Results 1 to 7 of 7

Thread: 1.2 VTI Puretech 82Cp - accelerație prea sensibila

nelux's Avatar

1.2 VTI Puretech 82Cp - accelerație prea sensibila

Salutare.
    Motorul este pe C3-ul soției. In afara de vibratiile si zgomotul specific acestui tip de motor mai este o problema care deranjaza: accelerația este mult prea sesibila. Adica indiferent cat de incet as incerca sa apas accelerația imediat sare la 2000-2500 de ture. Cred ca apas 3mm si deja sint la 2000 de ture. Din cauza asta plecare de pe loc devface cu zmucituri. Presupun ca, chrstia asta afecteaza si consumul. Cred ca asa este mapata pedala de accelerație dar deranjează tare....
    Exista ceva ce se poate face pt a face ca pedala sa nu mai fie atat de sensibila.?

Lion Veteran Asgard's Avatar
    Facem schimb, a mea mi se pare cam inceata in raspuns. Trebuie sa apas mai tare ca sa simt ca pleaca cumva .
    ex. Peugeot 607 2.2 HDi /ex. Peugeot 307 1.6 HDi / Peugeot 308 GTi By Peugeot SPORT

nelux's Avatar
    Nici o problemă.😀😀
    Deci sa inteleg ca poti tine motorul la 1000-1200 ture fara probleme?
    Daca la tine nu este asa sensibila poti sa imi spui ce cod are pedala de accelaratie la 208- ul tau.
    Eu nu sint in tara si nu pot accesa service-boxul ca sa verific.
    La C3 codul este 1601CW si masina are si tempomat si limitator.
    Poate la C3 este diferita de 208 iar daca e asa atunci poate shimb pedala de acceleratie cu una de 208 si rezolv problema....

Lion Veteran Asgard's Avatar
    Nici eu nu sunt in tara ca sa verific codul, asa ca nu pot sa te ajut momentan.
    ex. Peugeot 607 2.2 HDi /ex. Peugeot 307 1.6 HDi / Peugeot 308 GTi By Peugeot SPORT

nelux's Avatar
    Multzam oricum. O sa ncerc poate voi reusi sa aflu codul din alte surse...

CGDBZ's Avatar
    Stiu ca este destul de vechi acest topic dar intreb totusi daca ati rezolvat ceva cu acceleratia ? Am si eu un C3 si la fel are acceleratia, foarte sensibila.
    Peugeot 307 2.0 HDI 90 cp 2004

nelux's Avatar
    Salut.
    Acum am vazut mesajul tau....
    Nu am rezolvat inca problema cu sensibilitatea pedalei.
    Ceea ce am reușit sa fac/testez pana acum dar fără succes este:
    1. Update soft motor + reinitializare autoadapivi la reprezentanta. Rezultat - nici o schimbare.
    2. Facut test drive cu un 208 cu același motor și acelasi an. Pejoul mergea normal...
    3. Test făcut cu alta pedala de accelerație (imprumutata de la Peugeot 208). Rezultat - nici o schimbare... deci nu pedala este problema.
    4. Am condus un alt C3, al unui prieten, model mai nou (un an mai tnăr), cu același motor dar si acesta merge bine, pedala de accelerație reacționează normal, turația poate fi controlata fara probleme ntre 1000 și 2000 rot/min.
    Din păcate nu am reușit sa găsesc un C3 care sa fie exact acelasi model ca al soție sa pot face o comparație. O singura data am ntlnit n Constanta un C3 la fel, dar șoferița nu a binevoit sa mi permita sa apas pe accelerație.... De atunci nimic.

Peste aproximativ o luna o sa ncerc sa schimb senzorul MAP (presiune/temperatura) de pe galeria de admisie. O sa ncerc sa mprumut acest senzor de la C3-ul "mai nou" ca sa exclud și varianta asta. O sa postez aici rezultatul.
    Putin probabil sa fie acest senzor dar merita ncercat.

Bookmarks