Results 1 to 11 of 11

Thread: Montare Senzori parcare spate si / sau fata Peugeot 407

Baby Lion Okalba's Avatar

Montare Senzori parcare spate si / sau fata Peugeot 407

Incep acest Thread pentru a veni in ajutorul altor doritori, care doresc sa isi monteze senzorii de parcare OEM pe Peugeot 407 fata / spate , dupa cum ati observat, nu este nici unde ceva concret drept urmare o sa va prezint eu lucrarea mea:

1. Aveti nevoie de senzorii de parcare ( 4 buc. spate , 4 buc. fata ) sau doar cei pe spate ( cum doriti ! )

2. Aveti nevoie de Modulul de parking compatibil cu functia spate / fata , sau...doar fata daca doriti sa aveti doar pe fata

3. Suportii de prindere

Si incepem:

1. In imaginea de mai jos aveti cei 4 senzori ( pentru bara din spate )

2. Modulul parking cu functia activa doar pe spate:

3. Suportii de prindere: ( aici...sunt mai multe variante asa ca...dvs. alegeti care va place )

*************** Procedura de cablare a modulului de parking ********************

Aici avem 2 posibilitati !

A. Fie cablam direct in BSI
    B. Fie cablam in spatele unitatii Radio/ Navi

*************************** Varianta " A " ***************************

Daca alegem varianta " A " - sa cablam direct in BSI si avem asa:

Din mufa de la modulul parking pinii: 5 si 14 merg in BSI pe pinii 28 si 30 , mai exat:

Modul Parking --------------------- BSI
    Pinul 5 ( CanH ) merge in pinul 30 de la BSI din mufa " 40V BA "
    Pinul 14 ( CanL ) merge in pinul 28 de la BSI din mufa " 40V BA "

Modul Parking --------------------- Unitatea Radio
    Pinul 2 ( + 12 V ) merge in pinul 9 de la unitatea radio din spate ! ( part A )
    Pinul 11 ( + 12 v )merge in pinul 9 de la unitatea radio din spate ! ( part A )

* Pinul 2 si 11 merg ambele fire pe pinul 9 de la unitatea radio din spate ! ( PART A )

Modul Parking Pe caroserie ORIUNDE !
    Pinul 1 ( masa ) merge PE CAROSERIE ORIUNDE AVETI MASA ( DE PREFERAT SUB STOPUL DREAPTA ! )
    Pinul 10 ( masa ) merge PE CAROSERIE ORIUNDE AVETI MASA ( DE PREFERAT SUB STOPUL DREAPTA ! )

* Pinul 1 si 10 merg ambele pe masa pe caroserie !

Mai jos aveti schema:

*************************** Varianta " B " ***************************

Daca alegem varianta " B " - cablam in spatele unitatii Radio/ Navi, avem asa:

Din mufa de la modulul parking pinii: 5 si 14 merg in BSI pe pinii 28 si 30 , mai exat:

Modul Parking --------------------- BSI
    Pinul 5 ( CanH ) merge in pinul 10 de la unitatea Radio/ Navi ( cablul are culoara ALBA )
    Pinul 14 ( CanL ) merge in pinul 13 de la unitatea Radio/ Navi ( cablul are culoarea Gri )

Modul Parking --------------------- Unitatea Radio
    Pinul 2 ( + 12 V ) merge in pinul 9 de la unitatea radio din spate ! ( part A )
    Pinul 11 ( + 12 v ) merge in pinul 9 de la unitatea radio din spate ! ( part A )

* Pinul 2 si 11 merg ambele fire pe pinul 9 de la unitatea radio din spate ! ( PART A )

Modul Parking Pe caroserie ORIUNDE !
    Pinul 1 ( masa ) merge PE CAROSERIE ORIUNDE AVETI MASA ( DE PREFERAT SUB STOPUL DREAPTA ! )
    Pinul 10 ( masa ) merge PE CAROSERIE ORIUNDE AVETI MASA ( DE PREFERAT SUB STOPUL DREAPTA ! )

* Pinul 1 si 10 merg ambele pe masa pe caroserie !

Mai jos aveti schema:

*** Dupa cablarea de mai sus, fie ca ati mers pe varianta " A " SAU " B " , trebuie sa activati senzorii cu DiagBox sau PPS, eu va prezint cazul de activare cu DiagBox , multi dintre voi merg pe DiagBox,

Intrat in:

1. BSI - repair - configutation - manual configuration - vehicul configuration- *** Driving asisstance

Activati exact cum v-am incercuit eu cu ROSU

2. BSI - repair - configuration - manual conf. - *** ecu present -

3. Telematics - repair - configuration - manual configuration - conf.of the Telematics unit - *** configuration of the custom

Pentru senzorii din fata trebuie sa cablam in felul urmator:

Senzorii fata intra in pinii 2 / 1 / 14 / 15 / 16 /17 din mufa de la parking:

* Daca doriti sa activati si pe fata atunci trebuie sa activati " front / rear " din BSI si Telematics !
    ** Trebuie modul de parking cu mufa pentru senzorii fata / spate

