Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 46 to 60 of 72

Thread: Montare pilot automat 407 2.0 HDI din 2006?

Posibil sa fie de vina switch-ul de la anbreiaj?
    Se poate vedea de undeva din program daca functioneaza corect? Sau trebuie masurat,verificat fizic?
    Am gasit un forum dedicat audi unde multi s-au lovit de aceasta problema.dupa inlocuirea switch-ului tempomatul a fuctionat fara probleme.
    Unii spuneau ca se poate verifica la Audi din program functionarea switch-ului,altii nu au gasit aceasta optiune in programul de diagnoza sau nu apareau erori.dar dupa inlocuire cu unul nou tempomatul functiona ok.
    Mi-am gasit de lucru acum.hihi

salex's Avatar
    Problema rezolvata. Se pare ca:
    -pe 407 (cu BSI model vechi) care nu au avut limitator din fabrica, o legatura catre ECU e in scurtcircuit (apar 2 erori care mentioneaza acest lucru in ECU injectie). Pe unde o fi legatura asta nu se spune nicaieri, mister si groaza. Posibil sa fie vorba de comutatorul de sub talpa pedalei, dar nu garantez.
    -DiagBox 7.xx nu scrie corect in BSI tipul de maneta avut (cu LIM si/sau CC versiunea 2.1 sau 2.2)
    -PP2000 scrie si activeaza corect maneta (setarea facuta anterior cu DiagBox aparea ca INVALIDA)
    -DiagBox mentioneaza ca memorarea se face doar dupa: " A switch to dormant mode phase needed in order to configure."
    -PP2000 n-a avut nevoie de faza asta de "adormire"

Vorba aceia "oldies but goldies".

In concluzie am lasat doar optiunea de CC si am lucrat doar cu PP2000.

PS Nu mai stii ce sa crezi: programele astea sunt facute de maimute cu retard mintal sau special ca sa ne provoace dureri de cap...
    Last edited by salex; 18-10-2016 at 07:39 PM.
    Experienta e proportionala cu numarul lucrurilor stricate. Eu am destula experienta...

Vizitator
    Si eu vreau sa montez CC pe pegeot 407 din 2004 .
    Deci trebuie doar sa cumpar maneta si activata cu Lexia ? (limitatorul nu ma intereseaza)
    Conteaza daca maneta este de pe 307 ? Maneta difera la pini ?

Vizitator
    Va salut cu respect pe toti care aveti peugeot si pe toata lumea.am o intrebare la care nu sunt lamurit.La al meu peugeot 407 an 2008 vreau sa montez pilotul am verificat la frana am acele 4 fire am si la pedala de ambreiaj si acele 2 fire.insa mi a spus cel dela care vreau sa cumpar maneta de tempomat ca trebuie sa mai am o cutie sub scaunul soferului care ar avea legatura cu acest cruise control.va multumesc daca ma puteti lamurii

Vizitator
    Eu am peugeot 407 2.0 hdi din 2004 si am cumparat maneta din dezmembrari , si a fost aproape plug&play dar necesita activare din soft.
    Contactorii la ambreiaj si frana sunt deja prezenti.

Vizitator
    Ce inseamna APROAPE PLUG&PLAY.nu sa potrivit la ceva sau a necesitat alte interventii?multumesc

Vizitator
    In afara de acei contactori dela frana si ambreiaj normal si maneta mai trebuie ceva anume montat ?

Vizitator
    Revin cu alta intrebare.unde trebuie sa ma uit dupa modulul pentru pilot sa stiu daca il comand si pe el.multumesc

salex's Avatar
    CC este implementat direct in calc. de injectie si BSI. Nu exista modul separat.
    Iti trebuie doar maneta si activarea functiilor cu interfata de diagnoza.
    Experienta e proportionala cu numarul lucrurilor stricate. Eu am destula experienta...

Vizitator
    Sarumana si o zi buna.acum sunt lamurit

Vizitator
    Va salut din nou.am montat maneta pentru pilot nu am ajuns inca la laptop sa o activeze insa am apasat pe butoane si nu arata nimic in bord o liniuta o ceva nu stiu.sau pana nu se actizeaza din soft nu apare nimic pe ecran.va multumesc si scuzati daca spamez prea mult

salex's Avatar
    Nu arata nimic.

Vizitator
    Intrebare.dupa ce o activez din soft cum probez daca functioneaza?pilotu.multumesc

salex's Avatar

Vizitator
    Salutare baieti.stiti pe cineva din bucuresti care ma poate ajuta sa mi activeze pilotu?un nr de tel ceva.va multumesc frumos.

Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Bookmarks