Page 148 of 162 FirstFirst ... 4898138144145146147148149150151152158 ... LastLast
Results 2,206 to 2,220 of 2417

Thread: NOUL 3008

Baby Lion albert.arifovici's Avatar
    A apărut primul review la Peugeot 3008 Hybrid4x4 300cp. Apare si in Romānia in vara aceasta.
    https://youtu.be/1cqIYdQ2mYg
    2019 Peugeot 3008 1.6 PureTech 180 cp

Vizitator
    salutare,

Mai nou ca sa tin masina in linie dreapta volanul trebuie sa fie usor virat catre dreapta.
    Daca il tin drept masina o ia f usor in stanga...sa fie de la cauciucurile de iarna sau de la echilibrat?
    treaba asta a aparut acum cateva zile din senin.

Ms,

Baby Lion
    Poate e un cauciuc mai dezumflat. Vremea e destul de capricioasa, aerul poate rasufla printr-un por. Ar merita mai intai o verificare de presiune ca e mai economica?

Vizitator
    thanks DigitalElf,

asa fac. Mi se pare ciudat sa se strice asa dintr'o data din nimic

Vizitator bogus's Avatar
    du masina la un reglaj de directie, acum un an inca nu aveam softul pt 3008 la reprezentanta dar intre timp sunt convins ca s-a rezolvat
    3008 GT 2.0 BlueHDi 180CP

Vizitator
    As putea sa fac si asta
    Stau foarte prost cu timpul insa am adunat ceva probleme sa fac de o vizita la militari
    Pedala de ambreiaj, click la volan, volanul stramb,claxonul...cred ca mai gasesc.
    Nu sunt eu mare pretentios in materie de masina dar Pejo d'asta sigur nu-mi mai iau )))

Vizitator
    Se pare ca ai avut ghinion cu masina.
    Eu nu am avut pana acum dupa un an de zile nici macar o problema si aici includ si restartarea tabletei. Desi mai multi s-au plans de asta la mine nu s-a intamplat niciodata.

Vizitator
    Să ne spui și nouă la ce altă marcă te gāndești....că tare sunt curios. Dar să fie tot pe la banii ăștia. Și cam aceleași dotări. Și să arate și bine. Și să nu fie chinezărie. Merci.

Vizitator
    Am si eu prima problema cu masina. Daca virez volanul maxim ( stanga sau dreapta nu conteaza) cand plec de pe loc mai in forta, aud o bataie undeva in stanga fata.. cred ca e cap de bara sau ceva de genul. Marti o duc in service.
    3008 Allure 1.6 pureTech 180cp EAT8, i-Cockpit Amplify, Visiopark 2, Faruri FULL LED

Vizitator
    Quote Originally Posted by monty View Post
    Să ne spui și nouă la ce altă marcă te gāndești....că tare sunt curios. Dar să fie tot pe la banii ăștia. Și cam aceleași dotări. Și să arate și bine. Și să nu fie chinezărie. Merci.
    Erau ceva variante la banu asta: sportage, tucson, quasqai, tiguan. Intr-adevar asta mi-a placut cel mai mult dar acum cu toate problemele astea ma face sa regret un pic. Da recunosc, o conduc cu placere dar eram mai fericit daca nu aveam problemele astea
    In UK au inceput sa aprobe schimbul cutiei de viteze pentru zgomotul de la 60. Cica au o alta cutie manuala, noua si asta nu mai face ca cea veche. Asta e o alta dezamagire dar si o usurare. Au recunoscut in sfarsit problema.
    Vedem...

Vizitator
    Citește un pic pe forum la WV să vezi ce probleme au cu Tiguan-urile noi.....și ai să vezi ce fericit devii!!
    Cāt despre celelalte mărci menționate .... nu arată nicicum! Eu unul nu mă văd conducānd Kia sau Nissan. Hyundai are niște forme ciudate, parcă le-a bătut cu parul și au costuri la revizii comparabile cu Mercedes-ul. Iar mașinile japoneze oricāt ar fi de fiabile ruginesc la greu după 3..5 ani.
    Nu e perfect 3008-ul dar e o plăcere la drum lung și la un consum de 5..6 % diesel...Am mers in Grecia 10 ore īntr-o zi și nu eram obosit , lucru care nu mi s-a īntāmplat pe alte mașini. Poate și din cauză că am Focal și nu se prea aude zgomot de afară. Și conduc mai cu grijă , la calea ferată mă mai claxonează cāte unul dar eu tot īncet traversez. Și ocolesc cāt pot gropile. Probabil că dacă aș locui īn București nu aș avea cum să evit toate gropile și liniile de tramvai. Dar soluția ar fi la vot...poate scăpați de tanti Firea și de clonțul ei !! Și de marile ei realizări.....

