Results 1 to 13 of 13

Thread: USB pentru masina

Baby Lion

USB pentru masina

Salut. Am vazut ca unele modele de 207 au si intrare pentru usb. As putea sa pun si eu la masina usb sau bluetooth? As dori niste informatii legate de modul in care se monteaza, unde pot gasi si eventual preturi..

Baby Lion Klausi's Avatar
    Daca vrei sa pastrezi unitatea CD originala a masinii ai urmatoarele posibilitati:
    - un kit Xcarlink care emuleaza o magazie de CD-uri dar are intrare USB si AUX-in
    - un kit Parrot model mai rasarit care are bluetooth si intrare USB
    - modulul original al masinii pe care-l poti gasi la dezmembrari care iti va asigura conectivitate bluetooth, nu stiu daca are si USB. Pentru aceasta varianta si pentru X-carlink va trebui sa pui si o interfata pe masina pentru a configura unitatea CD sa stie de unitate, respectiv de modul.
    Despre preturi - google!

Baby Lion
    multumesc acum stiu ce sa caut

Baby Lion
    Am gasit urmatorul kit http://www.craiovaforum.ro/electroni...h-1478547.html Cum aflu daca se potriveste la masina mea si cum il montez? Eu vreau sa pun usb si sa ascult muzica direct..(nu imi place sa fac mereu CD) :d

Baby Lion
    M-a interesat si pe mine cindva ideea de a reda continut media de pe alt mediu decit CD, sunt citeva modele care pot prelua de pe USB piesele , sunt modele care pot sa preia comenzile de pe volan si afiseza pe displayul stock al masinii informatii despre piese ,costa in jur de 70 USD pe e-bay. Eu mi-am activat intrarea de AUX pe radio-CD ul masinii si am scos o mufa pentru jack de 3,5 mm in coltul cutiei de sub aparat si cuplez la ea un i-pod, fata de scula de pe e-bay am dezavantajul de a nu avea informatii despre piese pe display si nu pot derula piesele de pe comenzile de linga volan, dar avind amplasarea unde ti-am spus o fac de pe i-pod si nu ma deranjeaza, e comod. Ca si semnal de preamplificare i-podul e ok ,daca dai mai tare de pe volumul lui nu distorsioneaza si poti schimba sursa de la comanda de linga volan fara sa urle cind trece pe radio sau cd.

bounty's Avatar
    Quote Originally Posted by alin_pg View Post
    sunt modele care pot sa preia comenzile de pe volan si afiseza pe displayul stock al masinii informatii despre piese ,costa in jur de 70 USD pe e-bay.
    Se poate un exemplu exact ?
    ~ Pasionat de maşini, piese şi modificări. ~

Baby Lion
    da ,intre timp am vazut ca exista si in tara, mai scump dar ai ca reper produsul aici: http://www.xcarlink.ro/6-produse

Vizitator

usb mp3

eu am cumparat un yatour de pe ebay (~245 lei)

http://www.ebay.com/itm/Peugeot-207-...item3cca22116f

bineinteles ca am avut probleme cu montarea (foarte usoara dpdv fizic). cei de la reperezentanta Peugeot Cluj bineinteles ca au spus ca nu pot face interfata sa functioneze (dupa vreo 4 ore) pentru ca lipseste ceva din computerul de bord (tarif 60 lei).
    Am reusit sa activez cd-changer-ul + aux2 folosind un obd2 de la bosch si cu softul esi tronic (~5 minute).

Succes!

Emanuel's Avatar
    hei, eu mi-am montat la Eurial un USB Box. E special facut pentru Peugeot si Citroen.
    Nu sunt 100% incantat de el. A costat cam 800 de lei cu tot cu instalarea lui.
    Are iesire USB asa ca bag stickuri cu muzica. Am cuplat chiar si un card-reader la un moment dat
    Mai are si o iesire pentru ipod/iphone 4. Pt iphone 5 deja imi trebuie un alt adaptor care mai costa 150 de lei.
    si mai are o iesire Jack. Pe asta nu cred ca am testat-o ca nu mai stiu unde am pus cablul )
    Zic ca nu sunt foarte incantat pentru ca de fapt afisajul pe calculatorul de bord e foarte minimalist.
    Daca vrei mai multe detalii iti spun cu placere, iar daca ai drum prin Bucuresti...poti sa il si testezi la mine in masina.
    de vanzare. 207, 1,6, cutie automata, benzina... 2 usi :)

Vizitator Cosmin1012's Avatar
    salutare tuturor. 207 facelift are intrare usb deasupra scrumierei. stie cineva ce implica montarea ei si ce piese sunt necesare? eu am cautat in servicebox reperul dar nu l-am gasit. multumesc.

aceasta este mufa usb legata la unitatea audio standard

Click image for larger version. 

Name:	207 usb.jpg 
Views:	50 
Size:	30.0 KB 
ID:	87457
    Proud owner of Peugeot 207 GT HDI

Baby Lion
    Nu am vazut pina acum dar probabil e legata pe date la AUX si pe partea de 5V are un stabilizator astfel incit sa poti folosi un device gen iPOD

Banned
    De curand mi-am montat o cotiera care are si mufa USB in interior acolo, cum trebuie sa procedez ca sa trag cablu de al CD OEM la acea mufa, ma poate ajuta cineva cu asta , sau sa imi recomande un atelier, stiu ca dupa montaj trebuie sa activez din soft.

bogdy91's Avatar
    Salut.
    Am achizionat un C Nomad V1 WIP Bluetooth impreuna cu cablurile de rigoare,priza USB si Jack si panoul frontal.
    In afara de cablul USB ce este separat am cablul cu 3 fire pentru intrare AUX plus 3 fire ce intra in mufa jack,dar si alte fire de care nu sunt sigur cum trebuiesc legate.
    Am 2 fire impreuna cu pini la capete,alte 2 fire impreuna si un fir verde si unul roz.
    Instalatia fiind luata pe internet de la dezmembrari nu am multe detalii legate de instalare.
    Din ce am gasit pe net ar fi cam asa:
    Un plus
    Un minus
    2 fire microfon
    2 fire multiplex
    Tutorialul fiind in franceza nu am inteles prea multe,dar nici nu erau explicatii complexe.
    A mai instalat cine asa ceva?
    Stiti pe cineva care se ocupa de asa ceva?
    Sau o schema?
    Multumesc anticipat.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG3342A.jpg  

Bookmarks