Salutare tuturor,

Joi s-au facut doua saptamani de cand mi s-a spart blocul motor, in mers pe la 40km/h, fara sa am ceva sunete sau alte chestii care sa anunte o posibila problema...mai ales legata de motor. Am un 206 Sedan din 2007, la aproape 77.000 km si am patit buba asta, destul de dureroasa. Distributia urma sa o fac in aceasta perioada in urma recomandarilor celor din serviceuri (caci am cerut date si in Otopeni si in Militari) pe la 90.000km. Ma repet acum cand spun ca nu aveam nici un sunet la motor care sa prevesteasca asa ceva. Cand am ajuns la mecanic si mi-a desfacut la motor, am gasit cureaua de distributie intreaga si care arata foarte bine doar ca s-a rupt rola intinzatoare cu tot cu bucata din blocul motor. Nu am descoperit cauza care a dus la asa ceva caci inca nu ma hotarasem ce sa fac cu masina si nu a intrat mai in amanunt sa desfaca motorul sa vedem ce si cum e prin interior - mai plec cu masina de la el doar pe platforma. Ultimile 2 sau 3 revizii (le-am notat eu in caietul de service) nu le-am mai facut in service ci la acest mecanic care lucreaza tot in service Peugeot si tot ce am avut de schimbat am facut de-a lungul timpului. Mai mult decat atat, masina a mai trecut totusi si prin verificari generale in serviceul Peugeot cand am avut-o lovita pe aripa din spate in urma cu un an iar de atunci nu am mai facut mai mult de 10.000 km. M-am apucat si am cautat motoare kfw pe la dezmembrari si am gasit ceva dar voiam sa mai aflu si ceva opinii legat de acesta problema. Poate s-a mai lovit cineva de o problema asemanatoare...?

Cu multumiri,
Ciprian.