Page 37 of 40 FirstFirst ... 273334353637383940 LastLast
Results 541 to 555 of 589

Thread: NOUL 3008

Baby Lion
    Am identificat infractoarea. Era intr-adevar o siguranta. Total costuri la service: 16 lei.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 152870625246521005189.jpg  

Vizitator
    Eu dețin ac motor consumul alternează desigur cum crești viteza dar sunt multi factori care influențează ac lucru cum ar fi īn principal vāntul sau consumatorii care sunt in functiune in acel moment pe masina , īnclinația drumului de care nu ne dăm seama īntotdeauna de e rampă sau panta .... , am avut și eu situații de genul chiar cu 9 consum dar pe acelasi sector de drum am avut și 6 . Vāntul zic eu ca influențează f.mult.Cel mai bun consum l-am scos zilele trecute pe Brasov-Bucuresti 5.5 viteza medie 80 , la īntoarcere 6.5 cu 75 media

Vizitator
    Subscriu la cele mentionate mai sus. Masina nu are o aerodinamicitate foarte buna, ci este chiar usor patratoasa, si avantajul ca are garde inalta este insa un mic dezavantaj la consum. Apoi, in TREI PISTOANE, ce pretentii vrei sa ai la consum la viteze de peste 130km/h. Eu sunt multumit de consum, desi in iarna care a trecut am cam strambat din nas. Exemplu: Iasi- Vatra Doreni si retur, consum mediu 5,5l/100km cu o viteza medie de 62km/h. (la retur spre Iasi , consumul a fost de 5,0l/100km), stil de mers relaxat, nici intr un caz la consum, 4 persoane la bord si bagaj ocupat la maxim. Optimizat, consumul minim se obtine la o viteza constanta de deplasare de 95..100km/h, clar drum drept, plat. Sunt multumit de cei 130 CP, sunt suficienti pentru ceea ce am nevoie.

Vizitator
    Da, la asta ma gandeam si eu, ca vantul si inclinatia drumului poate sa schimbe destul de mult consumul. Intr-adevar, am venit de la mare cu 110 (pilot automat) si am avut un consum de 5.7l, ceea ce este foarte ok, iar de motor, ca putere, nu am ce sa zic, isi face treaba. Cu toate astea, ma mira ca pentru inca 20 de km in plus (de la 110 la 130) creste foarte mult consumul, pe acelasi drum. Nici nu am incercat sa ii dau mai mult de 130, am zis sa ii fac rodajul (nici nu stiu daca mai exista).

Vizitator
    Quote Originally Posted by Zedra View Post
    THP este motorul pe benzina
    4008 din China este 3008 din Europa, doar ca este putin mai lung. Iar modelul anterior de 4008 s-a vandut si in Europa, fuind frate geaman cu Mitsubishi ASX. Dar nu a fost importat in RO, din cauza pretului foarte mare.
    Da, modelul 4008 de Europa e ca un ASX, nu știam, mi se părea interesant ca oferta. Dar curios cum un 4008 e mai mic ca dimensiuni ca un 3008.