Diverse poze cu lucrarea:

Dupa ce ati activat din toate cele 3 puncte enumerate mai sus, faceti proba ! finalul trebuie sa fie asa:

Multa bafta !
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20170204_183037.jpg   20170204_183037.jpg   4lgayb.jpg   2.jpg   BSI.jpg  

Driving asisstance.jpg   Ecu Present.jpg   Testare.jpg   fata.jpg   configuration of the custom .jpg  

20161105_162818.jpg   20161105_162822.jpg   20161105_162831.jpg   20161105_162841.jpg   20161105_162848.jpg  

20161105_170248.jpg   20161105_170520.jpg   20161105_170541.jpg   20170204_172726.jpg   20170204_172845.jpg  

Last edited by Okalba; 13-02-2017 at 08:23 PM.

Made by: Okalba - Dragoș D.M - 2017

mihaip's Avatar
    Buna seara, am un 508 doar cu senzori spate, as putea monta si senzori fata?

Da, se poate, este foarte simplu, da-mi RPO - ul masinii si iti dau exact schema electrica a masinii tale, in imaginea de mai jos ti-am pus schema pt. senzorii fata, cumperi senzorii, si pui pinii de la senzori in pinii de la modulul parking in pinii din schema,

* Modulul de parking trebuie sa fie fata/ spate, daca nu ai asa....cumpara unul sh sau nou,

cod nou PSA: 6590 SE

Dupa cablare si montare, se activeaza cu DiagBox in BSI sa fie activi: rear / front

te salut !
    Last edited by Okalba; 16-02-2017 at 02:36 PM.

adrian ghiurau's Avatar
    Sezori spate, cablati ca in descriere, nu functioneaza pe rd4. Da eroare parking assistance system faulty.

Baby Lion uSRu's Avatar
    Adrian, nu conteaza ce unitate ai. Daca iti da eroarea aia, ai un senzor sau mai multi defecti. Trebuie pus testerul si iti arata care din ei
    I se mai spune Leu ... Bestie ... sau Iese in Evidenta peste tot ! PEUGEOT 407 ST EXECUTIVE 2.0 HDI

Vizitator
    Salut. Se poate modifica sonorul de la senzorii de parcare? La mine se aud foarte slab, adica doar daca e liniste si pui urechia la una din boxele din spate.

Adrian ,

Instalarea este la fel la toate modulele de parking pt.407, pune testerul si vezi eroarea , au 3 posibile variante:

1. Cablare incorectă
    2. Unul din senzori defect
    3. Modulul de parking nu este compatibil cu BSI-ul mașinii ( ai un BSI vechi 2004 si ai pun un PDC de generație nouă 2006 + ) Sau invers ( PDC vechi 2004 pe un BSI nou )

Verifica ce cele 3 pct.

Spor

mihaip's Avatar
    Buna seara! Am cablat si eu instalatia senzori fata, am schimbat modulul senzorilor cu unul care are si senzori fata, insa imi spune asa: instalare incorecta, iar daca scot senzorii imi spune scurt circuit la masa ori circuit deschis. I-am scos si i-am pus pe rand si ii vede corect care si cum sunt insa imi spune ca instalarea este incorecta. Ma gandesc ca sunt luati de pe un 407 si nu se potrivesc, ca specificatii. Pe ei am gasit urmatoarele coduri: PSA 9653211577tx/ 0263003302. Daca cineva care a lucrat si are vreo informatie poate ma ajuta, pana ma apuc sa dau jos un senzor de pe spate (probabil ca trebuie data bara jos) sa vad care-i treaba. O seara buna! P.s. acum am dezactivat functia senzorilor fata si nu-mi mai da eroare, iar senzorii spate functioneaza corect.

mihaip's Avatar
    Rezolvat! Am pus senzorii de pe spate pe fata si totul este ok. Nu-mi mai da eroare pe fata, imi da pe spate. Trebuie sa schimb senzorii cu modelul PSA 9666016377. Numai bine! Am scris asta pentru cineva care ar vrea sa-si puna senzori fata, sa stie la ce sa se astepte!

mihaip's Avatar
    Rezolvat si senzorii. Cumparat de pe aliexpress, schimbat cu cei din spate pentru verificare si functioneaza normal. Demontat bara fata, gaurit pentru senzori si acum asteapta sa fie dusa la vopsit (dupa jumatatea lui septembrie, atunci vin banii). Pana atunci am lungit cablajul pe care il aveam de pe 407 cu aprox. 70cm si cablajul pentru cei doi senzori interiori cu vreo 25cm fiecare. Verificat, ok! Acum, de curiozitate, am prins cablajul cu senzori pe botul masinii (cu banda adeziva) si am miscat masina putin, inainte inapoi dar nimic. Senzorii spate piuie, cei de pe fata nimic. Am activat din calculatorul asistentei la parcare si senzorii de parcare fata, verificat de erori, nimic, dar nici nu dau vreun mesaj. Ma poate ajuta cineva cu o explicatie? Multumesc anticipat!

Bookmarks