Results 1 to 13 of 13

Thread: Montare cruise control /pilot automat / maneta tempomat la Peugeot 207

chitz's Avatar

Montare cruise control /pilot automat / maneta tempomat la Peugeot 207

Salutare!
    Pentru cei care doresc sa nu le mai obosesca piciorul tot tinand apasata acceleratia pe autostrazi sau atunci cand se deplaseaza cu viteza constanta este o optiune OK!

Eu am Peugeot 207 1.6Hdi varianta SPORT (Are ESP) . Nu a fost nevoie de altceva decat:
    a.) Demontare carena de sub volan (2 suruburi torx);
    b.) Scoatere dop ce acopera locasul tempomatului (manetei);
    c.) Decupare carena (exact ca in imaginile atasate);
    d.) Montare carena;
    e.) Activare din soft Cruise control (cu sau fara limitator de viteza) / in functie de manetuta de care dispuneti

Sunt pe deplin satisfacut de pilotul automat, este de un real ajutor. Verficat anul acesta (2015) la un drum Romania - Grecia....anii precedenti cand coboram din masina abia puteam sa pasesc cu calcaiul drept...acum absolut nimic. Nu-mi vine sa cred ca m-am zgarcit atatia ani pentru 270 lei (atat am platit): 220lei manetuta SH + 50 lei activare. Daca doriti maneta noua are la Eurial 335 lei.

Senzatia este un pic ciudatica la inceput sa simti cum masina se accelereaza singurica insa este super la drum lung iar consumul este foarte OK.

Spor la montat !!!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 194_88_148_41.jpg   194_88_148_42.jpg   194_88_148_43.jpg   tempomat-2099831979845316502.jpg   65512524_1_1000x700_cruise-control-maneta-pilot-tempomat-peugeot-citroen-slobozia_rev002.jpg  

maneta-tempomat-peugeot-307-c40f217a50288ac31b-0-0-0-0-0.jpg  
    Last edited by chitz; 07-08-2015 at 02:52 AM.

Laurycă's Avatar
    M-ai pus pe ganduri acum; as vrea sa-mi montez si eu, dar nu stiu cat o sa mai tin masina. Oricum daca as fi stiut ca se monteaza asa usor si costa atat de putin as fi pus acum vreo 5 ani.
    Felicitari pentru tutorial!

Vizitator

Montare cruise control /pilot automat / maneta tempomat la Peugeot 207

Eu am un peugeot 206 plus fara esp, are ecranul cel din mijloc ( km + cruise control ) prezent. Ideea e ca pe ambreiaj nu am vazut nici un senzor, nici pe frana nu stiu daca are / trebuie ... Ai cumva vreo idee, ceva ?

Multumesc anticipat !

Foarte tare ! Ar trebui sa mearga si la cele fara ESP? Sa incerc? Am gasit maneta cu 120 lei

Vizitator
    Am eu maneta de vanzare daca vrei, da mi PM si te rezolv

La mine s-a activat fara probleme, merge perfect.

Mă puteți ajuta cu cineva care activează?

Vizitator kodiak22's Avatar
    salut,

Unde ai activat Cruise controlul? mi am cuparat si eu maneta si cautam un service pt activare

multumesc

Vizitator Lord.Evolution's Avatar
    Daca ajungi prin Brasov , iti pot activa eu cruise control .

Daca mai ai rabadare 3 saptamani pana imi vine diagnoza de la chinezi, iti activez eu maneta for free.

Christy's Avatar
    Salutare, intrumati-ma si pe mine de unde pot achizitiona aceasta maneta. In alta ordine de idei, pana la urma aceasta maneta merge si la masinile fara ESP?
    Mersi!

Quote Originally Posted by Christy View Post
    Salutare, intrumati-ma si pe mine de unde pot achizitiona aceasta maneta. In alta ordine de idei, pana la urma aceasta maneta merge si la masinile fara ESP?
    Mersi!

Merge, mi-am pus eu. Monteaza-ti maneta ( gasesti pe olx sau aliexpress) si ti-o activez eu.

Christy's Avatar
    Salutare, iti multumesc pentru raspuns. In momentul in care scriu acest post, Cruise control/limitator activat si functional pe masina.
    Am gasit maneta pe Olx, iar de activare s-a ocupat un baiat super fain, care a avut grija sa puna totul la punct. Din ce am mai citit sunt unii carora limitarea nu le functioneaza. Mie se pare ca imi merge deci sunt de doua ori mai multumit pentru achizitia facuta. Pentru 200 lei (maneta + manopera), este un pret excelent pentru beneficiile sistemului.
    Multumesc!

Vizitator
    Buna, m-ar interesa si pe mine sa imi pun. Cu maneta si montajul am inteles ca e simplu si ma descurc. Cat despre activare, poate cineva sa ma ajute sau sa ma indrume catre cineva care face asta in Brasov?

Bookmarks