Page 167 of 168 FirstFirst ... 67117157163164165166167168 LastLast
Results 2,491 to 2,505 of 2511

Thread: NOUL 3008

Vizitator
    Quote Originally Posted by rdirectoru' View Post
    Eu zic sa privesti partea buna a lucrurilor, faptul ca ai motor nou cu care nu ar trebui sa mai ai probleme. De fapt rata de incidenta a defectarii acestui motor este relativ mica in raport cu aria acestuia de raspandire pe la toate marcile din grup.
    Un singur lucru as dori sa aflu de la tine: la ce numar de km ai facut schimburile de ulei in cei trei ani de functionare ?
    1. 13000 km
    2. 24000
    3. 37000

Vizitator
    Quote Originally Posted by mariusszent View Post
    1. 13000 km
    2. 24000
    3. 37000
    Deci nu intervalul de inlocuire a uleiului a cauzat problema
    Am atasat aici link-ul catre alertele oficiale pentru Peugeot ... am selectat doar anii 2019-2021

https://ec.europa.eu/consumers/consumers_safety/safety_products/rapex/alerts/?event=main.search&lng=en
    Last edited by rdirectoru'; 25-02-2021 at 06:15 AM.

Vizitator
    Deci ar trebui sa ma duc si eu la ei cu linkul cu problemele la curea, mai am o luna si ies din garantie.
    Sper sa nu am discutii cu ei.

Vizitator
    Neaparat cei ce aveti fabricatie pana in 2018 si de ce nu chiar mai recent , motorul de 1.2l , trece-ti prin service la verificare curea distributie.

Vizitator
    Quote Originally Posted by mariusszent View Post
    Neaparat cei ce aveti fabricatie pana in 2018 si de ce nu chiar mai recent , motorul de 1.2l , trece-ti prin service la verificare curea distributie.
    Luati si documentul acesta care atesta defectul.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Alerta.jpg  
    Last edited by rdirectoru'; 10-03-2021 at 05:15 AM.

Vizitator
    Am lasat azi de dimineata masina in server si le am explicat si lor ceea ce am gasit aici, pe forum. Mi au comunicat ca ei nu au nicio instintare de chemare in service pt curea, dar se vor uita la ea. Dupa ce m am contrariat putin cu mecanicul sef, el spunand ca nu se ia dupa un forum, mi a garantat ca o sa deschida dosar si trimite in franta pentru un raspuns in legatura cu aceasta pierdere de putere a motorului.
    Revin cu update cat de curand.

Vizitator
    ha ha in documentul de mai sus Romania nu e trecuta...

Vizitator
    Salut,

Las asta aici in caz ca ajuta pe vreun membru in viitor:

3008 GT Line 1.6 8AT livrat in 12.2019 a inceput sa afiseze "Parking assist system faulty". Senzorii de parcare functionau, dar probabil ca asistenta la parcare nu. Nu folosesc sistemul asta, asa ca am zis ca le spun despre problema asta la prima revizie. Dupa vreo 10 zile a aparut acelasi mesaj si mi-a taiat si senzorii de parcare, iar optiunea de activare din meniul de pe infotainment era dezactivata. Am spalat masina, am curatat senzorii - aceeasi problema. Am mers azi la Eurial si au gasit 2 senzori pe fata morti.
    Revin dupa ce ii schimba. Sper sa fie doar asta.

Salutare, pt cei cu motoare de 1.2 cum se descurca masina pe drumuri de munte gen Transalpina sau Transfagarasan daca e incarcata cu pasageri si ceva bagaje?

Vizitator
    Nu pot sa-ti spun despre Transalpina sau Transfagarasan dar am facut recent TransRaraul cu 4 persoane in masina si bagaje intr-atat incat abia am reusit sa inchid portbagajul.😉
    Nu am simtit nici un moment ca as forta motorul, eu am EAT8 si am folosit mai mult padelele.
    Punctul cel mai inalt e la 1440 m deasupra nivelului marii, TransRaraul fiind cotat al treilea drum cel mai spectaculos din Romania, dupa Transfagarasan si Transalpina.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Transrarau1.jpg   Transrarau2.jpg  
    Last edited by rdirectoru'; 21-03-2021 at 12:27 PM.

