Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 34 of 34

Thread: ABS defect sau altceva??!!

Baby Lion
    Si eu vroiam sa îți scriu sa verifici membrana de la servofrana.
    Eu aveam următoarele simptome: frânare slaba, pedala moale si am mers așa pana am ajuns sa apas de 2 ori pedala ca sa pot frana. Practic ținea la a2a pedala.
    Am schimbat lichidul, aerisit, verificat etrieri si tot tacamul.
    Nu am rezolvat pana nu am schimbat servofrana.

cezar1's Avatar
    O sa vad cand exista posibilitatea sa schimb si servofrana.
    Pana acum am schimbat discuri,placate,lichid de frana,pompa frana,bolturile de ghidaj pe spate si un etrier care-mi facea mie impresia ca blocheaza,dar dupa ce am schimbat pompa si am vazut diferenta(in sensul ca pedala nu mai este moale/bleaga si franarea este mai buna)inclin sa cred ca era totusi din garniturile pompei si posibil sa fi franat ambele roti fata.
    Azi cand n-am mai avut zapada sau gheata pe drumuri,a inceput iar sa se vada pe discuri ca franeaza spatele,dar inca nu este o franare multumitoare.
    PUG 307 2.0 HDI 110 CP & PUG 406 2.0 HDI 110 CP

Vizitator
    Quote Originally Posted by cezar1 View Post
    Salut!
    De ceva vreme am probleme cu franele.Mai précis este vorba despre faptul ca atunci cand utilizez frana mai des(adica cand merg prin oras cativa km)mi se blocheaza roata dreapta fata.Pe autostrada(neutilizand frana prea des)nu am probleme.Dupa ce incepe sa faca asa pedala de frana devine tot mai tare si tine foarte sus.Daca masina stationeaza juma de ora,1 ora roata se deblocheaza si pedala revine la normal.Am sesizat acest aspect acum vreo luna cand inca era cald afara dupa ce am condus 2-3 km in oras si povestinudu-i mecanicului patania mi-a spus ca pot fi 2 motive:lichid frana vechi si eventual cu ceva apa in el sau ABS-ul.
    Am schimbat lichidul de frana dar tot asa face.Acum eu ma gandesc ca poate este etrierul de vina si nu ABS-ul.Mentionez ca ABS_ul nu intra in functiune anormal.
    Daca ar fi ABS-ul de ce face numai pe o roata si tot timpul aceeasi?
    Erori in bord de ABS nu am(nici nu stiu daca la modelul meu din 2000 are optiunea asta).
    Cezare, pe unde sa te gasesc bre? Culmea, am si eu problema asta, si tot roata dreapta fata, si tot doar cand se incinge doar ca a mea este Peugeot Boxer, duba si a inceput sa-mi faca aceeasi figura inca din 2013, masina fiind din 2008. E adevarat ca ies mai rar cu ea, cam saptamanal o data ca medie. Deci cum spuneam, incepuse tot asa sa mi se blocheze usor e adevarat, dreapta fata dupa nici juma de ora de la plecare. Nu am dat importanta ca se mai incingea la curse mai scurte asa prin Bucuresti de 20-30 km. Doar ca intr-o zi, am avut cursa la Constanta. Plecat dimineata pe la vreo 5 jum, racoare, pe A2, suta si ceva la ora, fara curbe, fara franari, la 8 fara ceva eram in Constanta. Roata dreapta cam frigea, nu tineai mana pe ea. Am stat vreo ora acolo , am descarcat mobila, am plecat inapoi la Bucuresti iar a doua zi... cand am iesit cu ea... dupa 60 la ora, la franare... ce sa vezi? Imi tremura volanul in mana cand aveam piciorul pe frana. Se ovalizase discul de frana de la caldura! Magarie, masini straine sa faca asa ceva? Bine, ca nu e Peugeot 100% duba mea Boxer ci este un hibrid facut de italienii de la FIAT, cel putin asta este caroseria lor la toate. Acum, sa-i acuz pe aia, pe astia? Am schimbat discurile fata, placutele normal, parca nu mai face chiar cum facea dar... cam tot face si tot aceeasi roata! Sa nu mori de oftica?(am schimbat anul urmator si lichidul de frana) M-am gandit si eu sa schimb furtunul la roata aia dreapta ca cica o fi pe dinauntru exfoliat si nu da drumul cum trebuie inapoi lichidului de frana. Exista oare aceasta posibilitate? Tot asa, un alt mecanic spune ca s-ar putea sa fie cum spuneai si tu, chiar si din pompa ABS , dracu mai stie? Uite ieri fiind mai cald, m-am dus la vreo 30 de km si desi era goala masina, am mers pe centura, sambata destul de liber tot asa mi se parea putin ca tine... aveam impresia ca e incarcata masina, asa pleca de pe loc. Si asa mi-a facut pana acasa. Azi am iesit iar si... parca mergea mai bine. Are toane. Atatia mari mecanici la service Peugeot si nu isi dau seama? Nu au testere pe calculator sau...? Si la mine s-au uitat alti mecanici la etrier dar fiind dimineata la rece si service-ul la doar 1 km jumate... nu apucase sa se incinga si sa blocheze si... imi arata ala ca etrierul merge f usor cu mana. I-am explicat ca daca plec si franez de mai multe ori incepe sa tina iar roata aia. Se uita ala la mine de parca eram nebun! Ma oftic, nu mai stiu unde sa ma duc cu masina asta! Am 49.000 Km in aproape 10 ani si imi face figurile astea din 2013, deci de 4 ani! Loganul imi merge brici si e din 2007 iar asta... imi pare rau ca nu am luat FORD(apropos si duba mea, desi e Boxer are motor tot de Ford)

Vizitator
    Buna prieteni,
    Eu am un Peugeot 2008 benzina 1.6 an 2013,53000km in bord.
    Duminica trecuta dupa ce am mers destul de putin prin Bucuresti am lasat-o vreo 2 ore intr-o parcare.
    Cand am revenit si am plecat de pe loc facand 2..3 manevre sa o scot dintre 2 masini am constat ca frana brusc sa inmuiat si pedala se duce usor si sigur pina jos in podea fara ca masina sa se opreasca.
    Am ajuns cu chiu cu vai acasa si am mers la un service .
    Am cerut sa mi se schimbe placutele pe spate (stiam ca necesita schimbate) crezand ca acolo este problema.
    Nu ,nu este acolo .
    Acum daca doar atingi pedala te baga in parbriz dupa cate continua sa coboare pedala ?mai greu dar tot coboara pina jos.OARE CE SA FIE????SERVO SA CHIAR POMPA DE FRANA??.
    AM SCOS SI FURTUNELUL DE VACUM DIN SERVO ATUNCI PEDALA STA TARE DAR E CLAR SERVO NU FUNCTIONEAZA.
    MULTUMESC .OAREEEEEE CE SA FIE

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Bookmarks