Baby Lion albert.arifovici's Avatar
    Eh, depinde și cu variantele astea. Hai se le luam pe rānd:

1. Sportage: design exterior japonez ( ori īți place, ori nu īți place). Interior mult sub Peugeot. Despre motoarele Kia, părerile sunt īmpărțite. Cutia automata cu dublu ambreiaj cu 7 trepte e sub Asin-ul de 8 trepte de pe Peugeot. Avantajele ar fi prețul mai mic și existența variantei 4x4. Dacă ar fi după mine, mi-as lua modelul mild hybrid.

2. Tucson: La fel ca la Sportage. Aceleași motoare, aceleași cutii. Kia și Hyundai aparțin aceluiași grup. Raman valabile și argumentele legate de design.

3. Quasqai: Lipsa de oferta la motorizări. Singura motorizare pe benzina e 1.3 benzina de 157 cp (adică cel de pe Duster) cuplat tot la o cutie cu dublu ambreiaj in 7 rapoarte ca la Kia/Hyunday. Design-ul e discutabil, atāt interior, cāt și exterior. Nu am auzit pe nimeni sa spună: wow, ce frumos e Quasqai-ul.

Tiguan: El ar fi cam singura opțiune. Varietate la motorizări (1.5 și 2.0 TSI). Cutie automata tot cu dublu ambreiaj in 7 rapoarte. Design-ul exterior nu e cine știe ce. La interior e boring rau Tiguan-ul. Dar finisajele sunt decente, și la interior, și la exterior. E o masina ok per total. Ar mai fi Skoda Karok care se īncadrează tot in prețul asta. E valabil tot ce am zis la Tiguan. Practic e cam aceeași masina.

Sincer, eu sunt mulțumit de 3008. Mi se pare o masina care le īmbina pe toate: design interior/exterior, motorizări, cutii automate bune și dotări peste concurenta. Sigur, nu e o masina perfecta, dar mi se pare ca oferă cel mai bun pachet pentru prețul pe care īl are. Dacă ar fi sa o iau de la capăt si sa īmi cumpăr azi masina, tot 3008 as alege. Pe cel Hybrid 4x4 de 300cp! Sau dacă bugetul permite, un DS 7 Crossback.
    Last edited by albert.arifovici; 14-02-2020 at 05:52 PM.
    2019 Peugeot 3008 1.6 PureTech 180 cp

Vizitator
    Si eu astept sa vad la ce pret ajunge hybrid-ul la noi. Ma bate un gand s-o vand pe asta si sa trec pe hybrid..
    3008 Allure 1.6 pureTech 180cp EAT8, i-Cockpit Amplify, Visiopark 2, Faruri FULL LED

Baby Lion marius23mvp's Avatar
    Quote Originally Posted by albert.arifovici View Post
    Cutia automata cu dublu ambreiaj cu 7 trepte e sub Asin-ul de 8 trepte de pe Peugeot
    Hello. Pe ce te bazezi ?
    Sunt plusuri si minusuri la ambele tehnologii, m-am intrebat si eu cum stau coreenii la cutii, dar nu poti sa afirmi cu certitudine ca una e mai buna decat alta, decat daca ai facut o comparatie directa.
    Si la ce anume e mai bun Aisin ? Hai sa zicem la fiabilitate, pentru ca stict ca si tehnologie astea cu convertizor rezista mai mult decat cele cu dublu ambreiaj.
    Dar tot strict ca si tehnologie - un dsg ar trebui sa schimbe mai repede si sa consume mai putin decat o manuala (spre deosebire de o cutie cu convertizor de cuplu care consuma usor mai mult decat o manuala - o cutie cu dublu ambreiaj consuma usor mai putin).
    Au plusuri si minusuri ... da si eu as merge pe Aisin, dar n-am condus un dct de-al coreenilor ca sa zic 100% ca e sub sau peste.
    Michael for President !

Vizitator

Asteptarea e grea

Salutare colegi.

Dupa aproape 1 an de cautari si indecizii m-am decis si am comandat luna asta un 3008 Allure 1.2 Puretech Manuala cu ceva optionale. Mi s-a comunicat data de livrare 31 Mai 2020. Sunt nerabdator sa o conduc. Exista sanse sa o livreze mai repede de atat?

Page 148 of 162 FirstFirst ... 4898138144145146147148149150151152158 ... LastLast

Bookmarks