Gold Lion Basti77's Avatar
    Quote Originally Posted by mihai.leibovici View Post
    Hai noroc!
    As avea si eu o intrebare pentru posesorii de Peugeot 3008, cu motorul de 1.2 PureTech.
    In acest moment am in jur de 5k Km facuti si am observat o chestie ciudata (poate este doar parerea mea) pe partea de consum. Daca merg pe autostrada(Bucuresti-Pitesti) cu 110-120km/h am un consum de 5.6-6l, daca merg cu 130Km/h consumul imi sare chiar si in 8l, ceea ce mi se pare chiar mult. Intrebarea este: Cei cu motorul asta, ce consum aveti?
    Multumesc!
    Quote Originally Posted by mariusszent View Post
    Eu dețin ac motor consumul alternează desigur cum crești viteza dar sunt multi factori care influențează ac lucru cum ar fi īn principal vāntul sau consumatorii care sunt in functiune in acel moment pe masina , īnclinația drumului de care nu ne dăm seama īntotdeauna de e rampă sau panta .... , am avut și eu situații de genul chiar cu 9 consum dar pe acelasi sector de drum am avut și 6 . Vāntul zic eu ca influențează f.mult.Cel mai bun consum l-am scos zilele trecute pe Brasov-Bucuresti 5.5 viteza medie 80 , la īntoarcere 6.5 cu 75 media
    Quote Originally Posted by Cristi Iasi View Post
    Subscriu la cele mentionate mai sus. Masina nu are o aerodinamicitate foarte buna, ci este chiar usor patratoasa, si avantajul ca are garde inalta este insa un mic dezavantaj la consum. Apoi, in TREI PISTOANE, ce pretentii vrei sa ai la consum la viteze de peste 130km/h. Eu sunt multumit de consum, desi in iarna care a trecut am cam strambat din nas. Exemplu: Iasi- Vatra Doreni si retur, consum mediu 5,5l/100km cu o viteza medie de 62km/h. (la retur spre Iasi , consumul a fost de 5,0l/100km), stil de mers relaxat, nici intr un caz la consum, 4 persoane la bord si bagaj ocupat la maxim. Optimizat, consumul minim se obtine la o viteza constanta de deplasare de 95..100km/h, clar drum drept, plat. Sunt multumit de cei 130 CP, sunt suficienti pentru ceea ce am nevoie.
    Quote Originally Posted by mihai.leibovici View Post
    Da, la asta ma gandeam si eu, ca vantul si inclinatia drumului poate sa schimbe destul de mult consumul. Intr-adevar, am venit de la mare cu 110 (pilot automat) si am avut un consum de 5.7l, ceea ce este foarte ok, iar de motor, ca putere, nu am ce sa zic, isi face treaba. Cu toate astea, ma mira ca pentru inca 20 de km in plus (de la 110 la 130) creste foarte mult consumul, pe acelasi drum. Nici nu am incercat sa ii dau mai mult de 130, am zis sa ii fac rodajul (nici nu stiu daca mai exista).
    La aerodinamica nu va ganditi ca nu prea exista ? Eu la 140 am 5,5 - 5,7 .

Vizitator
    Motoŕina sau benzina ?

Vizitator
    Pt. deținătorii de motoare 1.2 pureteach
    Grupul PSA - "Motorul Anului" pentru al treilea an consecutiv
    http://www.peugeot.com.ro/noutati/st...ului-2017.html

Vizitator
    Basti are un Peugeot 207 1.4 HDI deci nu are legătura directa cu 3008. La diferite mașini cu aerodinamică diferită, diferite consumuri. Ma inreb daca un motor asa mic la benzina ar fi rentabil pentru drumuri jumate in oraș jumate pe autostrada. Mi se pare ca in cāțiva ani, tot turat la 130 km, īncepe sa cedeze ceva. Dacă e fiabil, ar fi mai atrăgător considerānd și prețul mai mic decāt diesel.

Vizitator
    Pe configuratorul online nu mai apare reducerea de 1071 EUR pe care o ofereau inainte. De asememea au schimbat grafica la configurare. Sunt curios daca a fost cineva la o reprezentanta de curand sa ceara o oferta. Ma gandeam ca daca au inceput sa aiba spoturi TV le vor plati de undeva.

Vizitator
    Buna seara!Stie cineva ce s-a īntāmplat cu motorul de 1.2 pe configurator?Am văzut ca numai apare...Atașez poza.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 60D0FA2E-5E27-4605-88B4-21A5167AC2B5.jpg  

