Page 162 of 162 FirstFirst ... 62112152158159160161162
Results 2,416 to 2,421 of 2421

Thread: NOUL 3008

Vizitator
    Părerea mea sinceră este sa o lași īn pace. 100 la 100 īți vor zgaria bordul și totodată va căpăta diverse sunete și jocuri.Eu in locul tau, fără nicio īndoială as lasă mașina așa cum este. La noi foarte greu vei găsi pe cineva grijuliu, vor trage de clipsuri, le vor rupe și probabil le vor lăsa așa. Eu am fost pățit la mai multe mașini, la care la aceste operațiuni de demontare s a lăsat cu zgārieturi, trosnituri și regrete că m a māncat undeva sa ii las sa umble la mașină.

Vizitator
    Ma uit la pagina oficiala peugeot si nu pot configura un 3008,ba mai mult pe saituri straine vad ca a disparut motorul de 1.6 pe benzina,sper ca pana la primavara cand incepe programul rabla sa reintre,nu ma intereseaza motorul de 1,2.Probabil vine noul facelift dar sa nu umble la motoare.

Baby Lion marius23mvp's Avatar
    Hai sa va zic una tare, sunt extrem de curios cati au observat ... eu am masina de 3 ani si habar nu aveam.
    Este vorba de pedala de acceleratie ... al doilea cea mai atinsa chestie a masinii, dupa volan.
    Dupa ce zici ca ajungi la capatul cursei (pedala la fund cum s-ar zice) mai are de fapt inca o pozitie, intampina o rezistenta mecanica pe care daca o depasesti printr-o apasare si mai in forta - mai coboara circa 1 cm. Abia atunci e pedala la podea.
    Se simte in picior punctul in care opune rezistenta si te face sa crezi ca acolo e apasata maxim.
    Este genul de rezistenta, daca vreti, pe care o opune levierul de comanda de la cutia automata. Daca sa zicem ca esti in R si vrei sa dai in D - la o tragere usoara si fara efort levierul se duce in N. Daca tragi mai puternic maneta se va duce direct in D, dintr-o bucata.
    E, cam asa se simte la picior si pedala, se poate testa si cu motorul oprit, e efectiv o chestie mecanica, se simte la apasarea mai puternica a pedalei.

Ca si efect - urca in ture mai mult, o lasa sa intre pe rosu si schimba la 6200.
    Testat - merge si pe sport si pe normal, important e sa apesi acceleratia la fund, altfel nu schimba asa sus in ture.
    Michael for President !

Vizitator
    Toti care au masini cu automata ? . Nu stiai de kickdown ? Nu i-ai dat niciodata "blana" ?) wtf. In prima zi am "observat" kickdown-ul .

Baby Lion
    Da, kickdown-ul e la automate de la inceputuri. Rolul principal a fost sa compenseze la depasiri puturosenia cutiilor automate de odinioara. Intre timp au devenit mai performante si nu mai e neaparat nevoie, mai ales la 1.6 de 180HP ale noastre, dar s-a pastrat.

Da, intr-adevar este "butonul" de kickdown dar nu la toate automatele este prezent, variaza in functie de producator. De ex la Mazda 6 de 2l este prezent dar la Accord 2.4l nu este fiind suficient doar sa apas pedala mai brusc la fund si gata pot sa zbor.

Page 162 of 162 FirstFirst ... 62112152158159160161162

Bookmarks