Page 1 of 9 12345 ... LastLast
Results 1 to 15 of 131

Thread: Peugeot 2008 1.6 Hdi 92 CP vs Ford Focus Wagon Titanium 1.0 Ecoboost 125 CP

ste_vlad's Avatar

Peugeot 2008 1.6 Hdi 92 CP vs Ford Focus Wagon Titanium 1.0 Ecoboost 125 CP

Salutare tuturor, a venit momentul sa inlocuiesc batranul leut 307 asa ca acum bat forumurile si reprezentantele in lung si in lat dupa pareri. Dupa mai multe deliberari inclusiv cu jumatatea feminina a familiei am restrans lista la aceste doua optiuni: Peugeot 2008 sau Ford Focus Wagon. Stiu ca sunt clase total diferite dar fiecare ar oferi ceva in plus fata de 307 cu compromisurile aferente. Mai jos analiza pe fapte:

1. Ford Focus 1.0 125 CP Ecoboost Titanium ~18000 Eur
    Plusuri:
    - motor pe benzina f interesant, stiu ca urmeaza armata de comentatori cu clasicele "e prea mic motorul, o sa explodeze, nu o sa reziste 25 ani etc" dar mi-am facut temele si nu ma preocupa aspectul asta, oricum o sa iau si garantia extinsa de 5 ani, dieselul nu prea ma avantajeaza financiar, fac destul de putini km si in orasul Buzau unde distantele sunt in general mici in sezonul rece rar as reusi sa aduc motorul la temperatura de functionare, asta bazat pe experienta curenta. Motorasul de 1.0 se pare ca atinge 80 grade in aprox 2 min
    - teapana de dotari, in banii astia inclusiv scaune incalzite, parbriz incalzit, keyless entry etc etc etc
    - obligatoria mentiune a legendarei tinute de drum de pe Focus, suspensie independenta spate, torque vectoring samd
    - portbagaj maricel (fara a fi insa excelent pentru clasa) 420 l
    Minusuri:
    - spatiul interior mi se pare mai mic ca la 307/2008, parca se sta mai inghesuit in fata, eu am 1.87 si nu sunt chiar entusiast, pe de alta parte la drive test n-am stat chiar sa reglez la maximum scaunul, parbrizul parca mai apropiat si mic, 307 m-a obisnuit cu suprafata vitrata mare, ceea ce ma face sa ma simt ca un tanchist uitandu-se prin turela cam in orice alta masina, (pe de alta parte ca sa deviez OT putin, noul 308 are parbriz in acelasi stil, mult mai mic)
    - f multa tehnologie avansata, ma tem ca mersul la service cu ea ar reprezenta o emotie constanta chiar si numai pt revizii avand in vedere calitatea de multe ori indoielnica a pregatirii meseriasilor de la noi
    - ambianta interioara si finisaje mai slabe ca la Peugeot, asta ar fi impresia subiectiva

2. Peugeot 2008 Active 1.6 E-HDI 92 CP + Grip Control + clima - probabil tot in jur de 18000Eur
    Plusuri:
    - evident, e Peugeot , ambianta interioara foarte placuta, am avut acelasi sentiment pe care l-am avut la primul contact cu 307, m-a apucat nostalgia
    - garda la sol ceva mai mare + ceva briz briz de offroad gen Grip Control, fara prea mari pretentii dar zic eu binevenite pentru situatia din Ro
    - motorasul de 92 CP pe o masina cu vreo 200 Kg mai usoara ca 307 ma astept sa se miste f natural
    - spatiul interior pare sa fie la fel sau chiar mai bun cu cel din 307, cu scaunul reglat ca pt mine (repet, 1,87) incapeam in spate fara stres
    - vizibilitate foarte buna datorita pozitiei inalte la volan
    Minusuri:
    - portbagajul cam mic, 350 l, practic la fel ca la 307, dar experienta mi-a demonstrat ca pot trai cu asa ceva, pe de alta parte are un sistem de rabatare a banchetei mai competent, din care rezulta o suprafata dreapta de incarcare plus ca nu mai e nevoie sa ridici sezutul
    - mai putine dotari deosebite, parbrizul incalzit de la Focus mi se pare o mare inventie avand in vedere cat am dat la racleta la viata mea
    - lipsa unei motorizari turbo benzina, se pare ca vor aparea din vara dar nu pot sa mai astept atat

O sa mentionez pentru conversatia ulterioara ca o masina Second Hand este 100% exclusa din ecuatie.

In rest am vizitat si documentat VW, Skoda, Renault, Nissan, Hyundai, Toyota ca sa reduc lista la aceste doua variante. Altele gen Honda, Mazda, Citroen, Kia nu au reprezentante la Buzau si mi-a fost lene sa ma car la Bucuresti sa le vad si oricum nu prea am vazut nimic interesant si in bugetul meu.

