Page 6 of 6 FirstFirst ... 23456
Results 76 to 80 of 80

Thread: NOUL 3008

Vizitator

Noua motorizare pe 3008

Salutare,
    Info pentru cei ce vor sa comande un 3008 in viitor, partial de la dealer:

Incepand cu februarie 2018, cutia automata EAT6 se inlocuieste cu EAT8
    Incepand cu aprilie 2018, motorizarea 1.6L BlueHDI 120CP EAT6 se inlocuieste cu 1.5L BlueHDI 130CP EAT8 (motorizare cu transmisie automata)
    Incepand cu mai 2018, motorizarea 1.6L BlueHDI 120CP BVM6 se inlocuieste cu 1.5L BlueHDI 130CP ML6C (motorizare cu transmisie manuala)
    Am inteles ca noua motorizare diesel e EURO 6.2 cu mai putine noxe. Nu stiu detalii despre consum.

Vizitator
    Cateva informatii suplimentare despre noua motorizare din aprilie/mai de pe 3008. Va intra in productie numai din aceste date, deci comanda pentru o masina noua se poate da foarte aproape de aceste luni. Pretul de listare va creste cu 500-1000 EUR iar reducerea initiala nu va fi asa de mare, rezulta un pret mai mare de achizitie de 1000-1500 de EUR. Informatii pe surse. Dar ce nu e informatie pe sursa e descrierea noului motor care este deja pe pe 308:
    "Cea mai importantă parte a actualizării lui 308 este un motor nou folosit vreodată īn niciun produs PSA Group: motorul diesel Peugeot de 1.5 litri Peugeot, BlueHDI 130. Cu un design al camerei de combustie derivat din cel al motorului Peugeot 908 HDi FAP Diesel Le Mans, motorul de 128 CP va īnlocui īn cele din urmă motorul BlueHDI de 1,6 litri din gama 308. Și, la fel ca motorul actualizat de 1,2 litri cu turbocompresor Puretech de 128 CP și motorul diesel de 178 CP, noua unitate de 1.5 litri este deja conformă legislației stricte privind emisiile "Euro-6c". Datorită faptului că va fi pusă īn aplicare īn īntregime īn 2020, acest lucru elimină emisiile de oxizi nocivi de azot (NOx) măsurate īn testele din lumea reală, mai degrabă decāt īntr-un laborator. Noul motor diesel de dimensiuni reduse utilizează injecție de uree, reducere catalitică selectivă și capcana de particule pentru a-și curăța gazele de eșapament."
    Un avantaj ar conusm mai redus (3,7 pentru diesel conform fisei si 5,1 intr-o testare ubtr-un review) dar si ca noxele sunt de 96 g/km. Aceasta valoare e avantajoasa in cauzul achizitionarii masinii prin programul Rabla, pentru ca se obtine o bonificatie de 1000 lei pentru ca valorile noxelor se afla sub limita de 98 g/km. E putin dar conteaza.
    Deci acum e o intrebare pentru cei ce vor sa isi achizitioneze modelul, merita sa astepti sau nu, este motorul mai nou mai bun sau nu. PLus ca livrarea se amana atunci pana in august. Voi ce pareri aveti?

Vizitator
    Salutare.
    Revin cu confirmarea ca youtube pentru android auto merge si in mers. Si merge bine, adica sunt multumit, nu simt nevoia vreunui update de bug-uri sau feature-uri noi. Plus ca sincer mi-e si frica ca o sa rezolve bug-ul care lasa aplicatia sa functioneze si atunci cand frana de mana este off (ca am inteles ca pe asta se bazeaza limitarea stationare / in mers).
    Din filmare se poate observa cum se face ca sa nu se opreasca youtube-ul, si totusi tu sa ai google maps-ul pe display. Cu precizarea ca trebuie sa-i dai next song putin ... apoi revii la ce ascultai. De asemenea merg comenzile de pe volan - poti sa dai la melodia urmatoare / anterioara din play-listul de pe youtube (sau recomandarile youtube-ului, ca eu nu mi-am facut playlist), merge volumul.
    Ceea ce nu merge din player-ul masinii (butonul pian din stanga) este derularea in melodie. Pentru asta trebuie sa te duci in ecranul cu youtube, si derulezi in melodie de pe ecran, ca pe telefon. Am filmat si camera pentru parcarea cu spatele, pentru ca era important de vazut ca atunci cand termini manevrele si dispare input-ul de la camera - youtube isi da singur resume.

