Results 1 to 9 of 9

Thread: 206 SW vs OPEL ASTRA G

Vizitator P.Remus's Avatar

206 SW vs OPEL ASTRA G

Dupa cum spune si titlul este vorba despre un PUG si un OPEL. Sper doar ca nu fac vreo comparatie absurda, daca da va rog frumos sa inchideti topicul, daca nu abia astept sa vad parerile tuturor!
    Este vorba despre un Peugeot 206 SW , motorizare 2.0 HDI 90 CP, FULL OPTION VS OPEL ASTRA G , 1.7 CDTI 85 CP FULL OPTION !
    Ce a-ti alege?
    Parerea mea este clara, poate si pentru ca detin un astfel de peugeot, dar din mai multe puncte de vedere as merge tot pe peugeot , parca simt o masina mult mai sportiva cu atitutine in acest model, in comparatie cu acest model de opel care mi se pare mai lenes putin! Am condus ambele masini si cum spuneam , Peugeotul imi ofera increderea ca pot baga piciorul in acceleratie fara vreo problema, in schimb la Opel, nu am vazut aproape deloc temperament din punctul acesta de vedere. Din punctul de vedere al comfortului pot spune , ca la bugetul pe care il am ca sa intretin masinuta, ma simt ca intr-un "S Klasse" ) (mai facem putin haz de necaz )

Imi pare rau daca am deschis vreun topic fara rost, sau daca am facut o comparatie absurda ! O seara frumoasa si sincere salutari tuturor !

205's Avatar
    Ce raspuns crezi ca o sa primesti pe forumul Peugeot?

Nah, ca sa atatam un pic topicul, eu as alege Opel da' cu motorul de 1.4 benzinar. Oricum nu se pune problema de sportivitate la acest motor, dar macar are 5 cai in plus decat dieselul (90 de cai adica) si distributie pe lant, cu care nu mai ai treaba in veci. Pana in 3000 de ture e mort, dar daca-l duci pana in 5-6000 de ture si cu benzina de 99, trage ca racheta
    Peugeot 205 XS 1.4l 80CP
    COM: Storm Defender II + Midland ML145
    NAV: DreimGO DG100 PNA
    ICE: Kenwood KDC-F327
    DRL: SMD3528 IP65

Inteleg. Ce vreau sa adaug la argumentul tau, este ca ai mare dreptate. De fapt niciun motor de 90 CP nu se poate numi sportiv, in comparatie cu masinile care au 150 CP, dar sa stii ca eu sunt foarte multumit de acest motor,si cred ca cu o resoftare care sa ii aduca 100+ de caluti, ar fi minunat !
    Last edited by 205; 03-03-2016 at 07:08 PM. Reason: Fara QUOTE la mesajul anterior

Sindrom_CHR's Avatar
    Mai bine cauti un citroen xantia cu 2.0/90cp

Eu am 90cp si dupa mine e un diesel bun, zgomotos, greoi, puturos, iar daca nu-l omori consuma si putin. Acelasi lucru si despre 1.7cdti. Sunt motoare acolo la locul lor fara performante notabile.

Ca si spatiu interior, o sa ai mai mult in astra, dar in comparatie cu 206-ele mie unu mi se pare mai barca. Ca si design nu cred ca are nici un rost, pentru ca opel-ul zici ca-i taiat cu toporu. Ambele o sa aiba o simfonie de greieri asa ca nu-ti face probleme.
    Eu unu, ca fan al 206-elui as merge pe sw, dar poate alt motor....1.6hdi
    ISTORIA VORBESTE AICI Peugeot 206 - 2.0hdi

Sindrom, sa inteleg ca nu prea esti multumit de motorul 2.0 hdi? ti se pare puturos? Sunt confus pentru ca ai spus ca ti se pare un diesel bun, dar e greoi si puturos , si m-am cam blocat putin )

Sindrom_CHR's Avatar
    Acu dupa cateva modificari se misca binisor.
    Eu l-am luat pt ca aveam nevoie de o masina cu care sa fac naveta la munca. Intre timp...a iesit altceva.
    E un motor greoi ai destul de lenes, dar asta nu inseamna ca nu e fiabil. La asta ma refereream.
    Dupa mine face parte din categoria motoarelor ce nu se vor mai fabrica vreodata.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Adevarul este ca este putin lenes, dar isi face treaba, cel putin in cazul meu in depasiri, am fost multumit. Bine parerea mea este subiectiva , probabil pentru ca detin un astfel de motor . Daca tot a venit vorba, stie cineva despre motorul de 2.0 GTi , de 136 HP? Am auzit ca a fost si pe varianta StationWagon. Detine cineva un astfel de "prototip"? Sunt chiar curios cum se misca acel motor ..

Sindrom_CHR's Avatar
    Se misca bine si consuma pe masura. Asta daca mai e in mintile lui.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Vizitator
    Daca ar fi sa aleg intre Peugeot si Opel eu ma gandesc la fiabilitate.
    Detin un Peugeot 206 sw dar 1.4 benzina si am multi prieteni cu Opel Astra G 1.7 diesel.

Pana acum cel mai grav/scump lucru care l-am avut pe Peugeot a fost puntea de pe spate. Fara sa exagerez la toti prietenii mei care au Opel Astra si nu sunt putin, le-a picat conputerul (unul second hand in jur de 200 euro).
    Piesele precum filtre, bucsa, bielete la pret nu difera fata mult intre cele doua modele.

Bookmarks