Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24

Thread: Apa in habitaclu dreapta spate

Vizitator

Apa in habitaclu dreapta spate

buna,
    a mai gasit cineva apa sub covoras in dreapta spate ?

LVU's Avatar
    Eu la 406 dar nu stiu de unde provine...

Poate proveni de la un geam putin deschis pe ploile astea ce au fost, apa perfida atata asteapta cea mai mica portita sa se strecoare! Vorbind la modul serios mi s-a intamplat de cateva ori sa gasesc pe spate geamurile usor lasate cred ca din cauza pozitiei manivelelor acestora.

saprosanu's Avatar
    Apa se infiltreaza pe la fata de usa, sub ea este o folie care este lipita de usa si sigur sa dezlipit pe undeva.
    Drum bun, oriunde ati conduce!
    Eu NU alimentez din statiile Omv-Petrom,poate asa o sa faci si Tu!

carolt's Avatar
    Salut,

Si eu am patit asa, de mentionat ca masina a fost jumatate urcata pe bordura. Am gasit in spatele scaunului de sofer ...cam multa apa. Mi-a luat ceva pana am scos tot. Un sfat pentru cei carora le este teama ca o sa miroasa in masina: dati cu igienol sau orice spray antimucegai pentru tesaturi. Omoara bacteriile si daca aerisiti bine dupa aceea masina, nu mai miroase a nimic ...in afara de mirosul de curat

paul_ral's Avatar
    Nu cred că este de vină protecția din uși. Apa s-ar scurge prin găurile special practicate prin ușă pe prag. Mai plauzibil este geamul spate lăsat, am pățit și eu să găsesc geamul lăsat și ăsta a fost unul din motivele pentru care mi-am montat geamuri electrice pe spate. Poți verifica și starea chederului. Ca soluție ți recomand să mergi cu mașina la spălătorie, să-i dea bine cu jet de apă, tu să stai năuntru și să observi pe unde se prelinge apa.
    Mazda 3 Skyactive /Peugeot 206 1.4 HDI/Ford Ecosport

Apropo cu sistemul de inchidere al geamurilor spate as vrea sa schimb pozitia manivelelor, se poate, sau au doar o singura pozitie de montaj?
    Last edited by dinoradu; 01-06-2012 at 12:29 AM.

paul_ral's Avatar
    Daca te referi doar la "manivela", da, se poate pune in orice pozitie
    Mazda 3 Skyactive /Peugeot 206 1.4 HDI/Ford Ecosport

Banned
    Si mie imi intra apa in masina, daca o parchez foarte putin inclinat, nu este pusa in boloboc (nivela) ))) Am sa verific cu o coala A4 inchid usa peste ea si daca iese usor este clar ca trebuie marginea din fier pe care stau chederele infipte, ciocanita putin sa iasa mai in exterior, eu am luat 4 chedere noi acum cateva luni (1000 lei) si tot intra apa la greu. Ce porcarie.

rzvrazvan's Avatar
    Da, daca pana acum nu m-am enervat acum ar fi cazu! De asta vara mi-a intrat apa in dreapta spate, si nu va zic cat de urat mi-a mirosit pana s-a uscat. Am observat ca apa intra chiar si cand masina este la drept,ploi puternice cu vant.
    Dar acum 3 zile la o ploaie care nici nu intra la aceasta categorie , am gasit apa direct in fata la sofer. Masina a fost lasat de fata si probabil de aici dar deja e a 4 oara cand gasesc apa, ba in fata la sofer sau in spate dreapta.Ma gandeam sa schimb cele 2 chedere dar observ ca cineva le-a schimbat pe toate 4 si degeaba, cum naiba e posibil asa ceva?Tare frustant mai este sa stai cu grija ca la o ploaie mai tare , aoleu iar gasesc apa in masina!!!

Fa proba cu spalatoria cum s-a spus mai sus, e o buba undeva, nu e normal sa intre apa inauntru.

Vezi ca s-ar putea sa fie infundate scurgerile la portiere.Eu sunt patit.Era infundat si se aduna apa in portiera pana se scurgea prin niste scurgeri aflate mai sus.Pt a desfunda trebuiesc desfacute fetele portierelor,apoi suflat cu un compresor.

Vizitator Cosmin1012's Avatar
    si eu am patit-o cu apa in masina, scurgerile erau infundate si se si auzea apa in portiera cum se misca

rzvrazvan's Avatar
    Portierele au fost verificate personal , am si facut proba cu cateva sticle cu apa si totul a fost ok, curgea mai ceva ca la robinet. Doar in portierea dreapta spate am gasit putin noroi dar nu era suficient incat sa imi de a apa in habitaclu.

alynu's Avatar
    Quote Originally Posted by LVU View Post
    Eu la 406 dar nu stiu de unde provine...
    Problema asta o am si eu, rzvrazvan de curiozitate ai verificat partea de jos a chederului dupa sau in timpul unei ploi? La mine am observat ca se strage apa multa acolo si intra in masina de unde coboara sub presul din spate. Cand am apasat pe cheder am constatat ca e plin de apa si avea el cateva gaurele dar eu le-am marit si am mai facut altele si s-a ameliorat putin, dar nu a disparut problema

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks