Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 42 of 42

Thread: Peugeot 508 SW Allure 2.0 Hdi 163

Lion Veteran Asgard's Avatar
    Nu stiu cum e la ses, dar la Ploiesti singura cu autoservire e la OMV. Iar spuma lor de e 2 bani!
    Si sa o faci cat de cat bine cu un pulverizator, trebuie sa te duci seara tarziu, altfel ai toate sansele sa te iei la omor cu unul si cu altul, care nu poate sa astepte.
    ex. Peugeot 607 2.2 HDi / Peugeot 208 1.2 Puretech / Peugeot 308 GTi By Peugeot SPORT

andy's Avatar
    @Siilviuzz o sa incerc sa ajung cu toate ca este un pic mai peste mana acum ca sotia este gata sa nasca.
    @Asgard-am dus-o la ora 8 dim si am luat-o la 8 seara,da intradevar este destul de munca si pretul a fost unul destul de convenabil.In plus tipul este unul foarte deschis si mi-a explicat tot ce va face ,ce se poate scoate si ce nu.
    @Sindrom_CHR-da se poate face,am spalat si eu ,din cate am mai citit problema cea mare este la stergere.Din cauza spumei active care are un PH foarte ridicat lacul este "deschis" si pentru ca lavetele folosite de cei de la spalatorie sunt de proasta calitate si nu tocmai curate acesta se zgarie extrem de usor.Solutii se gasesc intodeauna,asa cum ai zis, se poate spala la autoservire sau chair la spalatorie normala dar stergerea sa se faca cu prosoapele tale transversal sau longitudinal si nu circular.
    307 2.0 HDI 110 ,508 2.0HDI 163

Pai aia fac interior/exterior cu aceeasi laveta, cum crezi ca apar cerculetele?
    ex. Peugeot 607 2.2 HDi / Peugeot 208 1.2 Puretech / Peugeot 308 GTi By Peugeot SPORT

andy's Avatar
    Dupa baie...sunt profund dezamagit de spuma activa (ultra foam cleaner) de la Karcher pe care am folosit-o impreuna cu duza de spumare FJ6.Poate trebuia sa astept mai mult sa isi faca efectul..nu stiu..masina era aproape la fel ca inainte de spalare.Daca nu o spalam cu sampon si cu manusa de la lupus cred ca munceam degeaba.
    @Asgard ma poti ajuta cu o spuma cat de cat acceptabila,ce ai incercat pana acum?

PSrosoapele de care spuneam m-ai sus isi merita toti banii
    Attached Images Attached Images

Produsele de la Karcher nu se ridica la valoarea celor dedicate..dar asta e...macar ai vazut ce fac.
    Poti incerca Autobrite magifoam. Eu sunt multumit de ea, am bidonul de 5l, care a costat undeva la 180 de lei daca imi aduc bine aminte, de um an si jumatate si de abia acum il termin. Sau..vezi pe forum la detailing ce mai recomanda lumea.

andy's Avatar
    Am facut o cautare si tot la Magifoam ma gandeam si eu,am vazut ca are opinii destul de bune,mersi de raspuns.

E ok ca si spuma...o sa ajungi sa o cunosti destul de repede si sa ii vezi limitele.
    Nu te gandi ca o sa scapi de spalarea 2BM, spuma are rolul de a indeparta cat mai mult din murdaria initiala , facand spalarea cu manusa mai sigura.
    De ex...mie Magifoam nu imi place cum spala sarea de pe masina, se mai vad totusi urme si necesita clar si o spalare cu sampon. In schimb vara este super...de multe ori nici nu ar mai necesita sa o spal cu sampon, dar o fac pt a putea s-o sterg ( am apa atat de calcaroasa, ca daca as las-o pe masina..sigur ar face placi )....nu-mi vine sa bag prosopul pe ea doar dupa prespalare...si nici nu cred ca e recomandat
    Daca masina nu are un strat gros de mizerie pe ea...poti sa aplici spuma direct pe uscat. Daca e mizerabila....prefer sa ii dau un jet inainte si de abia apoi cand se usuca un pic sa aplic spuma. Daca e prea uda masina...o sa vezi ca nu sta...aproape deloc pe caroserie.

Iti fur si eu o janta pt o proba?

Baby Lion Tupac's Avatar
    Autobrite Magifoam este intr-adevar foarte laudata si folosita. O folosesc si eu desi nu am lance dedicata (profi). Dar sincer este cam degeaba...nu prea ia nimic, asa ca sincer in afara de potentialul efect de protectie la spalarea manuala (care o fi sau nu..cine stie..), nu prea aduce nimic in afara de timp pierdut.
    Peugeot 307 SW 1.6 HDi FAP

andy's Avatar
    Quote Originally Posted by Asgard View Post
    Iti fur si eu o janta pt o proba?
    Da nu-i bai doar ca doar ce le-am montat pe cele de iarna.

Mersi..iti dau PM.

andy's Avatar
    Quote Originally Posted by Tupac View Post
    Autobrite Magifoam este intr-adevar foarte laudata si folosita. O folosesc si eu desi nu am lance dedicata (profi). Dar sincer este cam degeaba...nu prea ia nimic, asa ca sincer in afara de potentialul efect de protectie la spalarea manuala (care o fi sau nu..cine stie..), nu prea aduce nimic in afara de timp pierdut.
    Folosesc asa CEVA impreuna cu Magifoam dar nu mare fas,spuma nu este ferma si curge destul de repede de pe masina.Din aceasta cauza cred ca nici spuma nu este puna in valoare,pana la urma dupa spalarea manuala masina iese impecabila.

@Asgard vb pe PM.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Bookmarks