Page 33 of 33 FirstFirst ... 232930313233
Results 481 to 487 of 487

Thread: NOUL 3008

Vizitator
    Salutare, revin eu cu o intrebare legata de tapiterie. Ce inseamna "Mistral Tep + C&t Piedimonte"? Are cineva asa ceva poate atasa poze cu ea? E doar textil sau are si insertii de piele(ecologica)?
    Mersi!

Vizitator
    E tapiteria din acest film
    https://youtu.be/U2njLdMaSQk

Vizitator
    Cred ca a venit momentul sa împartasesc si eu cateva impresii.
    Masina se comporta excelent în trafic si sunt o serie de aspecte de punctat la acest model. Ma refer la GT-Line HDI 1.6 cu 120 HP, automata 6 trepte.
    Voi incepe cu partile bune, voi trece rapid peste aspectul interior si exterior, care nu are nevoie de argumente suplimentare si ma voi opri la consum. Ei bine, cat credeti? Consum mixt 5,6 % la circa 1250 km parcursi pana in prezent.
    Tin sa precizez ca nu am resetat niciodata consumul de cand am ridicat masina. Viteza medie pentru acest consum a fost de 50 km/h. Fac naveta la locul de munca, 90 km zilnic, iar din acestia aproximativ 14 km ii parcurg prin Ploiesti atat dimineata intre orele 8 si 9, cat si dupa-masa intre orele 16 si 17.
    Am mers si prin Bucuresti circa 20-30 km in aceasta duminica, deci si acest drum intra la calcul. Dar fiind duminica traficul a fost destul de lejer, dar nu extrem de lejer. A si sa nu uit. Intre Sinaia si Comarnic am prins intr-un weekend un accident, mergand extrem de incet vreo 15-20 km. Dau aceste detalii pentru a va face o idee cu privire la modul la care s-a ajuns pentru a obtine acest consum mixt. Voi atasa si o fotografie cu bordul care surprinde acest consum, media vitezei si distanta parcursa.
    Pe autostrada tractorasul e rege. Functia active cruise control e bestiala, desi aveam dupa lansarea comenzii unele dubii cu privire la oportunitatea bifarii acestei optiuni. Nu mi-as mai lua masina fara.
    Cutia automata face toti banii. Tin sa precizez ca in cei 17 ani de cand am permis nu condusesem niciodata masina cu cutie automata pana sa o cumpar pe aceasta. Si am ceva km la activ, doar cu Loganul pe care l-am vandut de curand ajunsesem la 225.000 km.
    Nu folosesc padelele. Mi se par inutile acum, dar cine stie in viitor.
    Mi-a placut ca trusa, extinctorul, calele care vin cu masina si triunghiurile incap pe la roata de rezerva, care e de dimensiuni reduse. Se pot aseza frumos pe acolo, in jurul rotii, asa incat podeaua portbagajului sa stea in pozitie joasa.
    Sunt multumit de calitatea sunetului, desi nu am Focal. Am constatat prezenta a 10 boxe. Cate 2 in fiecare portiera, asadar 8, una pe bord, in zona de centru a parbrizului si una deasupra oglinzii din interior, extrem de mica.
    Lumina cu care te intampina noaptea la intrarea in masina e superba, cu logoul Peugeot, la fel sunt si farurile, respectiv stopurile, toate full led. Imi place cum lumineaza noaptea, am venit de la o nunta in weekend pe Bucuresti – Ploiesti si a fost foarte placut. Faza lunga face lumina pana in cosmos, dar nici faza scurta nu se lasa mai prejos.
    M-am folosit in acea noapte friguroasa si de incalzirea in scaune. Atat mie cat si sotiei ne-a placut foarte mult. Merita pe deplin cei 200 euro extra.
    Parfumurile... ce sa zic. O incantare. Toate 3 miresmele. As merge mereu cu ele pe maxim, dar ma gandesc ca raman fara arome in scurt timp daca nu fac ceva economie.
    Nu simt nevoia navigatiei proprii, care mi-ar fi scos din buzuar cei 850 euro. Am avut niste probleme cu Android Auto dar din vina mea. Am cumparat cel mai ieftin cablu tip C din comert, cu 20 lei si nu mi se conecta telefonul la masina. Apoi am pus cablul original si nu au fost deloc probleme. Imi amintesc ca tipul de la Turatii, pe Youtube, chiar a punctat acest aspect cand a facut review la 3008 si a avut dreptate. Eu nu l-am crezut si am patit-o.
    Cu cutia automata m-am acomodat imediat, desi mi-a scapat intr-o parcare de mall piciorul stang pe frana. Evident am vrut sa apas ambreiajul, noroc ca aveam intre 5 si 10 km/h.
    Iluminatul ambiental albastru e foarte placut.
    Ceea ce nu prea folosesc este sunt functiile relax si boost. Dar poate e o chestiune de moment.
    Modul sport al cutiei e foarte misto. Atunci cand il activez masina parca si-ar incorda muscihi intrucat o simt cum se accelereaza.
    Una peste alta o consider o alegere foarte buna, dar concluziile sunt trase oarecum prematur intrucat nu am foarte multi km la bord cu ea. Inca ceva si trec la aspectele negative. Pana sa imi vina am zis ca nu o pun pe naveta, o voi tine de buna. Dar a fost dragoste la prima vedere iar incalcarea acestui principiu a devenit instantaneu o simpla formalitate. E prea frumoasa ca sa nu merg cu ea.
    Aspecte negative: incarcarea foarte lenta a telefonului mobil. In circa o ora si un sfert mi-a incarcat bateria cu doar 20% in conditiile in care telefonul are functie quick charge.
    Am crezut ca s-a stricat functia, dar la priza mi se incarca 80% in o ora. Deci e de la masina. Exclud cablul ca si motiv de incarcare lenta pe masina intrucat folosesc cablul original, livrat odata cu telefonul, dupa ce m-am trezit ca altfel nu imi merge Android Auto.
    La inceput mi-a comutat singura faza lunga/faza scurta, dar la intoarcerea de la nunta la care v-am spus, pe timp de noapte, nu isi mai comuta singura fazele desi functia era activa in setari. Mergea constant cu faza scurta, iar faza lunga o activam personal, inclusiv pe autostrada unde nu era pic de lumina.
    Locul de depozitare din bord e foarte mic, cat sa incapa cartea masinii si carnetul de intretinere, pe ideea ca e suficient de mare spatiul din cotiera. Nu consider ca acesta trebuia sa reprezinte un factor de micsorare a acelui spatiu de depozitare, care la Logan era poate de 3 ori mai mare.
    Covorasele livrate si care intrau pe echipare la nivelul GT-Line erau din material textil. Desi erau estetice se imbibau usor cu noroi si apa. Asa ca le-am schimbat cu covorase din cauciuc. Mi-am luat si covoras din polistiren pentru portbagaj. E elastic si estetic. Si a costat putin, circa 100 lei. Aceste accesorii le-am achizitionat de la reprezentanta si nu sunt deloc scumpe.
    Cam atat pentru moment, una peste alta tin sa mai precizez ca tot acest model l-as lua si daca ar fi sa aleg si a doua oara.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20180521_083804.jpg  

