Page 133 of 133 FirstFirst ... 3383123129130131132133
Results 1,981 to 1,993 of 1993

Thread: NOUL 3008

Tare descoperirea, Marius. Postează și pe forumul .com, m-am săturat de văicărelile unora de-acolo (capota nu e la linie, au trecut 3 ani și m-am plictisit cu mașina, tableta e varză, focalul e praf, etc).
    Allure 1.2 EAT8 2019 alb/negru, focal, trapă, i-amplify, full led, masaj, visio2

Vizitator
    @marius23mvp am reusit si eu sa intru in engineering mode cu parola 7503900, versiunea mea de soft e 063. La mine nu exista optiunea de gps .. deci sunt mai multe variante de unitati.
    3008 Allure 1.6 pureTech 180cp EAT8, i-Cockpit Amplify, Visiopark 2, Faruri FULL LED

Vizitator
    Salut, tare descoperirea cu engineering mode. O sa incerc si la mine.
    Am si eu o intrebare. Voi aveti cumva blocaj electronic pentru copii la usile din spate?
    Acum mi-am dat seama ca butonul de langa geamuri blocheaza doar geamul si pentru usi trebuia sa am ceva sub volan acolo.

Vizitator
    Marius , 👍🤝

Vizitator
    @azertys da, trebuie sa fie un buton sub volan ( e un semn ca un lacat pe el ) unde este si butonul pentru deschidere portbagaj ( daca il ai electric).
    3008 Allure 1.6 pureTech 180cp EAT8, i-Cockpit Amplify, Visiopark 2, Faruri FULL LED

Baby Lion
    Am stat si m-am mai gandit, si hub-ul USB nu ma ajuta pana la urma... Practic, asta ar fi scenariul care ma intereseaza: sa am si CarPlay si un stick USB cu muzica in acelasi timp.
    Am reusit sa cante muzica de pe stick conectat la hub. Dar daca pun al doilea stick, incepe acesta al doilea sa cante, si nu pot selecta din tableta de pe ce stick sa se duca. Adica nu pot sa ma joc cu 2 stick-uri pe acelasi hub si sa ma mut cand pe unul, cand pe celalalt, o melodie de pe unul si o melodie de pe altul; trebuie scos cel care canta ca sa cante celalalt.
    Intr-adevar, telefonul se incarca prin hub (se incarca si inainte sa dau ON din meniul de service). Insa CarPlay nu merge prin hub (de-asta ma interesa sa scot un al doilea cablu USB din spatele casetofonului).
    Ii merge cuiva CarPlay/AndroidAuto prin hub?

Vizitator margelo's Avatar
    De unde se poate obtine codul unitatii media ca sa intri in modul expert?

Vizitator
    Quote Originally Posted by PeRuZzI View Post
    @azertys da, trebuie sa fie un buton sub volan ( e un semn ca un lacat pe el ) unde este si butonul pentru deschidere portbagaj ( daca il ai electric).
    Da, am gasit. Sunt dezamagit ca pe echiparea gt-line ma asteptam sa fie standard. Acum am vazut ca era in pachetul cu alarma incuietoarea electronica pentru copii.

Baby Lion albert.arifovici's Avatar
    Încuietoarea electronica e manuala dacă nu ai alarma. Se încuie cu o șurubelnița foarte usor. Nici eu nu am aceasta opțiune...
    2019 Peugeot 3008 1.6 PureTech 180 cp

Mie imi merge android auto prin hub 3.0, doar asta am testat, stick nu am incercat. Am postat anterior modelul hubului.
    Allure 1.2 EAT8 2019 alb/negru, focal, trapă, i-amplify, full led, masaj, visio2

Vizitator

Impresii după 5000km

Încep cu văicărelile binecunoscute: cutia de viteze țiuie între 50 și 70 km/h iar capota nu calcă drept pe caroserie în partea frontală.

Următoarele observații le fac prin comparație cu mașina folosită anterior între 2014 și 2019, Ford Focus 1.0 125CP:
    • Motorul de 130CP are o curbă de cuplu interesantă dar îl simt ceva mai slab la turații joase decât cel de Focus; în unele giratorii înghesuite pe care le abordam în viteza a 3a, acum trebuie să retrogradez. În general, corelat cu masa ceva mai mare și rezistența aerodinamică mai mare, trebuie turat cu 2-300 rpm mai mult pentru a avea aceeași accelerație iar consumul este cu aproximativ 1l mai mare pe autostradă la 130 km și vreo 2 l în oraș. Totuși nu e un consum rău, la mers constant la viteze de 70-80, de ex. pe Valea Oltului, consumul mediu tinde spre 5.
    • Cutia de viteză are treptele prea scurte pentru exigențele mele iar maneta schimbătorului are cursa mai lungă și mai imprecisă. În plus, la trecerea din viteza 1 în viteza 2 trebuie să fii foarte blând cu ambreiajul, altfel turația motorului oscilează brusc câteva momente iar mașina este zgâlțâită.
    • Direcția este prea moale în general, totuși modul sport cu volanul mic și dinamica vehiculului oferă o experiență plăcută dpdv al preciziei și al perceperii curbelor
    • Suspensia este echilibrată, dar datorită înălțimii mai mari cu 14 cm, virajele trebuie abordate mai încet
    • Confortul este superior, probabil datorită roților mai mari și spațiului interior ceva mai mare (1,5 cm mai lată, 3 cm mai lungă și 6 cm mai înaltă). Poziția la volan oferă o vizibilitate ceva mai bună iar scaunele față sunt mai confortabile datorită opțiunii de reglaj pe n direcții, dar se putea mai bine.
    • Antifonarea este mai bună dar nu excelentă, probabil datorită dotării opționale sistem audio Focal; la 130 km/h decibelmetrul îmi arată o valoare medie de 70db în timp ce la Ford era 73.
    • Designul este clar superior, soția este mulțumită deplin.
    • Există mici detalii care îmi lipsesc mult: suport de ochelari, indicator nivel scăzut lichid de parbriz, ceas afișat în aceeași poziție pe tabletă. Nici nu vreau să mă gândesc cât îmi va lipsi dezghețarea parbrizului la iarnă.

A meritat oare să-mi schimb mașina, plătind cam 8000 euro în plus față de un Focus nou cu dotări similare? Rămâne de văzut.
    Last edited by marius76; 15-09-2019 at 09:47 PM.

Vizitator
    Daca pe Ford aveai 73 dB si pe 3008 ai doar 70 dB înseamnă că pe Ford zgomotul era dublu fata de 3008 deoarece o creștere de 3 dB înseamnă o dublare a zgomotului.
    Ai cumva si Focal?
    Apropo , ești singurul pe care-l aud ca lauda Fordul...(????). Toți prietenii mei care au AVUT Ford se plângeau de confort slab și defecțiuni frecvente , inclusiv la injectoare...
    Să o stăpânești sănătos și să te bucuri de ea că mașina e super!! Poate durează un pic până te înveți cu ea.
    Eu am Focal și cutie automată și nu aș da-o nici pe un BMW!

Baby Lion
    De la o vreme cand masina e incuiata si deschid doar portbagajul, nu mi se mai descuie portierele. Inainte se descuia toata masina, mi se desfaceau si oglinzile. Nu am schimbat nici o setare, nici nu stiu daca e optional sa se descuie sau nu toata masina cand umbli la portbagaj. Sa se fi schimbat setarea odata cu update-ul de soft pe care l-am facut?

Page 133 of 133 FirstFirst ... 3383123129130131132133

Bookmarks