Page 5 of 5 FirstFirst 12345
Results 61 to 69 of 69

Thread: Sistem JBL 508

Vizitator
    Salut, am o problema cu sunetul, merge navigatia tot, numai ca nu se mai aude, nici senzori nimic, poate sa ma ajute si pe mine cineva? Va rog mult

mihaip's Avatar
    Buna ziua, la 508-ul meu i-am schimbat difuzoarele, i-am pus JBL de pe un 407 cabriolet adica cele 4 mari de 16.5 si doua tweterre de pe bordul lui 407 care au integrate si medii. Sunetul s-a schimbat complet. De mentionat este faptul ca, la cele de pe fata am pus un distantier de 1cm pentru ca lovea geamul in ele la coborare.

@Mihaip tu ai avut JBL pe 508 si ai schimbat doar difuzoarele sau doar ai schimbat difuzoarele fara sa adaugi si amplificatorul?
    Ma bate si pe mine gandul sa le schimb. Este o diferenta ca de la cer la pamant, cum se auzea pe 407, fata de sunetul actual din 508.

Unde ai gasit difuzoarele?

mihaip's Avatar
    Nu am JBL pe msina, am schimbat doar difuzoarele, amplificatorul nu l-am luat pentru ca nu stiu ce presupune interconectarea lui cu rt6. Difuzorele le-am gasit in dezmembrari, cele de pe masina erau slabe. Acum bassul este profund si clar la oricare treapta de volum si vreau sa-i mai instalez un amplif. auto cu 2 boxe pe panoul de la luneta din spatele banchetei. Ce-mi pare rau este ca, din rt6 nu este iesire neamplificata pentru un amplificator separat si trebuie sa utilizez un adaptor Hi to LOW. Deocamdata am amplificatorul (nu JBL), adaptorul Hi to Low si difuzoarele, astept de la chinezi cateva chestii si primavara ca sa ma apuc de treaba. Vreau sa fac ceva interesant pe care sa-l impartasesc/ prezint aici, dar dupa ce am toate materialele si timpul sa ma apuc de treaba.

andy's Avatar
    Quote Originally Posted by olteanuc View Post
    @Mihaip tu ai avut JBL pe 508 si ai schimbat doar difuzoarele sau doar ai schimbat difuzoarele fara sa adaugi si amplificatorul?
    Ma bate si pe mine gandul sa le schimb. Este o diferenta ca de la cer la pamant, cum se auzea pe 407, fata de sunetul actual din 508.

Unde ai gasit difuzoarele?
    Fara amplificare nu e mare diferenta,vrei sa faci o treaba ok ,pune dif +amplificator si cel mai important insonorizeaza usile.Solutia pe care am ales-o,dif helix blue B62C.2+inele mdf fata+ amplificator pioneer gm-d1004+insonorizare ctk standard de 1.8 si sound absorber 35.Avantaje nu tragi fire suplimentare prin masina,amplificatorul este compact si se monteaza in bord in spatele RT6-ului.
    307 2.0 HDI 110 ,508 2.0HDI 163

Vizitator
    Avantaj jbl:
    Se aude mult peste

andy's Avatar
    Sa nu exageram, nu e mult peste poate te referi la stock!
    307 2.0 HDI 110 ,508 2.0HDI 163

Boxele stock de RT6 sunt groaznice. Se aude basul parca ar fi ceva decalibrat. Fac acum comparatia cu un sistem stock de la 407, care este cu mult peste ce poate sistemul din 508.
    Detin ambele masini si diferentele sunt notabile. O sa fac rost de boxele JBL pentru testare (in curand) si va spun ce rezultate am obtinut. Incerc intai fara sa pun amplificator.
    Eu am in spate un subwoofer Kenwood cat jumatate de portbagaj si se aude bine, dar boxele strica ansamblul sonor. In 407 nu se intampla asta. Testez si vad ce rezultate obtin.
    Peugeot 508 RXH, 2.0 HDI Hybrid, 200 CP

mihaip's Avatar
    O cutie de chibrit care a tras umezeala e` mai grea decat difuzorul de 16" din protiera. Si asa cum am spus, acum, cu boxele JBL de pe 407 este diferenta de la cer la pamant. Cand ii dau la maxim, si sunt unele melodii pe care nici n-ai vrea sa le asculti altfel, se aude fara distorsiuni, fara zbarnaituri. Am spus ca nu am luat amplificatorul pentru ca nu stiu daca se interconecteaza cu RT6. Eu pe cele 4 boxeJBL de 16 si pe tweetere (cele pe doua cai, medii si inalte), am dat mai putin decat costa setul de doua helix blue B62C.2.

Page 5 of 5 FirstFirst 12345

Bookmarks