Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 31 to 45 of 104

Thread: 308 GTi vs .......

Baby Lion Klausi's Avatar
    @Asgard: Nu e asa senzationala revenirea. Motorul care propulseaza 308Gti si 208Gti vine de la BMW si e prezent si pe Mini. Deci n-au inventat nimic. Au luat un motor de la BMW si i-au aplicat ultimele tehnologii (twin-scroll turbo).
    Uite aici mai multe detalii: https://en.wikipedia.org/wiki/Prince...rged_.28PSA.29
    Ar fi interesant daca poti duce motorul ala la 270CP pe 208GTi.

Baby Lion
    Quote Originally Posted by lowprofile View Post
    Asta cu 308 GTI vs... nu prea isi are rostul. Da, consider ca din mai multe puncte de vedere Golf-ul ar fi cel mai ok pe segmentul asta de pret. Daca-ar fi sa mai urcam putin (mai mult) la pret, atunci masina pe care mi-al lua-o ar fi fara nicio ezitare, ar fi noul Focus RS.
    Golf GTI Clubsport 2.0 TSI DSG6 - 265 CP, configurat cu aceleaşi opţiuni pe care le avea 308 GTi-ul pe care l-am avut (full - preţ 30.700 Euro) ajunge la valoarea de 39.879,60 Euro.
    Un prieten şi-a cumpărat Ford Focus RS cu 43.000E, deci poziţia mea este că mai fac un efort de 3000E şi īmi iau RS, īn loc să dau 40.000E pe un Golf. Dar e strict părerea mea.
    I work for money.. For loyalty, hire a dog !

Baby Lion
    Quote Originally Posted by Klausi View Post
    @Asgard: Nu e asa senzationala revenirea. Motorul care propulseaza 308Gti si 208Gti vine de la BMW si e prezent si pe Mini. Deci n-au inventat nimic. Au luat un motor de la BMW si i-au aplicat ultimele tehnologii (twin-scroll turbo).
    Uite aici mai multe detalii: https://en.wikipedia.org/wiki/Prince...rged_.28PSA.29
    Ar fi interesant daca poti duce motorul ala la 270CP pe 208GTi.
    Eu ştiam că motoarele THP sunt produse īn parteneriat cu BMW Group, la Douvrin, īn Franţa, nicidecum că sunt motoare BMW Group preluate de Peugeot. Nu te mai lua dupa Wikipedia.

Baby Lion
    Asta lăsānd la o parte faptul că īn proporţie de 95%, motoarele sunt făcute de Anstalt für Verbrennungskraftmaschinen List (AVL) şi calibrate apoi de fiecare constructor īn parte. :d

Anumite componente ale motorului sunt facute de catre PSA, restul apartine de BMW...

Baby Lion
    Quote Originally Posted by geompj View Post
    Anumite componente ale motorului sunt facute de catre PSA, restul apartine de BMW...
    mă rog, teoria chibritului, oricum.

Lion Veteran Asgard's Avatar
    Ar cam trebui vorbit la trecut, pt ca aceasta colaborare s-a incheiat de ceva timp, si in nici-un caz nu a fost 100 % motor de BMW. Si chiar asa, s-a vazut ce au adus nemtii
    Totusi, ultimul GTi a fost cu mult mult timp in urma, pt ca nu poti considera 308 II GTi un adevarat GTi, a fost doar un 308 cu logo-ul GTi....trist, deci pasul este f. mare.
    Peugeot 607 2.2 HDi / Peugeot 208 1.2 Puretech / Peugeot 308 GTi By Peugeot SPORT

La rubrica motoare, Peugeot mai are de lucrat destul de mult. Poate acum, odata cu 308 si 208 GTI sa se zbata un pic mai mult pe gama hothatch unde este concurenta mare.
    Sa nu se intelega gresit...n-am nimic cu Peugeot(am chiar 3 206 toate GTI-uri, benzina si diesel), doar ca sunt ceva mai mult sub concurenta. Cel putin, pentru ce imi pregatesc eu masina, concurenta este mare...iar piesele de upgrade cat si "retetele" de o mai mare performanta le gasesc destul de greu spre deloc si nu sunt chiar atat de ieftine. Bine, asta este o alta discutie.

Apropo, ce differential(LSD) este in echiparea standard pentru Peugeot 308 GTI ?(curiozitate)

Baby Lion
    La rubrica motoare, Peugeot mai are de lucrat destul de mult. Poate acum, odata cu 308 si 208 GTI sa se zbata un pic mai mult pe gama hothatch unde este concurenta mare.
    Sa nu se intelega gresit...n-am nimic cu Peugeot(am chiar 3 206 toate GTI-uri, benzina si diesel), doar ca sunt ceva mai mult sub concurenta. Cel putin, pentru ce imi pregatesc eu masina, concurenta este mare...iar piesele de upgrade cat si "retetele" de o mai mare performanta le gasesc destul de greu spre deloc si nu sunt chiar atat de ieftine. Bine, asta este o alta discutie.

Apropo, ce differential(LSD) este in echiparea standard pentru Peugeot 308 GTI ?(curiozitate)
    Diferenţial Torsen Traction Limited-Slip.

@geompj Cand lipsesti din joc atatia ani, este normal sa fie grea reintoarcerea. Vom vedea ce va fi....sunt curios daca vor lansa R-ul pana la urma
    Peugeot 607 2.2 HDi / Peugeot 208 1.2 Puretech / Peugeot 308 GTi By Peugeot SPORT

Eh, ei au fost...undeva in umbra acolo. Plus ca, unde altii nu au fost prezenti, au fost ei(rally). Daca ar lansa R-ul, ar fi ceva...il astept la start
    R -ul ar trebui lansat cum au facut cei de la VW cu al lor GTI a iesit 308 cu 265hp, au scos si ei repede alt GTI rival

@Silviuzz, Mersi

Numai varianta de 270 de cai are diferentialul Torsen.
    Si eu astept R-ul, se preconizeaza ca va costa 58.000 lire, asa ca am inceput sa joc la loto .....cine stie? ? ?

lowprofile's Avatar
    Quote Originally Posted by Siilviuzz View Post
    Golf GTI Clubsport 2.0 TSI DSG6 - 265 CP, configurat cu aceleaşi opţiuni pe care le avea 308 GTi-ul pe care l-am avut (full - preţ 30.700 Euro) ajunge la valoarea de 39.879,60 Euro.
    Un prieten şi-a cumpărat Ford Focus RS cu 43.000E, deci poziţia mea este că mai fac un efort de 3000E şi īmi iau RS, īn loc să dau 40.000E pe un Golf. Dar e strict părerea mea.
    RS-ul bate si Golf R, de GTI ce sa mai zic...

Eh, ei au fost...undeva in umbra acolo. Plus ca, unde altii nu au fost prezenti, au fost ei(rally).
    @Silviuzz, Mersi

Mdea, nu prea s-au batut decat cu Subaru, Mitsubishi, Ford, Toyota, Skoda, Mini, cu alde Solberg, Hirvonen, Loix, Francois Duval, Armin Schwarz, Carlos Sainz...adica toti niste anonimi .

Baby Lion
    https://www.facebook.com/peugeot.spo...69761593054347

Ceva foarte interesant şi a venit la fix, pentru pasionaţii de Track Day.
    Aşa arată o maşină de Track, īn opinia mea, nu un Golf GTI cu soft şi rollbar.

Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Bookmarks