Results 1 to 7 of 7

Thread: Cutie de viteze

Vizitator

Cutie de viteze

Pana acum am folosit doar cutia de viteze automata (si manuala). Habar nu am despre cele Robotizate / Pilotate. De aceea va rog sa imi spuneti:

1. Robotizata = Pilotata? Este exact acelasi lucru sau sunt totusi mici diferente?
    2. Se poate spune care este mai buna, cea Automata sau cea Robotizata/Pilotata? Sau, ca de obicei, sunt avantaje si dezavantaje.

Multumesc pentru lamuriri.

Vizitator
    Merci de lamuriri. Acum m-am dumirit si eu

Vizitator
    Salutare,
    Stiti daca pot sa montez pe masina mea o cutie dezmembrata de pe masina cu volan pe dreapta?
    407 2.0 HDI AT4 (cutie automata )
    Operatia se va face intr-un service, insa vreau sa stiu daca are rost sa ma uit si la anunturile de dezmembrari masini cu volan pe dreapta!
    Multumesc

Cristi_M.'s Avatar
    Salut, reinvii acest topic: repet intrebarea colegului - o cutie de viteze demontata de pe o masina de GB cu volan pe dreapta se potriveste pe o masina "normala" , cu volan pe stanga??? Sunt diferente la planetare (cea scurta din stanga vine in dreapta ) sau la prinderile timoneriei schimbatorului??? Masina de GB am verificat-o dupa VIN in ServiceBox, codurile si prinderile sunt la fel, acceasi motorizare - 2.2 16v, benzina 6 trepte, cutie manuala ML6 CJ, raport punte 14X69. Sau daca stiti pe cineva in Bucuresti sa repare cutii de Peugeot 407 manuale??? Multumesc!
    Nu uitam! Nu iertam! Ne vom razbuna in viata asta sau in urmatoarele! Noi suntem Europa!

Cristi_M.'s Avatar
    Raspund tot eu - DA, se potriveste, trebuie sa corespunda toate codurile din ServiceBox. Si in Bucuresti nu prea repara nimeni cutii de viteze pentru Peugeot 407! De curiozitate o cutie noua, de pe ServiceBox, care are preturi apropiate de reprezentanta, este aproximativ 26 000 de lei!!!!!!!! Da, adica 5000 si ceva de euroi! Asta da tupeu, sa ceri atatia bani pentru o cutie la o masina care nu se mai fabrica de 9 ani!!!
    Nu uitam! Nu iertam! Ne vom razbuna in viata asta sau in urmatoarele! Noi suntem Europa!

norishor's Avatar
    Trebuie verificata pozitionarea electromotorului. La C4 2.0i 177cp de anglia, electromotorul venea pe fata, iar la masina normala pe spate, acest "detaliu" facand-o inutilizabila fara inlocuirea carcasei.

Planetarele ar trebui sa fie ok.
    Diagnoza PSA Tester ORIGINAL ->o722.222.577<- Reparatii chei telecomanda PSA

Bookmarks