Page 43 of 43 FirstFirst ... 333940414243
Results 631 to 644 of 644

Thread: Sfat achizitionare 508

Vizitator
    Ionut, de ce zici ca sansele sunt minime sa o iei la un pret bun, daca esti PF? Cum poate influenta pretul unei masini, daca eu licitez impreuna cu n firme care cu asta se ocupa? Daca eu ofer pretul cel mai mare, dintre toti licitatorii, masina e a mea, nu? Si acel pret poate fi bun...Sau nu ma primesc ca PF la licitatie?

Ionut159's Avatar
    Chiar la inceputurile alcopa, nu aveai acces in sala ca PF. Doar reprezentantii firmelor aveau acces. Acum poti sa mergi si ca PF.
    Repet, tu ca persoana fizica nu prea poti obtine un pret bun, pentru ca nu poti concura cu cei care liciteaza pentru firme din diferite tari. Si la alcopa ca si in multe alte parti, exista deja clientela veche cu experienta in fel si fel de aranjamente. Vine polonezul/slovacul/ungurul si liciteaza pentru masini si cumpara masina pe firma din Bulgaria/Moldova, fara TVA si o duce la vanzare in tara lui. Asa ca tu ca PF, daca ai un buget de 10.000 euro de exemplu, poti sa te intinzi pana maxim in 7000 euro, fara taxe, pentru ca achitand comisioanele si tva-ul ajungi la un pret de 9400-9500 euro. In schimb vine x-ulescu de care pomeneam, care cumpara pe firme fantoma din alte tari, si ala va licita fara probleme peste cei 7000 euro ai tai, pentru ca el "pierzand" tva-ul tot va avea un pret mai bun. El va urca poate pana la 8000, pe cand tu, ca sa obtii un pret bun si sa te incadrezi totodata in bugetul tau, va trebui sa te opresti in jurul a 7000 euro, fara taxe. Si uite asa, tu ca PF nu prea ai sanse sa iei ceva, la "pret bun".
    Cand esti mort, nu stii ca esti mort. E greu doar pt ceilalti. La fel si cand esti prost.

Vizitator
    Am inteles acum la ce te refereai, ms de raspuns.

Vizitator
    Bai baieti.
    Experienta mea cu alcopa a fost in felul urmator.
    Am licitat online.
    Iti faci cont pe websiteul lor. Adresa de email, alegi parola, confirmi contul cu link de verificare, si ai contul.
    Poti licita din fata calculatorului la orice licitatie. Cele care au loc acolo in salile lor, poti participa de la calculator prin “ordin de achizitie”. Adica delegi un reprezentant de al lor sa liciteze pentru tine. Daca cineva liciteaza mai mult poate creste delegatul in locul tau in trepte de 100 euro peste. In limita a cat stabilesti tu. Explicatii sunt pe website. Pentru asta nu iti ia avans alcopa nici un ban de pe card.

Licitiatia online, intradevar este cu ttc ( toate taxele incluse). Aici trebuie sa ai un 600€ pe card, pe care ti i blocheaza alcopa pe post de avans. Daca pierzi ti-i baga la loc.
    Daca vei castiga , primesti mail de confirmare in 24 ore, si proforma sa achiti ori prin transfer bancar diferenta, ori cu cardul la ei. Depinde cum alegi.

Eu am licitat online “web sale”. Sunt cu portocaliu vanzarile astea pe siteul lor.
    Am castigat, mi au luat 600€ avans. Am primit proforma, am platit o prin transfer bancar.
    M am urcat in avion, m am dus in Franta. Am ajuns acolo, am asteptat inca o zi degeaba ca nu era confirmata plata si nu puteam sa ridic masina.
    Sunt 7 zile aproximativ la dispozitie sa stea autovehiculul la ei pe gratis. Dupa apare cost de 40€ / zi.

Poti ridica tu masina sau poti delega pe cineva - gen platforma. Pentru asta - primesti o foaie de completat cu datele cui delegi.
    Platesti asigurare auto temporara si poti pleca.

Mai departe am ridicat masina, m am urcat in ea si am plecat spre romania.
    Sunt persoana fizica, am licitat vreo 4-5 masini pe care le am pierdut pana sa castig aceasta licitatie. Nu m am grabit. Am stat vreo 6 luni pe site ul lor.

Alte detalii va stau la dispozitie.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Vizitator
    Cei care zic ca “nu se merita ca pers fizica”
    Ori sunteti samsari si va e teama ca va luam “afacerea”, ori sunteti neinformati si tematori.
    Este fix un cacat per total. Licitezi castigi platesti si aia e.

Licitatia in sala , ca mergi acolo, sau pui ordin de achizitie, presupune comisioane. Daca nu va asumati plata acestor comisioane, gen “bag pl e prea mult” “aaaa mai sunt taxe ascunse”
    Atunci nu are sens sa va apucati de licitatie. Mai bine iei la risc din romania.
    Eu am optat pentru web sale - cu TTC ca sa nu mai stau sa ma pierd in calcule cu 11% cu etc.

Si evident - e drumul pana acolo dus ( avion + cazare eventual) si drumul inapoi ( combustibil mancare etc).

Daca aveti un buget va puteti calcula destul de simplu ce presupune alcopa.
    Pe langa drum si combustibil eu am trecut si am vazut si parisul cu ocazia asta, si viena si etc.
    Adica am bagat si un “roadtrip”.
    Nu am mers sa fac afaceri samsareala sau ceva de genul.

