Peugeot Club
Results 1 to 7 of 7

Thread: se poate monta intercooler pe hdi 90 cp?

alyx's Avatar

se poate monta intercooler pe hdi 90 cp?

Am un 406 2.0 hdi 90 cp si as vrea sa stiu dak ii pot monta un intercooler pt. ai ridica puterea la 110 cp fara cip tuning. A mai reusit cineva asta? Nu stiti cam cat m-ar costa si dak gasesc un intercooler after market?

Eduard's Avatar
    Intercooler sunt sigur ca o sa gasesti (Pana in 10 milioane ma astept...poate 5-6-7).

Problema e ca nu cred ca o sa il poti monta.
    --Una la mana: nu ai spatiul necesar, pt ca presupun ca locul lui este luat la masina ta de alta componenta.
    --Doi: nici prin gand nu imi trece ca vei sari cu 20CP doar prin folosirea intercoolerului
    --Trei: la cat o sa te coste si racordurile (furtunurile de legatura turbo-IC si IC-Filtru aer) cred ca o sa te lasi pagubas. Furtunul turbo-IC este vreo 3.5 mil, celelalt e vreo 1-2 mil.

Sa vedem ce reusesti sa faci. Eu iti tin pumnii. Daca vrei, iti dau nr cuiva care are un IC sh de pe un Hdi 110.
    Bah, chiar imi place Peugeot-ul asta. Vruummm....vruummm :cool:

alyx's Avatar
    Locul unde ar trebui sa fie intercooler-ul e liber(in dreapta radiatorului),se vad jos si gaurile de prindere. Ma gandeam sa caut la desmembrari unul sh cu toate racordurile. Dar sunt sceptic asupra sanselor de reusita pt. k mai mult k sigur k trebuie modificat si soft-ul motorului. voi ce ziceti?

rara's Avatar
    Eu cred ca trebuie sa modifici si softul pentru a prinde cei 20 caluti suplimentari. Dar cred ca daca nu-l modifici masina va merge oricum mai bine dar fara puterea suplimentare pe care o cauti.
    Si din cate am inteles HDI 90 CP are ECU Siemens, iar cele de 110 HP au Bosch care cica e mai destept!

seby's Avatar
    Din moment ce exista 406 cu acelasi motor si intercooler...normal ca se poate monta...cel putin asa e logic...

seby's Avatar
    http://www.peugeotclubromania.ro/for...ht=intercooler
    aici s-a mai discutat despre asa ceva dar pe 307...vezi la posturile 34 si 35 ca sunt ceva si mai iti dai seama despre ce e vorba...succes si sa ne zici si noua daca iti pui...

viperthevenom's Avatar
    Din cate am inteles intercoolerul stoc de la masini in general, adica si la 406 ii slabut, ii mic si nu aduce asa un spor de performanta... poate mai bine de banii aia ii pui chip decat sa te chinui dar daca reusesti sa ne anunti si pe noi cum merge bafta

Bookmarks