Vizitator
    Salutare tuturor, scriu primul meu post aici in calitate de (poate) proprietar de 3008. Am cateva intrebari pentru cei mai experimentati in ale marcii/modelului.
    Pielea de la interior este piele naturala sau sintetica? Nu ma pot hotărī daca sa iau piele sau nu.
    Masina comandata va fi un GT-Line 1.6 THP 163 CP. - Ce parere aveti despre acest motor imperecheat cu o cutie automata?
    La keyless se pot deschide/inchide geamurile din telecomanda masinii tinand apasat mai mult pe butonul de inchis/deschis?
    Ce recomandari mi-ati face in calitate de posesori/utilizatori de 3008?
    Pe lista mea scurta au intrat Mazda Cx-5, Tiguan, X1, GLA, PUG. Din varii motive (desi sunt fan infocat Mazda) mi s-a pus pata pe 3008.
    Arata foarte bine, insa am unele semne de intrebare referitoare la fiabilitate.
    Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Gold Lion Basti77's Avatar
    Quote Originally Posted by aga1 View Post
    Basti are un Peugeot 207 1.4 HDI deci nu are legătura directa cu 3008. La diferite mașini cu aerodinamică diferită, diferite consumuri. Ma inreb daca un motor asa mic la benzina ar fi rentabil pentru drumuri jumate in oraș jumate pe autostrada. Mi se pare ca in cāțiva ani, tot turat la 130 km, īncepe sa cedeze ceva. Dacă e fiabil, ar fi mai atrăgător considerānd și prețul mai mic decāt diesel.
    Din contra am un 1.6 benzina aspirat, greutate +25kg, dar cu alta aerodinamica (coef. 0.28), am vrut sa punctez ca 3008 pierde mult din cauza aceasta, consum mai mare, viteza maxima mai mica.

Vizitator
    Quote Originally Posted by Fuzz View Post
    Salutare tuturor, scriu primul meu post aici in calitate de (poate) proprietar de 3008. Am cateva intrebari pentru cei mai experimentati in ale marcii/modelului.
    Pielea de la interior este piele naturala sau sintetica? Nu ma pot hotărī daca sa iau piele sau nu.
    Masina comandata va fi un GT-Line 1.6 THP 163 CP. - Ce parere aveti despre acest motor imperecheat cu o cutie automata?
    La keyless se pot deschide/inchide geamurile din telecomanda masinii tinand apasat mai mult pe butonul de inchis/deschis?
    Pe lista mea scurta au intrat Mazda Cx-5, Tiguan, X1, GLA, PUG. Din varii motive (desi sunt fan infocat Mazda) mi s-a pus pata pe 3008.
    Nu ma ajuta nimeni cu un raspuns sau am postat in sectiunea gresita?

Vizitator
    Quote Originally Posted by Fuzz View Post
    Pai sa iti raspund eu pt ca am exact acest model. Referitor la motor si cutie: mie mi se pare alegerea perfecta. Mi-a fost putin frica sa nu fie leneș, sau cutia sa nu aiba lag. Dar dupa o lună și 3000 de km inca nu am avut nevoie sa incerc butonul "sport"... Asa ca nici nu pot sa iti spun cum se comportă īn modul "sport". Consumul in primii 3000 km este de 10.7. La cum merge masina, mi se pare ok. Problema e la rezervor: mi se pare prea mic pt consumul asta. Dar se creeaza o relatie mai stransa cu baietii si fetele de la benzinarii 😉
    Referitor la geamuri: da, poti sa le cobori din telecomandă.
    Īn comparație cu alte masini nu stiu ce sa spun ca sa par obiectiv. Am un Tiguan in firma si nu au nici o legătură. Adică merge f bine, nu ai ce sa reprosezi, dar nu iti creeaza nici cea mai mica emoție. Pe cand la 3008, este o bucurie fiecare secundă pe care o petreci la volan. Mazda este mai īnaltă si probabil mai spatioasa, dar cred ca e important sa le conduci pe amāndouă ca sa vezi care iti place mai mult. GLA este pe final de carieră (deja a apărut noul A) si este SUV doar cu numele. Este f jos si īnghesuit... La fel si X1 mi se pare ca nu este demn de numele BMW si de prețul pe care īl solicită.
    Că si opțiuni la 3008 eu recomand keyless plus hayon hands free, visiopark2, sistemul de comutare automată a fazei lungi, si, daca bugetul permite, sunetul Focal.
    Daca mai ai alte intrebari, iti raspund cu plăcere

Page 37 of 40 FirstFirst ... 273334353637383940 LastLast

Bookmarks