Results 1 to 13 of 13

Thread: Peugeot 307 SW vs. masini germane (SH)

Vizitator

Exclamation Peugeot 307 SW vs. masini germane (SH)

Salutare tuturor!

Sunt nou pe forum si m-am inregistrat ca sa ma lamuriti in cateva lucruri. Sunt inaintea cumpararii unei masini SH, cu un buget de maxim-maxim 3200 euro cu tot cu timbrul de mediu.

M-am orientat cel mai mult spre Peugeot 307 SW pentru ca imi place designul, panorama si am auzit/citit ca motoarele diesel pentru acest model sunt bune la performante, iar dotarile sunt peste un G IV sau Bora.

Intrebarile sunt urmatoarele:
    1. Cum se compara Peugeot 307 SW (2002-2005) vs. masinile germane, Golf IV, Bora, Passat (pana in 2002), BMW 320D la capitolul fiabilitate, costul reparatiilor, reviziilor, componentelor, si a performantelor motorului?
    2. Unde gasesc un service in Tg. Mures si in Cluj care se pricepe la acest model? Unde se poate face la cumpararea masinii un "test"? Va rog si adresa exacta daca aveti. Cam cat costa un "test"?
    3. Ce ma trebuie stiut despre acest model? La ce sa fiu atent la cumparare si la folosinta? Pe care motor sa aleg (daca am mai multe variante, ca pe piata SH nu sunt multe variatii din acest model).

Astept raspunsurile voastra si va multumesc!

Express's Avatar
    La 3.200 de euro sa nu te astepti la un 307 ingrijit si cu km putini..sigur o sa aiba ceva probleme..si daca ai bugetul asta maxim pentru masina, ti-as zice sa scazi din el 500e numai pentru reparatii. Adica ajungi la 2700e si ma indoiesc ca o sa gasesti o masina buna la banii astia. Masinile SH sunt loterie, oricat de bine ar fi verificata, nu stii la cine a fost inainte, cum a fost condusa, daca piesele au fost schimbate la timp. In principiu motorul de 2.0hdi 136 este ok. Nu cunosc piata de SW.
    Costul reparatiilor este asemanator, nu e diferenta mare, depinde ce iti pica. Fiabilitate fii sigut ca vei gasi mult mai multa la VW (dupa vorbele poporului) insa depinde de la masina la masina..repet conteaza cum a fost ingrijita.

Baby Lion Albrecht's Avatar
    Din intrebarea 3 deduc ca ti-a murit sclavul asa ca incerc sa te ajut, macar partial.
    1. Important este cat sunt de tavalite, globalizarea le-a facut pe toate asemanatoare ca prestatie (vorbind de aceeasi clasa). Cred ca avantajul lui Peugeot 307 este subevaluarea pe piata sh fata de VW care ...dimpotriva. De BMW nu stiu, nu zic! Piesele de schimb au preturi aproape egale si aici te poti convinge singur cautand la magazinele online aceeasi piesa de la acelasi producator pentru fiecare dintre candidate, compari si gata cu dilema. Performantele motoarelor le iei tu, frumos, din tabele dar la un motor din 2002 este foarte posibil sa fie doar o poveste frumoasa in 2014 daca nu a fost cumva tinut in magazie 12 ani.
    2. Nu cred ca e cazul de un service super-specializat in marca pentru ca sunt folosite solutii tehnice arhicunoscute pe care le gasesti la majoritatea masinilor. La partea electrica nici proiectantii masinii nu se pricep (glumesc) Aici vezi si tu pe forum cine detine o diagnoza sau daca ti-e la indemana Clujul il gasesti acolo pe ,,Tatal lor" Citeste posturile lui Turbojak
    3. Trebuie sa gasesti alt sclav sau sa iei forumul la citit. Eu iti recomand diesel, dar ma risc fiindca nu stiu la ce si cat o vei folosi. Bafta!

Vizitator

Express's Avatar
    Nu te increde ca e neaparat euro4 masina, verifica inainte de cumparare! 1.6 hdi euro4 e doar cel ce are filtru de particule(fap), cel simplu(cum am eu) 1.6hdi 110 nu are fap si este euro3. La euro3 taxa e enorma, 1300 1400 euro !

Dozer's Avatar
    @Albrecht: +1
    In comparatia Peugeot 307 vs ..... mai puteau fi adaugate BMW 520, E-klasse, Audi A4, Audi A6.... sigur gasesti una in banii aia. Este clar etalonul masinilor germane este inca la putere... si nimc altceva nu mai conteaza. Nu conteaza km, cat si cum au fost intretinute, nu conteaza problemele pe care le au... o masina germana, ramane o masina germana. Sugerez achizitionarea din prima a unei masini germane... altfel prima data cand ajungi cu masina in service pentru o problema... chiar daca service-ul este plin de masini germane la reparat, toti iti vor spune ca ai facut o alegere proasta sa-ti cumperi Peugeot.

Nu stiu ce inseamna "bune la performante"... putere? consum? acceleratii? Un lucru este bine stiut.... masina trebuie sa fie performanta(indiferent ce o insemna aia).

Baby Lion skimmere's Avatar
    Bine,vorbiți băieți...eu detin un 307sw, l-am tăvălit și pe cāmp și prin gropi...intradevar e o masina bună,fuge de o ia naiba,dar a fost de la primul proprietar.Din ce am citit pe net mie mi sau părut mai ok cele fără Fap...dar e doar părerea mea.Legat din cele 3 linkuri al 3 e cel mai ok din foto,primele 2 mie mi se par masluite,ex:prima la km,poate ceva de schimbat pe viitor,iar la a doua se poate observa portpagajul și bara sunt un pic diverse la culoare și scrisul 307sw....
    peugeot 307sw 2.0HDI 90ps 10.2002

Baby Lion bulatvasile's Avatar
    Referitor la prima intrebare. Am avut inaite de 307, Golf 4. Si pot sa spun ca, am ramas foarte dezamagit, mi-a mincat sufletul. Poate ca asa am nimerit-o. Oricum, eu mi-am schimbat parerea despre masinile Germane, ma refer la acelea de volum, ca acele premium sint altceva. Eu recomant 307 diesel.
    Peugeot 307 1.4HDI 68cp 2003 Ex: VW Golf 1.4 16v 1999

Vizitator
    express pgt meu nu are fap si este euro 4 1.6 hdi 110cp

Express's Avatar
    Ma mir. Scrie in carte?

Vizitator
    "Din cele 4 coduri motor existente pe 1.6 HDI, ZXC / HZC / HYB / HYC, doar HYB e euro 3:
    - HXC - 1.6 HDI 90CP - Euro 4
    - HZC - 1.6 HDI 110CP FAP - Euro 4
    - HYB - 1.6 HDI 110CP - Euro 3
    - HYC - 1.6 HDI 110CP - Euro 4"

Vizitator
    Ce ziceti de aceste 2 masini:

http://www.autovit.ro/peugeot-307-C34552426.html

http://olx.ro/oferta/vand-peugeot-30...dcada;promoted
    Acesta are 2 probleme. Oare cat de serioase ar fi, cu ce cost s-ar putea remedia problemele?

Merita careva cumparat?

Vizitator
    Germane!

Bookmarks