Cum am aflat de website?
    Mi a zis taicamiu in trecere de el , el la randul lui stiind de la un samsar.

Toti cumpara de acolo si le aduc aici. De ce? E extrem de ieftin. Nici nu va inchipuiti.

Daca vreti detalii oricand va stau la dispozitie cu raspunsuri. De ce? Pentru ca am plecat singur singurel, cu o gentuta dupa mine, nestiind unde ma duc cum e acolo, si m-am lovit de niste experiente ce m au facut sa realizez ca oricine poate face asta, si consider ca trebuie sa ne ajutam intre noi. Pe mine nu m-a ajutat cineva.

Pe scurt : Este ca si cum ai cumpara ceva de pe emag. Doar ca te duci sa ridici de la 2000 + km.

Pont: FRANCEZII NU STIU ENGLEZA.
    Dar cu toate astea tot m am inteles cu ei. Exista google translate.

Ionut159's Avatar
    Tu ai cumparat online. La fel si eu. Insa am fost si in sala. Eu am explicat cum sta treaba la licitatiile in sala. Acolo in sala nu ai cum sa concurezi cu cei care fac combinatiile de care ziceam. Pe web sale-uri, hai ca ai posibilitatea sa prinzi ceva pentru ca 90% dintre samsarii nu cumpara online de pe web sale-uri, doar din sala.
    Cand esti mort, nu stii ca esti mort. E greu doar pt ceilalti. La fel si cand esti prost.

sorin-mihai's Avatar
    Salut
    Ma gandesc serios sa mi cumpar un 508 hybrid si sunt curios daca a avut cineva probleme cu bateriile pt motorul electric.
    Ce probleme au mai aparut de alungul timpului ?
    Peugeot 406 2.0 cmc 110 cp 2002:unsure: http://www.youtube.com/watch?v=SZ3V6YJCTpM
    Peugeot 206 2.0 cmc 90 cp 2002: http://www.youtube.com/watch?v=Evpcy9ROoS0

manu144x's Avatar
    Baterille n-au problemă. Ale mele parcă erau la 92% ultima oară când am verificat, și e fabricată în 2012 mai. Deci pe-acolo.

Bateriile nu sunt o problemă, sunt aceeași tehnologie ca și Toyota Prius. Aceeași chimie, aceleași tot. Nu cred că sunt același model de celule neaparat, dar sunt foarte fiabile, și PSA au fost extrem de conservatori cu ele, le protejează la maxim.

La hibrid nu bateria e problema, ci lag-ul enervant între trepte care-l simți la accelerație puternică, plus că trebuie să știi în depășiri să schimbi tu viteza înainte, că altfel ai ce aștepta.

Singurele probleme ce au apărut, dar foarte rare, au fost la trenul de rulare electric, ceva senzor sau în cazuri mai rele cutiuța aia de viteză din spate. Mai e și problema cu service-ul, personal am luat că fiind aproape de graniță, pot merge și la unguri în caz că apare ceva complicat.

Personal nu regret decizia, mie chiar îmi place și sper s-o țin cât de mult.

Vizitator
    Daca o dai pe sport se misca destul de bine,nu e o masina lenta,daca vrei ceva mai sport iti iei un motor mai mare si alta marca

Vizitator
    Quote Originally Posted by manu144x View Post
    Baterille n-au problemă. Ale mele parcă erau la 92% ultima oară când am verificat, și e fabricată în 2012 mai. Deci pe-acolo.

Bateriile nu sunt o problemă, sunt aceeași tehnologie ca și Toyota Prius. Aceeași chimie, aceleași tot. Nu cred că sunt același model de celule neaparat, dar sunt foarte fiabile, și PSA au fost extrem de conservatori cu ele, le protejează la maxim.

La hibrid nu bateria e problema, ci lag-ul enervant între trepte care-l simți la accelerație puternică, plus că trebuie să știi în depășiri să schimbi tu viteza înainte, că altfel ai ce aștepta.

Singurele probleme ce au apărut, dar foarte rare, au fost la trenul de rulare electric, ceva senzor sau în cazuri mai rele cutiuța aia de viteză din spate. Mai e și problema cu service-ul, personal am luat că fiind aproape de graniță, pot merge și la unguri în caz că apare ceva complicat.

Personal nu regret decizia, mie chiar îmi place și sper s-o țin cât de mult.
    Din ce am inteles ,motorul de 163cp dar nu hybrid nu are lag deloc ,este adevarat sau nu?

Ionut159's Avatar
    Motorizarea de 2 litri pe 508, diesel clasic 140/163/180 cai, are cutie automata, nu robotizata, deci nu are acel "lag" la schimbarile de trepte.

careeste's Avatar
    "Lag-ul" vine de la cutie, nu de la motor

manu144x's Avatar
    Corect, lag-ul vine de la cutia robotizată, care funcționează exact ca una manuală. Trebuie apăsat ambreiajul, schimbată viteza în cutie, și cuplat înapoi. Chiar dacă îl face un robot tot procesul ăsta, tot durează.
    Pe când la o automată hidramată principiul e altul, pur și simplu se cuplează instant și ai alt raport de trepte.

Hibridul are cutie robotizată și 2.0 HDI 163cp standard dar automat are cutie hidramată.

UtilizatorX's Avatar
    Salut baieti. Cine cunoaste persoana care cumpara de pe carsontheweb? Va rog un semn sau un PM

Page 43 of 43 FirstFirst ... 333940414243

Bookmarks