Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 39 of 39

Thread: ITALIA

alex82's Avatar
    Nici eu nu am fost oprit afara , ba mai mult in Turcia , fiindca sunt roman am scapat de radar ... ii pandeau pe bulgari cred
    Urma o urcare mare si lunga , in linie drepta ... am bagat bicioru`n acceleratie si aveam undeva intre 100 si 130 pe un drum national , ca sa zic asa ... limita era de 90 . Cand ma apropiam de varf cu o viteza sustinuta , am vazut ca iese militianul pe mijlocul drumului ... am zis ca gata , se subtiaza bugetul de concediu . Cand colo , cand m`am apropiat de el , am incetinit oricum , si mi`a facut semn sa merg mai departe ...
    Am pus pe seama faptului ca sunt roman , pt faptul cum se comporta ei p`acolo cu noi... facem comert mult , le bagam bani in buzunare prin turism etc ... ne cam iubesc ei pe noi si vorbeau si frumos , cand mai stateam la cate`un pahar de vorba cu turcaleti . La vama la fel , nici o problema cu viza sau controale .
    La intoarcere era un bulgar cu un junghi de masina , nici nu mai stiu ce masina , in fata mea . Daca nu l`au controlat p`ala in toata masina si apoi l`au tras si pe dreapta sa`l controleze mai amanuntit ...

Dozer's Avatar
    E o idee preconceputa ca se opresc numai(sau mai des) masinile cu numere de RO. Se opresc si masini de PL, CZ.. ca sa nu mai zic de BG. E normal sa iti sara in ochi numerele de RO, pentru ca le stii cum arata si iti sar in ochi imediat in trafic.

Cat despre masinile din gama premium provenite din est, cu geamuri fumurii, etc... este oarecum normal sa fie oprite si controlate. Sar imediat in ochi. In vest nu ai sa vezi pe oricine sa conduca o masina din gama premium pentru ca nu oricine isi permite una.

Cu atat mai mult daca mai circula si cu viteza(vorba aia, avem masina, am iesit la autostrada, trebuie sa-i bag pedala). De ce? Simplu, sunt asa numitele Go-Fast -uri, folosite la traficul de droguri, de aceea orice masina ce ruleaza cu viteza risca sa fie trasa pe dreapta si controlata(daca e scumpa sau daca mai ai si numere de est cu atat mai mult creste "riscul" sa fii oprit).

Desi am trecut de mai multe controale, doar de 2 ori am fost oprit afara. Odata in Austria pe autostrada pentru control vigneta, dar nu se pune pentru ca era control pe autostrada, unde toate masinile mici erau trase in parcare si verificate la vigneta. A doua oara, in DE, in oras(defapt fix la iesire din oras). Era foarte dimineta, m-am intersectat cu ei fix cand ieseau de la sediu. M-au tras pe dreapta, mi-au cerut frumos toate actele, s-au dus frumos la masina si m-au verificat, s-au intors si mi-au explicat de ce m-au oprit(am semnul de tara "L" pe spate, deoarece masina a fost originara din Luxembourg, iar eu nu m-am obosit sa-l dau jos). Le-am explicat ce si cum, si-au cerut scuze pentru inconvenient si am plecat mai departe.

Vizitator DanBogdan's Avatar
    Cand am iesit din elvetia spre italia am intrat la control (granita)
    Intrebat motivul aflarii in elvetia,ce meserie am in Romania,cat castig in Romania..diverse de tara noastra
    Controlul s-a terminat fara probleme.ulterior am aflat si motivul.
    In elvetia am avut probleme cu alternatorul la focus,fiind nevoit sa-l inlocuiesc la un service ford.a fost platit cu cash si bagat la urgente(taxa pentru aducere din germania) .destul de mult a fost
    In rest nu am fost oprit vreodata .
    205 1,9 GTI - Drive safe

(*&^%$#@!) bobovis's Avatar
    Sa revenim la subiect: maine voi incerca traseul prin Serbia - Croatia, plecand dimineata, la prima ora, din Severin. Exista ceva la care sa fiu cu bagare de seama in aceste doua tari?
    Cele mai interesante sunt aici si aici, intrati si nu veti regreta!

Tigaia

ah1n1's Avatar
    Ar fi doar la intrare in serbia portiunea de vreo 90 km care are asfaltul mai denivelat si unde cam sta politia cu radarul.Oricum limita de 80 km/h e greu de depasit avand in vedere traseul plin de curbe.In rest se merge pe autostrada mai mult decat bine!

(*&^%$#@!) bobovis's Avatar
    Biiiiiiig mistake... M-au cantat cucii prin Serbia, unde in 90% din localitatile prin care am trecut era cate un echipaj de militieni. Plus ca 120-ul lor de pe autostrada mi-a intetit durerile de cap.
    La fiecare granita (unde de fiecare data am stat la coada) am fos pus sa deschid portbagajul si fiecare vames s-a uitat curios la ce aveam p'acolo. Poate ca nu mai vazusera portbagaj de 308 deschizandu-se si au dorit sa incerce.

In concluzie ma intorc pe Slovenia-Ungaria. Cine are timp de pierdut poate s-o ia pe la sarbi si croati.
    Cele mai interesante sunt aici si aici, intrati si nu veti regreta!

Tigaia

Baby Lion Bucșă's Avatar
    Vei fi mult mai incantat. Drum bun.
    Masina ta s-a nascut o copie , fa-o sa moara unica !

dlliviu's Avatar
    Eu vreau prin Austria dar sa nu trec prin Elvetia catre Milano . se poate ?
    206 XLine 1.4 benzin - china - 0704 / VCLIC 50 cmc - noire - 0507 ,) / mais x3 0118 le suv

dlliviu's Avatar

De la o partie la alta

Defapt nu vroiam sa ajung la Milano ci la Bormio in munti la ski insa nu ca participant la modiala de coborare ce tocmai se intampla ci doar chibitz . lol
    Deci am ales cat mai multa autostrada pana in IT :
    Z1.
    .RO :Brasov/dn1 -Sibiu -Nadlac /a1 ( fara cei vreo 70 km de DN? Deva spre Lugoj - au mai aparut vreo 20 km din 2017 )
    .HU : M43-M5-M0-M5-M85-M86
    .AT : Szombathely (HU) - Graz /A2 ( unde am poposit in zona dupa 11.45 ore cu pauze de fumat si haleala calda )
    Z2
    .AT : Graz/A2-A10 pana la Spittal an der Dau - iesi pe 100 pana in IT ( via Lienz )
    .IT : E66 spre Bolzano -A22 si de aici 'Toate drumurile duc la Roma '.
    pt Bormio ( daca vreti zapada pe coclauri ) cobori de pe A22 ( 6EU) la San Michele si intri pe judetene SS43 - SS42 - SS39 -SS38 .

Serpentina langa serpentina, ingusteala , drum lunecos (dezapezit onorabil) , localnici nerabdatori si daca mai suferi si de inaltime mai bine continui pe autostrazi pana la Brescia si apoi spre munti cu cozi pe autostrazi in preajma marilor orase si alti 36 EU plus ca pierzi Passo del Tonale - acolo partii mai ceva ca AT ca daca nu aveam rezervare acolo ma opream .
    Am ales aceasta varianta 'sucita' la indicatiile gazdei ca in mod sigur cunoaste locurile mai bine ca mine.

Ps:La dus am avut ambitia sa ma descurc fara GPS si mi-a iesit 99%
    206 XLine 1.4 benzin - china - 0704 / VCLIC 50 cmc - noire - 0507 ,) / mais x3 0118 le suv

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Bookmarks