Pana la ce treapta ai retrogradat la cele mai abrupte pante? Eu sunt/eram chitit pe 1.6 pt ca l am testat si mi a placut cum trage, la momentul ala m am dat jos din Accord 2.4 tot automata si n am simtit nici o diferenta in defavoarea 3008 ului. Chiar daca e turbo consider 1.2 cam subdimensionat chiar si pt un sedan normal pt a merge lejer si a nu fi fortat. Dar daca voi ca posesori ziceti ca merge ok o sa ma mai gandesc deoarece vad ca piata sh e cam saraca in 1.6 si avind in vedere prigoana actuala pe motoarele termice nu prea m as baga la o masina noua pe care as putea sa n o mai pot revinde niciodata.

Vizitator
    Detinator de 1,2 . Am spus-o si o spun din nou eu sunt multumit de puterea acestui motor raport la tara noastra ,testa pe toate tipurile de drumuri cu incarcatura la maxim chiar si in rampa nu a gafait.
    Cei ce sunteti mai orgoliosi si nu suportati sa stati un pic mai mult in fundul unui tir sau sa ii face-ti pe pasageri sa stranga din buci la momentul depasiri , sa incalcati limitele de viteza impuse punand in pericol alti parteneri la trafic, a va durea capul la destinatie iar primele cuvinte sa se spuna Doamne ajuta ca am ajuns .... , poftiti de luati masini mai puternice.

Nu din motivele enumarate de tine vreau motor mai maricel si mai potent ci pt ca am avut si am in prezent si am văzut diferenta. Īncă mai am si 206 le 1.4 hdi cu care ma descurc bine. In afara de teama de a nu te ruga de un motor mic pe o masina maricica intr o panta sau la vreo depasire intrebarea principala ramane despre fiabilitatea acestor motoare in timp,stiute fiind problemele benzinarelor de cand cu downsizingul...

Vizitator
    Quote Originally Posted by robertiana View Post
    Pana la ce treapta ai retrogradat la cele mai abrupte pante? Eu sunt/eram chitit pe 1.6 pt ca l am testat si mi a placut cum trage, la momentul ala m am dat jos din Accord 2.4 tot automata si n am simtit nici o diferenta in defavoarea 3008 ului. Chiar daca e turbo consider 1.2 cam subdimensionat chiar si pt un sedan normal pt a merge lejer si a nu fi fortat. Dar daca voi ca posesori ziceti ca merge ok o sa ma mai gandesc deoarece vad ca piata sh e cam saraca in 1.6 si avind in vedere prigoana actuala pe motoarele termice nu prea m as baga la o masina noua pe care as putea sa n o mai pot revinde niciodata.
    Cunosc tendinta multora de a considera acest motor drept unul ''de drujba'' sau de a-l asemana cu motorasul de stergatoare de la ''potentele'' lor limuzine diesel de 3000 cc din 1900 toamna ... si eu am fost reticent ( am vreo cateva auto in spate in cei 25 de ani de soferie) insa surprinzator, cel putin in combinatie cu cutia Aisin in 8 rapoarte, motorasul de 1.2 Puretech este foarte ok si pot spune ca nu am facut o alegere gresita. Ma ingrijoreaza si pe mine rechemarile acestui motor in service in legatura cu distrugerea curelei de distributie dar cel putin inca 4 ani sunt acoperit de garantie.
    In rest e doar can-can si imposibilitatea unora de a accepta progresul!

Pai tocmai asta e ca am vazut si pe forumuri din alte tari problema cu distributia la 1.2, intr adevar nu multe cazuri raportate la nr de masini vandute dar clar problema este. La 1.6 am cautat eventuale probleme dar n am gasit nimic. Oricum se pare ca va trebui sa incerc si 1.2, daca pana acum nu l luam in calcul o sa i dau o sansa.

Page 167 of 168 FirstFirst ... 67117157163164165166167168 LastLast

Bookmarks