CGDBZ's Avatar
    Daca ar fi sa dau 18.000E pe o masina as lua cu siguranta 3008 dar eu nu sunt "pretentios" la motorizare si nici la dotari, sa aive strictul necesar(un 3008 standar il are).
    Strict dintre cele doua spuse de tine as lua 2008 pentru ca este genul de masina care imi place.
    De noul 308 ce zici ?
    Peugeot 307 2.0 HDI 90 cp 2004

ste_vlad's Avatar
    3008 a fost prima mea alegere dar m-am desumflat din cauza pretului, in nivelul mediu de echipare e pe undeva in jur de 22k Eur, chiar si cu negociat la sange nu cred sa iasa sub 21k. Aproape de 18000 ar fi nivelul de baza cu 1.6 vti 120 CP, motorul nu mi se pare o idee buna pe caroseria aia, si voiam o masina ceva mai dotata, 307 a fost entry level, as vrea sa simt un salt de confort.

Noul 308 nu prea m-a impresionat, ce-i drept in showroom am vazut doar una cheala, cu oglinzi si manere negre, fara ecranul ala mare cu touch. Plus ca pare mai inghesuita decat 307/2008. M-ar fi interesat 308 SW dar nu cred sa ajunga in RO mai devreme de vara. BTW 308 a castigat Car of the Year - http://www.topgear.com/uk/car-news/P...ear-2014-03-03.

ste_vlad's Avatar
    O sa adaug si niste poze pt referinta

Exterior in culorile care ma intereseaza:
    Click image for larger version. 

Name:	P1000191.jpg 
Views:	96 
Size:	87.2 KB 
ID:	85002Click image for larger version. 

Name:	peugeot-2008-essais-feline208-1-078_960.jpg 
Views:	97 
Size:	59.4 KB 
ID:	85003

Interior:
    Click image for larger version. 

Name:	0268754-Ford-Focus-Wagon-1.6-TI-VCT-125-bhp-Titanium-2011.jpg 
Views:	92 
Size:	55.2 KB 
ID:	85004Click image for larger version. 

Name:	Test-Peugeot-2008-interior-21-520x344.jpg 
Views:	95 
Size:	53.9 KB 
ID:	85005

Baby Lion bulatvasile's Avatar
    Eu as alege 2008. Este un model nou ce face parte dintr-un segment nou ce are o crestere mare la capitolul popularitate, asta poate duce la pret bun la revinzarea masinii; Masina este atragatoare, si are o garda la sol de min 16cm; un interior mai aerisit si destul de ergonomic. Daca ai o familie mica si o folosesti mai mult prin oras e o masina perfecta. Daca tot cauti benzinar pentru oraj poti sa te uiti si la 2008 allure 1.6 vti 120cp plus vopsea metalizata, incalzire in scaune, si grip control te incadrezi in 18000, la consum nu cred ca va depasi 1 ecobust de pe Focus, 2008 este cu mult mai usor decit Focus.
    Mult succes la alegere!

()
    Peugeot 307 1.4HDI 68cp 2003 Ex: VW Golf 1.4 16v 1999

Baby Lion
    In principiu, un 2008 Active 1.6 e-hdi 92cp cu 4 optiuni (clima, geamuri electrice spate + navigatie + Faruri cu aprindere automata / Stergatoare parbriz automate / Oglinda interioara electrocromata) ajunge la 18.266 cu TVA, care poate ajunge dupa negocieri la 18.000 (important sa vorbesti sa-ti ofere covorase ).
    Din pacate Peugeot nu o sa mai scoata 208 SW, astfel ti-as fi recomandat sa fi asteptat dupa acesta.
    Cine salveaza o viata, salveaza o lume ! ~ Peugeot 307 2.0hdi / Audi A6 2.0tdi

Doc's Avatar
    Daca ar fi sa te iei strict dupa motorizare, as merge pe o benzina. Din pacate, motoarele 1.6thp nu sunt chiar OK la Peugeot si vad ca nu se afla pe acest model. Ai putea incerca un 1.6vti 120CP care nu ar trebui sa puna mari probleme la fiabilitate, insa nu vine cu cutie robotizata si ar fi un must have pentru oras. Greutatea din specificatii este undeva la 1050 kg pe motorul de 1.6 VTI ceea ce duce la reprize destul de bune si pe un aspirat. Ar trebui sa faci un test cu aceasta varianta si sa vezi daca iti place.
    Chiptuning Peugeot si anulare FAP | Pot face si diagnoza, GRATIS. Detalii la 0751.194.100.
    www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro
    '11 Mitsubishi Lancer Evolution X 2.0 mivec 300CP+ | '07 BMW X3 3.0sd 286CP+ | ex: '04 Peugeot 307

ste_vlad's Avatar
    Multumesc tuturor pentru pareri, legat de motorul vti de 120CP n-am citit lucruri prea bune, intr-adevar fiabilitatea nu ar trebui sa fie o problema dar performanta se pare ca e:

http://www.whatcar.com/car-reviews/p.../summary/67101
    http://www.autoexpress.co.uk/peugeot...ot-2008-16-vti
    http://www.automobile-magazine.fr/es...hdi_115_allure

Motorul e caracterizat ca mediocru in cel mai bun caz ma tem ca ar fi frustrant mersul zi de zi cu el, mai ales dupa ce m-am obisnuit cu hdi.