Vizitator marius23mvp's Avatar
    Quote Originally Posted by Giovanni View Post
    Sunt multumit de calitatea sunetului, desi nu am Focal. Am constatat prezenta a 10 boxe. Cate 2 in fiecare portiera, asadar 8, una pe bord, in zona de centru a parbrizului si una deasupra oglinzii din interior, extrem de mica.
    Salutare, traznet consumul, se cunoaste ca ai mers preponderent exterior.
    In ceea ce priveste numarul de boxe - sunt doar 6 bucati pe non-Focal.
    Sunt doua pe usile din fata (un dif jos si un tweeter sus), cate una pe usile din spate (un dif jos - stiu ca pare a fi si sus un tweeter dar nu e - e doar o masca, nici macar nu are gaurele).
    Si astea sunt toate, la bord si la oglinda e altceva, nu e difuzor
    Michael for President !

Vizitator
    Interesanta treaba cu difuzoarele. Nu ma asteptam la pacaleli din partea producatorului.
    Ar mai fi un lucru bun de punctat. Asigurarea CASCO m-a costat doar 666 eur/an la Groupama. Ma asteptam la 1000 eur minim. Sper ca cifra sa nu fie atat de fatidica precum pare.
    Am fransiza 0 la avarii si asigurare inclusiv la furt.

Vizitator marius23mvp's Avatar
    Ei, eu n-o vad ca pe o pacaleala din partea producatorului. La mine scrie clar ca e sistem cu 6 difuzoare, si asta am primit.
    A, ca am primit la usile din spate o chestie care pare ca mascheaza doi tweeteri - eu o vad ca pe o chestie de design, puteau foarte linistiti sa-mi puna fata de usa dintr-o bucata, cu o masca de difuzor. Adica e la fel ca si cu cele doua ornamente asa zis de esapament, in conditiile in care niciuna nu e de fapt esapament.
    Iar ce zici tu cu chestia aia central la parbriz si cealalta mica de sus de la plafon ... s-ar putea sa fie ceva asemanator acolo, mai trebuie studiat.
    Adica ma gandesc ca poate e totusi un difuzor undeva, dar folosit strict pentru telefonie, fara sa se auda muzica din el, doar vocea.
    Pe undeva trebuie sa fie si termometrul pentru temperatura din habitaclu, cred ca intr-unul din aceste doua locuri e, cel mai logic mi s-ar parea sa fie in tavan, unde nu bate soarele direct in el ca in locatia aia de la parbriz, unde nu stiu ce e
    Michael for President !

Vizitator
    Termometrul de habitaclu e deasupra ornamentului care credeam ca e boxa de la jumatatea parbrizului. E o chestie iesita in afara. Cand am ridicat masina am intrebat ce reprezinta si acesta a fost raspunsul

Page 33 of 33 FirstFirst ... 232930313233

Bookmarks