filtru sport
    Iar toate acestea sa fie completate de un chiptuning la voi.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Tags for this Thread

Bookmarks