Din fisa tehnica pt vti: cuplu maxim 160/4250 rpm, putere maxima 120/6000 rpm
    Comparativ ecoboost de la Ford serveste 170 Nm incepand de la 1400 ture + overboost pana la 200 Nm, stiu ca e tehnologie noua dar pana la urma asta e clar viitorul ca ne place sau nu.

In momentul de fata ratiunea ma impinge catre Focus ca fiind alternativa mai practica, putand acomoda mai corect 4 oameni + bagaje, dar inima ma trage catre 2008...

O sa mai intreb la Peugeot poate totusi reusesc sa scoata un 3008 sub 20k Eur, pana la urma as accepta si nivelul Access dar cu Hdi, asta ar fi calea de mijloc

Dozer's Avatar
    Vezi ca pentru Focus trebuie sa apara facelift-ul si daca te orientezi catre Ford cred ca ar fi mai indicat sa iei facelift-ul.
    In schimb, data estimata este undeva prin Iulie si ai spus ca nu vrei sa astepti... In schimb poate ar trebui sa iei in considerare acest lucru, pentru ca vei cumpara o masina noua, care in doar 2-3 luni va fi "modelul anterior". In plus, ca intotdeauna, un facelift mai "trateaza" o parte din hibele modelului(chiar daca uneori aduce altele noi).

GGG's Avatar
    Din primul post eu am ajuns la concluzia ca tragi spre 2008. E vorba de cum ai descris ambele masini... si gandeste-te si care o sa te faca sa zambesti mai tare cand urci in ea dupa 2-3 ani

Eu merg pe 2008. Imi place mai mult si interiorul si exteriorul. Mergi constant 4-5 persoane + bagaje ? Daca mai poti face un efort si sa mai astepti putin poate te lipesti de un 3008. Du-te peste dealeri cu "tupeu maxim" si garantat o sa pleci cu cheia in mana.

ste_vlad's Avatar
    E o dilema serioasa . 90% din timp sunt eu, sotia + un copil, cu mentiunea ca sansele sa apara si al doilea copil sunt minime spre 0. Cred ca pana la urma o sa aplic strategia tupeu maxim si o sa vad ce iese, problema e ca dealerul din Buzau e vai mama lui, un soi de ghereta la un parter de bloc si nu pare sa fie capabil sa negocieze foarte mult. Ca termen de comparatie Ford are un mausoleu in afara orasului. Ar merita sa incerc la Eurial in Bucuresti, sunt mai dispusi sa negocieze?

(*&^%$#@!) bobovis's Avatar
    Mai mult ca sigur in Bucuresti vei obtine alt pret.
    Cele mai interesante sunt aici si aici, intrati si nu veti regreta!

Tigaia

CGDBZ's Avatar
    Si eu tesfatuiesc sa mergi la Bucuresti caci nu stiu ce poti obtine in Buzau. Din ce cunosc eu cel ce detine reprezentanta din Buzau detine mai multe marci(Dacia-Renault-Nisan, Fiat-Alfa Romeo, poate si altele) si de aceia nu cred sa obtii vre-o reducere mai importanta. Totusi nu strica sa incerci.
    La 301 te-ai uitat ? Cica e un fel de Logan dar mie imi pare mult mai calitativ si arata si mai bine, cu Logan-ul se aseamana poate la dotari(cam putine, doar strictul necesar).
    Peugeot 307 2.0 HDI 90 cp 2004

Doc's Avatar
    Nu este chiar anemic motorul de 1.6 VTI dar fiind aspirat pe hartie pare capabil motorul de 1.0 sau 1.6hdi 92CP. In realitate, motorul de 1.6vti este mai sprinten decat 1.6hdi cu aproape 1-2s.
    Chiptuning Peugeot si anulare FAP | Pot face si diagnoza, GRATIS. Detalii la 0751.194.100.
    www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro
    '11 Mitsubishi Lancer Evolution X 2.0 mivec 300CP+ | '07 BMW X3 3.0sd 286CP+ | ex: '04 Peugeot 307

maryusdanyel's Avatar
    E clar ca aici pe forum vei gasi majoritatea parerilor pro Peugeot.

Focusul e o clasa mai mare totusi,dar este la sfarsit de generatie.Nu merita atatia bani.
    Eu nu as da 18000 pe o masina care peste 1 an o vei gasi cu 5000 pe autovit, si din cauza asta as opta pt 2008. Este mai "exotica" , o prezenta mai rara pe strazi (si nici una pe autovit )
    206 SW 1.4 Hdi /Ex: Peugeot 307 CC

Page 1 of 9 12345 ... LastLast

Bookmarks