Am mai instalat inca doua aplicatii pentru Android Auto si le-am filmat si pe ele.
    Una este pentru vizualizare streamuri live de la camere. Mi-am bagat camera mea cu ip de acasa si functioneaza perfect.

Alta este un web browser. E un pic mai dificil de configurat - se face doar de pe telefon - teoretic iti scrii adresa web in bara de adrese (ai buton de tastatura, deci tastatura nu apare doar la simpla apasare - gen sa pui cursorul pe bara de adrese. Butonul e in dreapta sus) si dai enter sa se duca ... doar ca nu merge. Dar exista un workaround ... ai niste locatii de adrese favorite - acolo iti salvezi ce site-uri vrei sa-ti apara la favorite, iar cand esti in masina doar le selectezi de la favorite.
    Foarte util. Nu mai zic nimic, cred ca filmarile sunt suficient de explicative.

De asemenea am filmat putin si cum schimba cutia la un condus normal gen plimbare (ma duceam la serviciu ...) dar din pacate nu prea reproduce cum se simte (sau nu prea se simte) in masina.
    https://www.youtube.com/watch?v=u6LIm06XWi0
    https://www.youtube.com/watch?v=FPzYyzvnZOA&t=7s
    https://www.youtube.com/watch?v=tLvXEdFYGHw

Vizitator
    Salutare tuturor
    Felicitari pt. achizitie noilor si viitirilor poseori de 3008
    Informatii utile postate . marius23mvp - info cu lux de amanunte , sa o stapanesti sanatos masinuta , se pare ca ai cam stat/dormit numai prin masina asa cum am facut-o si eu la inceput acum ma faci sa ma apuc iar de butonat cu youtubul asta
    Eu am ajuns la 10000km cu 1.2-iul meu (castrat) si sunt multumit , consumul incotinuare intre 9 si 10 in oras la o medie de 25 km/h , il recomand pt. cei ce fac km putini si mai ales prin oras dar si in afara se comporta f.bine M-am obisnuit cu cutia asta automata,levierul ei si cu toate chichitele , cadranele , butoanele... e chestie de obisnuita pana la urma.
    Acum e zapada sa vedem cum se comporta ca nu am avut ocazia pana acum
    Apropo de suspensie , verificati presiunea in pneuri a venit din fabrica cu 2.9 am mers cu ea asa vo 3 luni , nu stiam de ce e asa de rigida,zgomotoasa ...am redus la 2.2 s-au schimbat datele

Vizitator
    Quote Originally Posted by mariusszent View Post
    Salutare tuturor
    Felicitari pt. achizitie noilor si viitirilor poseori de 3008
    Informatii utile postate . marius23mvp - info cu lux de amanunte , sa o stapanesti sanatos masinuta , se pare ca ai cam stat/dormit numai prin masina asa cum am facut-o si eu la inceput acum ma faci sa ma apuc iar de butonat cu youtubul asta
    Eu am ajuns la 10000km cu 1.2-iul meu (castrat) si sunt multumit , consumul incotinuare intre 9 si 10 in oras la o medie de 25 km/h , il recomand pt. cei ce fac km putini si mai ales prin oras dar si in afara se comporta f.bine M-am obisnuit cu cutia asta automata,levierul ei si cu toate chichitele , cadranele , butoanele... e chestie de obisnuita pana la urma.
    Acum e zapada sa vedem cum se comporta ca nu am avut ocazia pana acum
    Apropo de suspensie , verificati presiunea in pneuri a venit din fabrica cu 2.9 am mers cu ea asa vo 3 luni , nu stiam de ce e asa de rigida,zgomotoasa ...am redus la 2.2 s-au schimbat datele
    Multumesc.
    Asta cu presiunea in pneuri ... genial ... nici mie nu-mi place, e prea tare suspensia si se transmit prea tare denivelarile ... dar sa verific presiunea in pneuri nu mi-a dat prin cap, chiar azi am s-o fac.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 23456

Bookmarks